61

Re: Salutari calduroase - 70 litri

Poi cam este problema, de ce nu ai postat in topicul tau? :omfg

Re: Salutari calduroase - 70 litri

Salut tycaz si iti urez si eu bun venit, chiar daca mai tarziu putin! Ai inceput cu stangul, ca majoritatea dintre noi de altfel, cu pietre colorate, scoici, fundal ... mai putin inspirat etc, dar sunt sigur ca, desi te-ai suparat poate putin, te-au ajutat criticile si sunt sigur ca vei uimi cu poze noi cu acvariul tau.
Ai teste de apa? Te vor ajuta sa intervii cand sunt probleme din timp, nu cand deja e prea tarziu. Testele de PH, NO2 si NO3 sunt importante (astea tre sa le ai pentru inceput) sa iti dai seama daca acvariul e ciclat,  sa previi (prin schimburi de apa in primul rand si apoi prin rezolvarea problemei care a dus la modificarea acelor valori) o imbolnavire a pestilor si o invazie de alge in cazul in care valorile sar peste normal. Daca mai vrei si plante frumoase, mai iti trebuie si teste de KH, GH, PO4, Fe, eventual Mg si Kaliu.

PS: Remusica, de ce nu lasi adminii sa se ocupe de problemele organizatorice, tu concentreaza-te pe setupul ala nou ce vrei sa il faci big_smile!

63

Re: Salutari calduroase - 70 litri

Pop Remus A scris:

Poi cam este problema, de ce nu ai postat in topicul tau? :omfg


Nu am postat cu rautate,ceea ce ar trebuii sa inteleaga este ca ajuta foarte mult si parerile /sfaturile colegilor de pe forum si ca daca uneori nu este sigur de ceea ce este sfatuit sa faca ,sa caute pe google sa vada daca informatiile coincid. Ideea este sa evolueze putin ,nu sa spuna ca ceilalti si sa faca ,ca el. Si eu l-am sfatuit ceva inca de la inceput insa cand am observat ca nu a acordat nici macar un minim de atentie postului,am renuntat sa mai urmaresc topicul.

Asadar eu ii urez succes in continuare si astept cu nerabdare noutatile,caci am "revenit prin peisaj"...

64

Re: Salutari calduroase - 70 litri

va multumesc tuturor pentru mesaje. am sa incerc zilele astea sa actualizez si eu pozele intr-un nou post, pentru ca acavariul asupra caruia se discuta este scos din functiune. momentan am 2 acvarii: unul de 180l brut si unul de 30l brut.

Life is true and it's deserve to live

65

Re: Salutari calduroase - 70 litri

Ai Guppy Red Leopard in pozele mai vechi, ti-au fatat femelele? Am vazut un comentariu in postul unui coleg despre Blue Moscow...cum ca esti detinator, ii ai separat? sau impreuna cu Red L.?

"Nici un om nu este suficient de intelept de unul singur."

66

Re: Salutari calduroase - 70 litri

ok, dupa o perioada de timp revin cu progresele facute impreuna cu sotia mea - de fapt aranjamentul ii apartie ei in totalitate. In ultima poza este locul pregatit pt viitorul acvariu de cichlide in volum net de apa 150 litri. Am spart peretele intre camera si baie, si in locul respectiv va fi pus. Momentan sunt pusi in primul acvariu pt maxim 2 saptamani cand va fi gata acvariun de 87x33x55. In mare parte realizarea este datorata informatiilor de pe forum.

Life is true and it's deserve to live

67

Re: Salutari calduroase - 70 litri

Foarte misto scalarul, sa-ti traiasca!  :noroc

68

Re: Salutari calduroase - 70 litri

Arata mult mai bine decat cum ai inceput (felicitari sotiei big_smile), dar mult prea colorat, si cam multe incompatibilitati din punctul meu de vedere.

69

Re: Salutari calduroase - 70 litri

Scuzati, uitasem de ultima poza. Acvariul este strict provizoriu, nu este aranjat, este o improvizatie asa cum am spus pt 2 saptamani maxim... Deci aici va fi noul acvariu de cichlide! big_smile

Life is true and it's deserve to live

Re: Salutari calduroase - 70 litri

mai adaug cateva poze celor prezentate mai sus

I challenge myself everyday!

