41

Re: Acvariu Blackwater Pirahna 200l

Acvariile biotop "blackwater" se fac cu nisip alb, ca in natura:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=NLgT7V9B2Q4[/youtube]
   Poate granulatia mai mica a nisipului ar fi fost mai buna, in rest culoarea este ok... asta daca nu este calcaros wink

42

Re: Acvariu Blackwater Pirahna 200l

Frumoase acvariile, mai ales cel cu piranha.
Cum ai reusit sa pui bambusul fara sa se ridice? Am si eu in acvariu niste bambus (pus recent), dar care nu sta. L-am priponit in intaritoarele de la acvariu. Ai alta solutie?

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

Re: Acvariu Blackwater Pirahna 200l

salut Cristi!da stiu,am laut ce nu trebuia dar deja am remediat situatia am nisip alb in el!in seara asta sper sa va incant cu ceva frumos.toate cele 4 acvarii ale mele.aidca si cele 2 care nu le-am postat pana acum.oricum mersi tuturor de atentionarea cu nisipul.bine ca s-a rezolvat oricum.cat depsre lutusii aia,ai avut dreptate frate...deja is pe duca,cu tot fertilizantul si co2ul meu,nu am putut sai salvez.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: Acvariu Blackwater Pirahna 200l

mai ce sa zic,eu am bambusi in ambele.ai 3 variante.
cu un bolovan.pui un elastic in jurul bolovanului,si apoi cate o veriga de bambus si il rasucesti...get it? apoi mai ai varianta cea mai opk,dar simandicoasa...ventuzele..dar tre sa gasesti ventuze cu gheara exact cat sa intre veriga,sau alta varianbta daca te pricepi.si 3 cum am facut eu in ala mare...le-am taita cam cat este acvariu plus ceva sa iasa sus,si le-am priponit in taboul de deaspura acvariului.Am ales aceasta varianta pentru ca vroiam sa iasa din acvariu....pana mea.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

45

Re: Acvariu Blackwater Pirahna 200l

dan.matei26 A scris:

mai ce sa zic,eu am bambusi in ambele.ai 3 variante.
cu un bolovan.pui un elastic in jurul bolovanului,si apoi cate o veriga de bambus si il rasucesti...get it? apoi mai ai varianta cea mai opk,dar simandicoasa...ventuzele..dar tre sa gasesti ventuze cu gheara exact cat sa intre veriga,sau alta varianbta daca te pricepi.si 3 cum am facut eu in ala mare...le-am taita cam cat este acvariu plus ceva sa iasa sus,si le-am priponit in taboul de deaspura acvariului.Am ales aceasta varianta pentru ca vroiam sa iasa din acvariu....pana mea.

Multumesc ptr explicatii.
Ti-am zis ca si eu am priponit cateva bete de bambus in intaritoarele acvariului, dar nu sunt multumit. Cred ca o sa vreau sa inventez apa calda si sa fac o ghidusie de care sa prind cateva bete pe o placa pe care sa o ascund in pietris. Sa vedem......

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

Re: Acvariu Blackwater Pirahna 200l

salutare!asa cum am zis am remedit problema cu nisipul si am modificat si sistemul de iluminare.deci proiectul e cam terminat.sper ca a iesit ok.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

47

Re: Acvariu Blackwater Pirahna 200l

A iesit foarte frumos. Mie imi plac acvariile gen biotop.  :apl  :apl

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

48 Editat de mirceajifcu (2012-01-30 03:45)

Re: Acvariu Blackwater Pirahna 200l

Stiu cristi ca arata foarte bine pietris de culoare deschisa in bw, dar vorbeam de amestecul pe care l-a facut colegul nostru cu manado si de granulatia pietrisului, nu de culoare.
PS: Altfel arata Dane! Ar mai trebui, ca si la mine de altfel, crengi prin el. Din pacate cand esti la limita cu spatiul ... nu prea e posibil.

49

Re: Acvariu Blackwater Pirahna 200l

dan.matei26 A scris:

mai ce sa zic,eu am bambusi in ambele.ai 3 variante.
cu un bolovan.pui un elastic in jurul bolovanului,si apoi cate o veriga de bambus si il rasucesti...get it? apoi mai ai varianta cea mai opk,dar simandicoasa...ventuzele..dar tre sa gasesti ventuze cu gheara exact cat sa intre veriga,sau alta varianbta daca te pricepi.si 3 cum am facut eu in ala mare...le-am taita cam cat este acvariu plus ceva sa iasa sus,si le-am priponit in taboul de deaspura acvariului.Am ales aceasta varianta pentru ca vroiam sa iasa din acvariu....pana mea.

   Mai exista cel putin o metoda: se dau gauri in spatiile dintre noduri, aproape de nodul superior, pe verticala (amplasamentul bambusului) si se umple interiorul tijei cu pietris.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Acvariu Blackwater Pirahna 200l

BUna Radu,sincer si eu mam gandit la metoda asta,dar cred ca nu ar merge pentru ca  veriga apoi nu ar mai sta dreapta.dar cred ca ma insel.oricum mi sar parea foarte greu sa umplii.plus de asta,daca ai o veriga din 2 "camere" ca sa zic asa,trebuie umplute ambele cred.oricum ideea e foarte buna si o sa o incerc,dar cred ca dureaza mult pana umplii.:)

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

51

Re: Acvariu Blackwater Pirahna 200l

:ang  Alta metoda (in cazul unui acvariu nou) ar fi gaurirea unei bucati de... polistiren sa zicem, cu gauri in care bambusul/trestia intra fortat, se aseaza la fundul acvariului iar peste polistiren se va asterne nisipul normal.

52

Re: Acvariu Blackwater Pirahna 200l

dan.matei26 A scris:

BUna Radu,sincer si eu mam gandit la metoda asta,dar cred ca nu ar merge pentru ca  veriga apoi nu ar mai sta dreapta.dar cred ca ma insel.oricum mi sar parea foarte greu sa umplii.plus de asta,daca ai o veriga din 2 "camere" ca sa zic asa,trebuie umplute ambele cred.oricum ideea e foarte buna si o sa o incerc,dar cred ca dureaza mult pana umplii.:)

Nu a spus nimeni ca este usor, cu toate ca depinde de diametrul gaurii, diametrul betelor de bambus si de granulatia pietrisului. O alta metoda ar fi (pentru betele cu diametru mic) folosirea unei bucati de lemn (mopan sau mangrova), in care se dau gauri la diametrul dorit.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Acvariu Blackwater Pirahna 200l

corect!asta vroiam si eu sa o postez.mi se pare cea mai ok.ai dreptate.si le poti pune si la distanta la care vrei,sunt si paralele daca vrei perfectiune...asa este.ai dreptate.si daca mai ai si un fluier prin casa...problema e pe jumate rezolvata. smile

Gratis nu exista,ieftin nu rezista