41

Re: Salutari calduroase - 70 litri

Deja arata mai bine :fok. Daca ai putea sa scoti si imaginea aia cu corali de pe geamul din spate, si sa pui ceva de culoare uni (albastru, negru, maro), ar arata si mai bine.

42

Re: Salutari calduroase - 70 litri

Ancistrus A scris:

Deja arata mai bine :fok. Daca ai putea sa scoti si imaginea aia cu corali de pe geamul din spate, si sa pui ceva de culoare uni (albastru, negru, maro), ar arata si mai bine.

Auch... tapetul l-am luat chiar ieri... big_smile mai lasati-ma un pic cu el big_smile parca ii da viata. Multumesc pt compliment smile

Life is true and it's deserve to live

43 Editat de tykazs (2012-02-23 15:28)

Re: Salutari calduroase - 70 litri

hihi, ieri am cumparat niste gupy de la un nene, si azi, deja 2 din femele (din 4 cumparate) au inceput sa faca pui big_smile Buna miscare big_smile

Life is true and it's deserve to live

44

Re: Salutari calduroase - 70 litri

Nu chiar asa buna. Se pare ca postezi aici de dragul de a posta. Nu dai semne ca te intereseaza ce-ti spun altii cu ceva experienta in domeniu si continui sa faci cum crezi.

Iti urez bafta cu acvariul.

45

Re: Salutari calduroase - 70 litri

nu ai decat sa carcotesti cat vrei. Urmareste postul si vezi ca a aplicat multe sfaturi. Iar daca aici e forumu lu tactu' nu ai decat sa ma dai afara ca postez "de dragul de a posta". Pai ce vrei? sa postez din obligatie? nu! postez pt ca imi place asa cum multi o fac pe acesto forum. :pp  Pestii se simt foarte bine, sunt vioi, jucausi, plantele cresc, melcul zburda la propriu prin tot acvariu, acum e aici, in 2 min e in partea cealalta. Merge chiar si pe pietris big_smile Se pare ca am bafta pe care mi-o urezi. Multumesc.

Life is true and it's deserve to live

46

Re: Salutari calduroase - 70 litri

si eu te-as ruga sa citesti de la capat sa vezi. Nu stiu care a inceput cu o atitudine "aerata" Daca esti destept, da sfaturi utile, nu arunca cu bulgari de spini.
Schimbarile sunt eunmerate putin mai sus si chiar au fost si apreciate. Pe viitor ma voi abtine de la postari sa va pot multumi. Stati voi, profesionistii la discutii. Regret ca am intrat pe forum. Am crezut ca voi gasi o comunitate calduroasa si aprecianta, insa de multe ori voi ati vrut ca acvariul meu sa fie al vostru! Am aplcat anumite schimbari, insa fiecare are gustul lui.
Sunt si putini oameni aici care merita tot respectul pt sfaturi utile si atitudini respectuoase si apreciante.
Imi cer scuze pt ca te-am jignic, sincer.

Life is true and it's deserve to live

Re: Salutari calduroase - 70 litri

salut!stai man calm ca nu are nimeni nimic cutine.eu unu vad schimbarile la tine in acvariu si ma bucur.Incearca si chestia zisa de cristi cred...funalul negru....vezi daca iti place.daca ti se pare mai ok.in rest..cu timpul o sa deprinzi miscarile.succes si bravo

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

48

Re: Salutari calduroase - 70 litri

Amice, cauta in dictionar definitia cuvantului carcoteala. Se pare ca ai trecut prin scoala cum treci si prin acvaristica.

Tu ai un acvariu neciclat dar adaugi pesti. Cand te-am intrebat ce valori au nh4, no2 si no3 ai tacut.

E treaba ta ca nu tii seama ce ce iti zic altii. Fundalul ala e o chestie de gust, mie nu-mi place si mi se pare in sincron nu mileul de sub bazin.

Daca nu-ti convine ca nu primesti lauda atunci nu mai posta.

P.S.: Taica-miu nu stie sa folosesca calculatorul wink

Re: Salutari calduroase - 70 litri

mda,mi se pare ca prea exageram si prea ne luam la cutite din orice.luam prea in serios acvaristica asta sau cel putin prea agresiv.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

50

Re: Salutari calduroase - 70 litri

Dane, Matei smile

Nu e vorba despre acvaristica. Eu cel putin nu vad o legatura. Omul se inregistreaza pe forum ca sa ce? Sa se laude cu acvariul lui?

Fara sa jignesc si cu o aproximatie grosolana, 90% din cei care posteaza pe aici si celelalte forum-uri n-au nici o treaba cu ce fac cei de afara. Si asta in mare parte din cauza produselor care ori sunt scumpe ori lipsesc cu desavarsire.

Daca sfaturi nu asculti si faci in continuare ce vrei de ce te mai inregistrezi pe un forum?

Suntem la pagina a treia iar omul sare la scandal cand i se atrage atentia ca nu baga in seama ce i se spune.

Eu zic ca n-are treaba cu acvaristica smile

51 Editat de tabaks (2012-02-23 20:27)

Re: Salutari calduroase - 70 litri

danielt A scris:

Eu zic ca n-are treaba cu acvaristica smile

Si asta se poate schimba, dar trebuie sa tina cont de sfaturile pe care le primeste si studiul individual structurat pe diferite categorii:
-ciclare
-plante(cu necesar de lumina si fertilizanti)
-substrat
-pesti(compatibilitati,temperetura,etc)
-aparatura
-confectionare acvarii
-s.a.m.d.

@ tykazs multi pesti in acvariul tau.Si incompatibili.Gen:Scalari cu Guppy .

