1

Subiect: Boala red cherry?

De peste 2 ani,cresc red cherry.Am vazut generatii si generatii,nascindu-se si crescind sub ochii mei fara boli si fara probleme.Poate nu intotdeauna le-am asigurat cele mai excelente conditii de viata,dar nu au patit niciodata nimic,vesnic s-au inmultit si nu a murit nici unul.Insa acum am ajuns la capatul rabdarii!
Intr-o zi m-am saturat de ei si i-am vindut/dat,pe toti.Dupa un timp am vrut din nou sa am red cherry si am achizitionat 10 indivizi de la alt forumist.De atunci a inceput drama!
Cind ajung la maturitate(1,5 cm), MOR! Carapacea intre corp si coada,se intredeschide putin(ca atunci cind isi schimba exoscheletul) si sta asa letargic,cam 24 de ore ,dupa care moare.
Nu stiu ce inseamna asta,nu stiu cum sa-i ajut,nu stiu daca e o boala sau ce e.
Va rog sa ma ajutati sa-i salvez!
PH-ul e de 8 la ei in acvariu, schimburi de apa fac saptaminal. Nu e nimic in neregula cu apa sau mediul.
Spun cu ,convingere asta,deoarece inainte de sarbatori,am vb cu un coleg care are aceeasi problema.
CE SA LE MAI FAC?

Grabeste-te incet.

2

Re: Boala red cherry?

Ai gasit vreo solutie?
Eu am avut 3 cardinali care au murit din acelasi motiv... nu au reusit sa isi schimbe exoscheletul ...

Re: Boala red cherry?

Din cum descri tu probleme ai se confrunta cu o lipsa de calciu, ai putea sa incerci sa le suplimentezi aportul de calciu dandu-le o data pe saptamana o jumatate de pastila de calciu lactic. Eu  le dadeam cate jumatate de doua ori pe saptamana si nu am avut probleme.

Gott mit uns!

4

Re: Boala red cherry?

http://www.youtube.com/watch?v=_CuxSveJdzY
Se rezolva cu dezinfectie cu sare si adaos de sare in apa ,respectiv 1 lingura la 10L apa.
Eu am scapat cu aceata metoda. smile

Grabeste-te incet.

Re: Boala red cherry?

in videoclip este vorba de niste viermi paraziti, asa ceva aveai tu?  yikes

Gott mit uns!

6

Re: Boala red cherry?

Da.Cu sare am scapat de ei. big_smile
Nu se vad cu ochiul liber.

Grabeste-te incet.

7

Re: Boala red cherry?

Imi cer scuze ca postez aici dar m-am gandit ca numai are rost sa deschid altul.
Am si eu o mica intrebare.
Azi am gasit un RCS matur mort care avea burta despicata, sa fie o problema sau ce?

Re: Boala red cherry?

Pai daca era rosu la culoare (femela) acolo isi tin ouale , nu cred ca avea burta despicata .Cauzele mortii pot fi multiple , daca mai mor si altii trebuie sa te alarmezi , sunt foarte sensibili la variatiile de ph .Mor imediat daca se foloseste in camera insecticide , spray pentru tantari ,etc .

9

Re: Boala red cherry?

Da era rosie probabil o femela. Avea burta despicata de parca ar fi avut o cezariana nereusita  sad  Stiu ca sunt foarte sensibili si am grija in acest sens o sa ii supraveghez mai cu atentie sa observ daca mai apare ceva ... oricum prin acvariu sunt ceva pui care se plimba nestingheriti, ma gandesc ca daca ar fi o problema nu ar fi fost printre primi afectati?

Re: Boala red cherry?

Nu stiu care sunt primii afectati , mai stai cu ochii pe ei sa vezi ce si cum .Si mie mi-a murit o femela saptamana trecuta , nu cunosc cauza ca ceilalti erau plini de viata , aia probabil era batrana .La fel poate si la tine .

11

Re: Boala red cherry?

Salut! Ca sa nu deschid alt topic, voi posta aici. Sper sa nu se supere nimeni. Intrebarea mea legata de RCS este daca îi pot tine pe acestia intr-un acvariu de 40L impreuna cu cîtiva pui de guppy si xipho care nu au mai mult de o luna jumate?

My advice is free and worth every penny.

12

Re: Boala red cherry?

In primul rand acvariul trebuie sa fie bine plantat. Eu acum am guppy in acvariu si nu este nici o problema dar sunt inca juvenili si evit sa ii tin nemancati ca sa nu fie tentati ... nu se stie niciodata. In principiu in cazul guppy nu ar trebui sa fie nici o problema.
Se spune ca cel mai indicat este sa fie un acavriu dedicat lor.

13

Re: Boala red cherry?

Ok! Am inteles! De plante nu ar fi problema, dilema mea era comuniunea cu puii de pesti. Am sa incerc sa-i tin impreuna, daca nu vor fi probleme atunci e ok; iar daca sesizez ceva, atunci îi separ. Multumesc!

My advice is free and worth every penny.

14

Re: Boala red cherry?

Va salut, am aceiasi problema ca cea prezentata la inceputul subiectului, in zile diferite am gasit 2 creveti morti, cu pielea crapata pe spate ca si cum ar fi incercat sa naparleasca si nu au reusit. Presupun ca e vorba de acelasi parazit, desi nu se vede nimic cu ochiul liber. Mai sunt si alti creveti cu pielea crapata pe spate, dar sunt vii si se comporta normal.
Intrebarea mea este cum se face tratamentul cu sare, cata se pune si cum procedati. La cat timp se schimba apa dupa acest tratament?
Acvariul meu cu creveti are 10 litri, nu folosesc fertilizanti sau co2.