41

Re: Acvariu 60l

Poti taia linistit, eu ti'am spus ca nu o sa creasca din locul din care ai taiat. Face pui mai jos.

Ape limpezi!

42 Editat de Andrei Cristian (2012-01-06 17:57)

Re: Acvariu 60l

Ms mult de ajutor.Am uitat sa precizez ceva.Un fir are in partea de jos frunzele cu o nuanta maronie si putin rupte si de mai sus incepe cu frunze mici si tot mai mari pe masura ce inainteaza spre varf.De unde incep frunzele mai mici planta este verde si sanatoasa ca si celelalte si tot din acel loc pare sa fi fost taiata mai demult pentru ca are un cotor asa cu negru.Nu cred ca partea de jos o sa mai creasca.Vanzatorul de la petshop a spus ca nu s-a dezvoltat bine pentru ca era apa mai rece pe fundul acvariului.

43

Re: Acvariu 60l

Mtr A scris:

Am mai taiat doar una pana acum dar nu a mai crescut varful la loc.Taietura s-a facut neagra si creste cate o planta mica de mai jos de pe tulpina

   Exista o singura regula: plantele stem (cu tulpina) nu-si refac niciodata virful taiat pentru inmultire. Lastarii tineri apar:
   - imediat sub taietura (la primul nod)
   - pe portiunea ramasa intre taietura si radacina (la noduri)
   - direct din radacina

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Acvariu 60l

In cazul meu au aparut pe portiunea ramasa intre taietura si radacina big_smile.
Si observ acum prin apa, prinse de plante niste fire transparente lungi , cam 20cm si se misca prin apa.Unele sunt prinse si de substrat.Ce ar putea fi?

Re: Acvariu 60l

Pai arata o poza , dar pune aici pe pagina ta ,scrii textul ,apesi butonul "browse" ,alegi poza din calculator , dai click pe "open" , astepti pana se incarca si dai "trimite".Asa o sa vedem despre ce e vorba .

Re: Acvariu 60l

In prima poza in care apare si termometrul se vede planta care am spus ca e putin mai maronie la baza.Iar in celelalte este vorba de planta taiata care s-a inmultit prin lateral.De data asta pozele au iesit putin mai clare , sper sa intelegeti smile.

47

Re: Acvariu 60l

Mtr A scris:

In cazul meu au aparut pe portiunea ramasa intre taietura si radacina big_smile.
Si observ acum prin apa, prinse de plante niste fire transparente lungi , cam 20cm si se misca prin apa.Unele sunt prinse si de substrat.Ce ar putea fi?

20 cm??????????? Cred ca ai adaugat un "zero"! Acelea sunt Planarii!
La prima vedere, plantele tale sufera din cauza fertilizarii. Daca nu este din plastic, planta din fundal, cu frunze rotunde (Nymphoides aquatica, cred), este cam translucida, inca o dovada a lipsei de fertilizanti sau a luminii de calitate.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Acvariu 60l

Cam asa am vazut 2 fire transparente prinse intre 2 plante si le-am luat de acolo.Erau cele mai mari 15-20cm si cateva sunt si pe substrat dar mici 3-4cm.

49

Re: Acvariu 60l

Mtr A scris:

Cam asa am vazut 2 fire transparente prinse intre 2 plante si le-am luat de acolo.Erau cele mai mari 15-20cm si cateva sunt si pe substrat dar mici 3-4cm.

Colegu', vorbim de "mm", sau de "cm"?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

50 Editat de Andrei Cristian (2012-01-06 19:32)

Re: Acvariu 60l

De cm vorbim.Firul era intre cele doua plante intre care am pus linia aceea rosie dar cele din substrat sunt cam de marimea pestilor.

51 Editat de MariusMinu (2012-01-06 20:05)

Re: Acvariu 60l

Deocamdata strange-le cu ajutorul unui lemn neslefuit .Mai asteapta si alte pareri dar eu cred ca au fost aduse cu plantele noi (elodeea densa ) si au gasit la tine in bazin conditii sa creasca asa de mari (no3 si po4 peste valori recomandate)

52

Re: Acvariu 60l

Planta din stanga cea cu varfurile rosiatice este din plastic si imita o egeria sau o cabomba cred, si planta cea din spate cu frunze rotunde de care a spus si baracuda,dupa parerea mea este din plastic, din ce este plastic sau naturala? :omfg  smile  Si despre firul acela dintre cele 2 plante, despre care spui tu nu prea stiu ce ar fi  :smoke  smile

Re: Acvariu 60l

La inceput am crezut ca sunt de la melci.Dar ce sunt?alge?
Cat despre plante, toate sunt din plastic cu exceptia celor care le-am specificat mai sus,elodea densa.

54 Editat de MariusMinu (2012-01-06 19:55)

Re: Acvariu 60l

Cred ca este  "hair algae"  sau "staghorn" cauta detalii ,nu stiu sigur .

55

Re: Acvariu 60l

Pop Remus A scris:

Planta din stanga cea cu varfurile rosiatice este din plastic si imita o egeria sau o cabomba cred, si planta cea din spate cu frunze rotunde de care a spus si baracuda,dupa parerea mea este din plastic, din ce este plastic sau naturala? :omfg  smile  Si despre firul acela dintre cele 2 plante, despre care spui tu nu prea stiu ce ar fi  :smoke  smile

Mai Petarda Remus lol, planta din stinga imita Ceratophyllum demersum! Mai taie din... ele, da-le...! lol Remusica, sincer-sincer, imi esti tare simpatic! :kiss

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

56

Re: Acvariu 60l

Mtr A scris:

La inceput am crezut ca sunt de la melci.Dar ce sunt?alge?
Cat despre plante, toate sunt din plastic cu exceptia celor care le-am specificat mai sus,elodea densa.

Frateeeeee! Nu puteau si astia sa imite niste plante sanatoase? lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

57 Editat de Pop Remus (2012-01-06 20:07)

Re: Acvariu 60l

lol Deci nu stiu cum m-ati nimerit, dar sunteti bun oricum wink  eu am 2 pasiuni una iarna iar una acvaristica cea de iarna sunt efectele pirotehnice:artifici,petarzi etc. lol Si cea cu :Da, da, mai taie din ele dale ..... lol  atata ma rad de ea cand o vad,incat asa de bine o imit sincer, ca m-a filmat un coleg si m-a pus pe youtube, dar nu stiu pe ce link smile  lol  :kiss
Scuze de offtopic :stupid  smile

58 Editat de Andrei Cristian (2012-01-06 20:31)

Re: Acvariu 60l

Deci ..firele alea..sunt periculoase? :fconf Am vazut ca puii de guppy tot ciupesc de pe plante , probabil le mananca :-?Cum as putea scapa de ele ?

Re: Acvariu 60l

Nu cred ca firele astea reprezinta o problema mare.Deja nu mai vad niciunul  :omfg  , am dat de 2-3 ori si am curatat cateva dar nu toate si acum nu imi explic cum au disparut.Am vazut ca au crescut destul de multe in cutia cu buretele de la filtru(sau a absorbit din ele ).Maine voi schimba apa si cu cea scoasa din acvariu o sa spal si filtrul.

60

Re: Acvariu 60l

E ok sa indepartezi alga mecanic dar pana nu remediezi cauza prezentei nu vei scapa de ea.

Va creste la loc.