71 Editat de BrindushaP (2012-05-27 06:39)

Re: Salutari calduroase - 70 litri

si o succinta prezentare:

-  dimensiuni: 90L-40l-50h
-  fauna: 4 scalari, o pereche kribensis si 9 puisori, 1 pereche xipho, 1 pereche platy, 1 pereche molly lira negri, 2 colisa, 2 gurami pitici portocalii, 3 cory albino, 3 hoplo, 1 ancistrus negru, 1 pereche ramirezi german, 1 ramirez bolivian, 5 zebre, 2 silver shark, 2 CAE si cam atat
-  plante - ce se vede big_smile
-  pietris 2-8mm aprox 30 kg
-  iluminat: 1 neon moon light 18w, 1 neon aqua glo 20W, 3 neoane osram 840 cool white, 1 osram 865 cool day light, 1 phillips 827 - cam 10-12 ore zi. lumina de noapte: spot cu 24 leduri in coltul stang
-  decor: 2 nuci cocos (una cu anubias) si o pestera
-  filtrare: - filtru extern "canistra home made" 1200l/h
                - filtru cascada THE SANDMAN (filtrare mecanica si biologica)


  Per total un acvariu destul de colorat atat d.p.d.v al plantelor cat si al faunei. Ochiul experimentat al lui Ancistrus a observat acest fapt big_smile, insa culorile sunt accentuate f mult de aparat (optiunea fine chrome color parca big_smile). Si pana la urma acvariul trebuie sa fie viu, sa atraga privirea ca doar nu este TV alb negru.
  Cat despre incompatibilitate...suntem o familie a incompatibilitatilor compatibile. Daca animalele noastre de companie (un catel si un pisoi) sunt cei mai buni prieteni, de ce pestii nu ar duce-o bine in aceasta formula?  :noroc  :noroc
  Cel putin din martie-aprilie de cand avem formula actuala nu au fost probleme. Si pentru ca perechea de Kribensis s-a acomodat f bine in casuta de cocos am hotarat sa nu o mutam in acvariul de ciclide.

I challenge myself everyday!

72

Re: Salutari calduroase - 70 litri

pai la noi treburile se fac in familie smile Brindusa e sotia mea smile

Life is true and it's deserve to live

73

Re: Salutari calduroase - 70 litri

bitanu A scris:

Am si eu loc sa-mi prezint un nou setup aici?  lol  lol

tykazs A scris:

pai la noi treburile se fac in familie smile Brindusa e sotia mea smile

   Asta inseamna ca bitanu este baietelul vostru lol

Re: Salutari calduroase - 70 litri

nu suntem noi o familie a incompatibilitatilor compatibile? 
:sbr

I challenge myself everyday!

75

Re: Salutari calduroase - 70 litri

Va prezentam (eu si sotia mea "Brindushap") in continuare noul nostru acvariu de chiclide. Nu este in stadiu final insa nici prea mult nu mai avem. Decorul 3D este deja la soare la uscat  big_smile Filtrele si pietrele sunt provizorii. Dupa cum se poate vedea din poze, acvariul este in perete. Are lungime 87, inaltime 53 si latime 34, cu volum de aprox 150 litri de apa. Pe masura echiparii vom reveni co poze.
Rog sotia mea sa descrie locatarii.  :-

Life is true and it's deserve to live

76

Re: Salutari calduroase - 70 litri

Interesant bazin, sa va bucurati de el  cool
Totusi daca imi permiti as vrea sa iti dua cateva sfaturi utile in ale ciclidelor africane :
1. nu pune nici un background 3d pe spate pt ca iei din spatiul si asa mic, un autocolant negru mat este perfect.
2. foloseste pietre cu o textura asemanatoare aranjate intr-un mod cat mai natural.
3. la volumul bazinului tau iti recomand ca cresti mbune de talie mica si sa ai un raport de genul 2-3 femele la 1 mascul.
4. filtrare de calitate incat sa faca fata cu brio unui acvariu cu africani, acvariu care nu este plantat si necesita o filtrare mai buna + nelipsitele schimburi saptamanale de apa.

In rest iti urez succes si sa te bucuri de micii rock-dwellers  wink

Multi vad, putini cunosc !

