21

Re: Acvariu 60l

Am cateva fire de Ludwigia repens si cateva fire de Cabomba aquatica. Daca esti interesat sunt pentru donatie.

Ape limpezi!

Re: Acvariu 60l

shpritz A scris:

Am cateva fire de Ludwigia repens si cateva fire de Cabomba aquatica. Daca esti interesat sunt pentru donatie.

Din pacate nu am drum prin Cluj momentan.Eu sunt defapt din Campia Turzii si am trecut judetul Cluj in profil pentru ca ma gandeam ca nu toata lumea stie unde este orasul meu smile).
Si as avea si eu o intrebare.Pot sa continui sa scriu in topicul asta eventuale modificari, probleme etc sau trebuie sa deschid un alt topic la o alta sectiune?

Re: Acvariu 60l

Salut,despre modificari poti sa scrii tot aici ,despre probleme mai bine scrii la  :  "incepatorii de apa dulce " ca sa vada cat mai multi poate te ajuta cineva . :fok

24 Editat de Andrei Cristian (2012-01-05 17:26)

Re: Acvariu 60l

Atunci sa incep cu o modificare : Am pus in acvariul mare 3 pui de guppy cam de 2 cm (au cam 2 luni si ceva).Ceilalti pesti maturi (moly si guppy) fug dupa ei prin acvariu dar nu tot timpul, si cand ajung la ei nu le face nimic.Cred ca maine o sa mai pun inca 3-4.

25 Editat de Andrei Cristian (2012-01-05 17:31)

Re: Acvariu 60l

Azi ma uitam prin acvariu si am observat pe sticla din spate un punct maro cat un bob de piper.Cand m-am uitat mai bine am vazut ca este un melc maro cu cochilia putin transparenta(probabil luat odata cu planta).Acesti melci pot fi vreo problema in acvariu sau ajuta si ei la ceva?

Am mai adaugat inca cativa pui de guppy si pestii nu au treaba cu ei acum.Fug dupa ei doar putin cand ii pun in apa ,apoi ii lasa in pace. :fok

26

Re: Acvariu 60l

Salut, acesti melci se inmultesc cu o rapiditate extraordinara,nu scapi prea usor de ei,eventual numai daca bagi in acvariu melci asasini acesti ii mananca pe cei micuti(maro) smile

Re: Acvariu 60l

Am sa vad cum se inmultesc,deocamdata am vazut doar 1.  :melc
Si inca ceva..am vazut pe o piatra mica din nisip un smoc de bba , am scos piatra si am aruncat-o dar nu vad si altele sau urme ale acestor alge.Este un motiv de ingrijorare?  :froll

28

Re: Acvariu 60l

Poi daca mai vezi melcul acela sau altii incearca sa ii scoti din acvariu manual,pana nu vei avea mai multi  wink  smile

29 Editat de Andrei Cristian (2012-01-05 19:42)

Re: Acvariu 60l

Momentan 1 singur nu ma deranjeaza , si nu e chiar asa urat cum zice multa lume  :melc .Am mutat si cei 2 pomacea din acvariul mai mic in cel mare sa mai manance din algele de pe substrat.Sper sa nu se dea si la plante.Dupa ce cresc toti puii de guppy din  acvariul mic as vrea sa fac un nano.Are cam 15l.

Acvariul mic :http://imageshack.us/photo/my-images/854/dscf3638c.jpg/
Acvariul mare:http://imageshack.us/photo/my-images/850/dscf3637t.jpg/
Am observat ca pestii prefera sa stea mai mult in partea dreapta a acvariului.Poate din cauza filtrului?Am pus un capat sa scoata apa prin 2 tevi in directii diferite ca sa nu fie curentul prea mare.

30

Re: Acvariu 60l

Ai grija cu pomacea caci se vor da si la plante. Grija mare trebuie sa ai ca devin activi seara si sunt activi si nopatea. Nu o sa vezi decat urmele lasate de ei si nu cred ca vrei sa repari ci sa previi wink

31 Editat de Andrei Cristian (2012-01-05 19:42)

Re: Acvariu 60l

O sa vad pe maine dimineata daca au facut ceva:))

32

Re: Acvariu 60l

1. Cauta un substrat mai mic decat ce ai tu acolo si pune pana are cel putin 5 - 6 cm grosime. Ce ai tu acuma pe fund in afara de plasticuri nu vor rezista plantele. Iti spun pentru ca si eu am facut aceeasi prostie si pana nu mi'am luat alt substrat mai fin am bagat bani in plante saptamanal.
2. Pune in spate un fundal simplu (o singura culoare, care vrei tu). Poti incerca sa pui un carton intr'o culoare ca sa vezi diferenta.

Ape limpezi!

Re: Acvariu 60l

Voi incerca sa gasesc un substrat mai fin , de exemplu nisip de rau dar cred ca il voi pune peste cel deja existent.Sub pietrisul alb mai este un strat de nisip.As vrea foarte mult un fundal negru sau mai inchis la culoare dar inca nu am gasit.Pot gasi la pet-shopuri sau in alte magazine?

34

Re: Acvariu 60l

Cam greu de gasit si in petshop'uri, am cautat vreo doua luni unul negru si abia am gasit la petshop'ul de vis-a-vis de Orange Shop care s'a mutat acum in Hala din Piata Mihai Viteazu.

Ape limpezi!

35

Re: Acvariu 60l

Salut, autocolant negru poti gasi la orice librarie sau papetarie(de acolo mi l-am luat si eu)

Re: Acvariu 60l

Puiul acela de la elodea care a crescut pe tulpina are deja cam 4 cm si a dat 2 radacini in jos pana au ajuns in substrat si ele au cam 5-6 cm.La inca 2 fire au crescut inca 2 pui exact langa varf.Cum as putea sa le tai si sa le replantez?Cele mari pe care au crescut puii au cam 30-40cm.

37

Re: Acvariu 60l

Tai varful plantei, cam jumate din planta actuala, si varful il replantezi din nou si tot asa  wink  smile

Re: Acvariu 60l

Am mai taiat doar una pana acum dar nu a mai crescut varful la loc.Taietura s-a facut neagra si creste cate o planta mica de mai jos de pe tulpina

39

Re: Acvariu 60l

De unde ai taiat nu o sa mai creasca in veci in continuare...

Ape limpezi!

Re: Acvariu 60l

Si atunci, sa le tai sau sa le las asa?