Re: Salutari calduroase - 70 litri

bitanu A scris:

Off topic:
exceptand faptul ca suntem atinsi de lipsurile materiale si ca ne-am inrait noi, ca natie sau ca indivizi.


Aici ai mare dreptate din pacate.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: Salutari calduroase - 70 litri

Hai ca toti am facut greseli in trecut , tuturor ne-au murit pestii din vina noastra , @tycazs este la inceput , cu timpul singur o sa-si dea seama ce este mai bine pentru acvariul lui .Nu cred ca a facut mai mult rau pestilor decat multi dintre noi .Eu unul cred ca acvariul lui arata mult mai bine decat al meu in primele 6 luni .Am si niste poze :stupid .Eu nu am uitat de unde am plecat .

54 Editat de sergiu25 (2012-02-26 22:48)

Re: Salutari calduroase - 70 litri

tykazs A scris:

si eu te-as ruga sa citesti de la capat sa vezi. Nu stiu care a inceput cu o atitudine "aerata" Daca esti destept, da sfaturi utile, nu arunca cu bulgari de spini.
Schimbarile sunt eunmerate putin mai sus si chiar au fost si apreciate. Pe viitor ma voi abtine de la postari sa va pot multumi. Stati voi, profesionistii la discutii. Regret ca am intrat pe forum. Am crezut ca voi gasi o comunitate calduroasa si aprecianta, insa de multe ori voi ati vrut ca acvariul meu sa fie al vostru! Am aplcat anumite schimbari, insa fiecare are gustul lui.
Sunt si putini oameni aici care merita tot respectul pt sfaturi utile si atitudini respectuoase si apreciante.
Imi cer scuze pt ca te-am jignic, sincer.

Aici iti dau dreptate, multa lume  a uitat, ca a fost ca si tine e greu sa dai un sfat mai usor e sa critici, nu te condamn ca vrei sa" evedezi" din acest forum. La cum ai fost luat si eu, rar mai postez aici tot din aceasta cauza .

Cuvintele unui om beat reprezinta gandurile unui om lucid..

55

Re: Salutari calduroase - 70 litri

Acvariul se vede ca este de incepator,nu zic nu,dar drumul evolutiei..nu se schimba doar cu sfaturile unora.Si eu am inceput rau,doar ca nu am asteptat sa mi se dea sfaturi..am luat fiecare pagina a forumului la rand si am citit toate sfaturile,criticile si observatiile facute altora;este mai bine sa le ocolosti pe cele directe pentru ca unele te descurajeaza.Sunt unii care stiu ca iti ia destul de mult timp pana ajungi la stadiul de avansat,doar ca..ei odata ajunsi acolo nu mai au rabdare cu ceilalti.
Ape limpezi si sa ai grija de pesti si de acvariu!

56

Re: Salutari calduroase - 70 litri

Acum fiecare cu gandirea lui si..face ce crede el ca este mai bine..pt el si pt acvariu lui.Bazele forumuli nu sunt puse recent,deci poate fi un "ghid" pentru fiecare incepator in acvaristica,dar asta e...daca ii spui cuiva "pune mana si citeste pe forum si pe net despre acvaristica!" spune ca...are lumea ceva cu el.
Daca ii dai sfaturi..astea sunt mai greu de primit pentru ca fiecare face ce stie pana sa isi dea seama ca greseste.
Ape lipezi si noroc Daniel,sa auzim de bine! smile

57

Re: Salutari calduroase - 70 litri

Din pacate cei care dau asa zise sfaturi, care de fapt sunt doar rautati si frustrari sunt cam aceiasi..oricine urmareste forumul poate vedea asta - indiferent de subiect ei au ceva de comentat, in nici un caz ceva constructiv..
Eu vad ca desi tykazs e incepartor chiar a dat dovada de sinceritate si chiar incearca, e deschis sa invete si aplica sfaturile usor usor.
Asadar ii urez bafta in continuare si sper sa nu se lase descurajat de rautatile altora, trebuie doar sa trieze un pic membrii forumului pentru ca nu toti sunt de proasta calitate si sunt multi care au rabdarea si bunavointa sa explice asa cum trebuie.
Ape limpezi si numai bine!

58

Re: Salutari calduroase - 70 litri

Acum am vazut si eu thread-ul si imi exercit dreptul la libera exprimare ca toata lumea smile nu am facut nici o referire la nimeni pentru ca nu ma include in nici un fel discutia si tocmai pentru ca stiu ca multi au mania contrazicerii interminabile (aparent si timpul in care sa o faca) daca unii se simt sau nu e problema lor, postul ii era adresat lui tykazs ca si incurajare si bun venit - cred ca asta e si scopul sectiunii, avem una si pentru discutii libere daca nu gresesc.

59

Re: Salutari calduroase - 70 litri

... e super pt inceput...eu am inceput cu plante din plastic si combinam scalari cu creveti RCS  lol ....colegii de pe forum doar dau impresia de 'oameni duri' :stupid ,probabil uni sunt  big_smile  ,dar datorita lor am invatat ce inseamna acvariu frumos si ingrijit....cu ocazia asta le multimesc si tie bafta cu acvariu wink

60

Re: Salutari calduroase - 70 litri

Nu prea e inceput ... au trecut deja 2 luni de la primul post pe acest subiect. Eu am inceput cam cu o luna inaintea lui,poate ca nu am facut multe dar eu zic ca e suficient momentan. Uite o poza de acum cateva zile (acum am mai adaugat niste gazon si inca ceva plante,dar ca idee...).

Imi cer scuze ca am postat pozele aici...daca e o vre-o problema spune-mi si le sterg.O zi buna!