77

Re: Salutari calduroase - 70 litri

decorul 3D nu depaseste 3 cm. Pietrele vor fi schimbate in totalitate cu unele calcaroase insa momentan le-am pus pe astea pt ascunzisul pestilor. Cat despre filtrare ai perfecta dreptate - si aceasta este provizorie. Multumesc pt aprecieri. Voi analiza problema fundalului cu sotia mea tongue

Life is true and it's deserve to live

78

Re: Salutari calduroase - 70 litri

tykazs A scris:

Pietrele vor fi schimbate in totalitate cu unele calcaroase insa momentan le-am pus pe astea pt ascunzisul pestilor.

   Acvariul nu are forma si dimensiunea recomandata unui acvariu de ciclide africane, iar despre pesti trebuia sa intrebi inainte de achizionarea lor. Ai amestecat pesti de apa dulce de rau, normala, din Africa de Vest (Hemichromis bimaculatus/lifalili), africani de Malawi de apa dura, si am impresia ca ai bagat si ciclide americane de apa moale/acida (pestii cei mici cu o dunga verticala neagra). Mai bine posteaza aici numele pestilor care i-ai cumparat ca sa ne dam seama, sau eventual poze mai in detaliu.

Re: Salutari calduroase - 70 litri

Ce e drept acvariul aduce ca forma usor cu unul de Discusi, insa nu puteam mari locul pentru ca riscam sa cada casa pe noi (este din 1930).
Pestii aia mici cu dunga verticala sunt Archocentrus Sajica si da sunt ciclide americane. Avem 9 pui din care vrem sa formam o familie pe care o vom muta in alt acvariu.
Ceilalti sunt Hemichromis bimaculatus - stiu ca sunt pesti de rau africani, dar am auzit ca ar trai f bine si cu Malawi. Cata vreme se pot face asocieri intre Tanganyka si Malawi m-am gandit ca se pot asocia si cei de rau cu Malawi. Poate m-am gandit prost. Vom Vedea.
Ceilalti pesti:
- Pseudotropheus elongatus mpanga 3 (o pereche, celalalt banuiesc ca ar fi tot un mascul) si 2 pui chewere aprox 5cm
- Salvini 2 (cica o pereche, in cazul in care nu sunt gay as paria ca sunt doi masculi  :- )
- Protomelas (dupa mascul banuiesc este taeniolatus namalenje) o pereche
- 2 zebre
- Labidochromis Caeruleus "Electric Yellow" 4 pui aprox 4-5 cm
- Maylandia (Metriaclima) Estherae (rot-rot) 4 pui aprox 3-4 cm
- Hemichromis bimaculatus 5
- Labeotropheus trewavasae Chilumba 1 mascul
- avem si un pui primit o corcitura de chewere (banuiesc) doar ca este mov-turcoaz

I challenge myself everyday!

80

Re: Salutari calduroase - 70 litri

BrindushaP A scris:

Ce e drept acvariul aduce ca forma usor cu unul de Discusi, insa nu puteam mari locul pentru ca riscam sa cada casa pe noi (este din 1930).
Pestii aia mici cu dunga verticala sunt Archocentrus Sajica si da sunt ciclide americane. Avem 9 pui din care vrem sa formam o familie pe care o vom muta in alt acvariu.
Ceilalti sunt Hemichromis bimaculatus - stiu ca sunt pesti de rau africani, dar am auzit ca ar trai f bine si cu Malawi. Cata vreme se pot face asocieri intre Tanganyka si Malawi m-am gandit ca se pot asocia si cei de rau cu Malawi. Poate m-am gandit prost. Vom Vedea.
- Salvini 2 (cica o pereche, in cazul in care nu sunt gay as paria ca sunt doi masculi  :- )

   Chiar daca acvariul "aduce cu unul de discusi" nu inseamna neaparat ca se pot tine discusi in el, in schimb se pot tine orice alte specii de talie mai mica :fok Ciclidelor africane le place spatiul de inot, deci acvarii lungi.
   Am avut o banuiala cu Cryptoheros sajica, iar pe salvini nici nu i-am observat in poze... alte ciclide americane big_smile. Ciclidele de Malawi sau Tanganyika sunt ciclide de apa dura sau foarte dura, iar raurile din Africa de Vest sunt cu ape dulci, normale, deci nu se potrivesc deloc wink
   La cata informatie exista pe forumul asta nu ar trebui sa mai mergi pe ideea "vom vedea", sunt colegi experimentati care tin ciclide de toate felurile, nu trebuie decat sa citesti, eventual sa-i intrebi, si vei stii ce poti face :fok