61

Re: Experiment 300L plantat

Frumoase plante,asteptam una cu tot acvariul wink

62

Re: Experiment 300L plantat

danielt A scris:

pH tinut in zona 5.5-6.0

De ce asa  de mic?

63

Re: Experiment 300L plantat

L-am setat dupa cum am vazut si eu la altii. Am abia 2 sapt. de cand am dat drumul la gaz ca am fost cu treaba si era butelia goala. I-am facut plinul si am dat drumul la treaba.

Lumina, ca am uitat sa zic, e 4XT5 54W. 8:00 -> 2X8000K 9:00 +2X6400K, 19:00 se opresc 6400K si la 20:00 tot.

Re: Experiment 300L plantat

Frumoase poze  :apl credeam ca te-ai lasat de sportul asta lol
Plantele arata super :fok

65

Re: Experiment 300L plantat

Nici vorba. Doar ca am facut pauza de activitate si cateva neglijente cu acvariile. Asta mare inca imi face figuri ca s-au facut schimbari cam bruste. Am o mazga care nu-mi da pace. Dar plantele au luat-o din loc imediat cum am dat gaz. O sa revin si cu poza intreaga.

Acum nu tin pasul cu tunsul ca nu am circulatie a apei prea buna. Am zis ca EX1200 face fata cu brio dar reactorul din filtru de apa ii cam taie din avant si plantele fac probleme cum ajung la suprafata.

Limnophila Sesiliflora si Myriophilum cresc cu cativa centimetri de la o zi la alta. Pogostemon Helferi e cam singurul care imi da batai de cap si Alternanthera care nu se impaca cu lumina puternica. Peste un anumit prag face gsa pe frunze si fuzz. Am perlaj la greu dar unele plante fac gsa pe frunze. Inca nu s-a asezat. Nu supradozez decat micro fata de ce zice in prospect.

66

Re: Experiment 300L plantat

Si cateva cu tot borcanul.

Re: Experiment 300L plantat

Reusit setup :fok Bravo Daniel :apl

68

Re: Experiment 300L plantat

Frumoasa jungla  :apl  si cate plante...  :sok

69

Re: Experiment 300L plantat

Un update la flora, cateva plante de la Cristi Ionescu isi fac si ele loc in jungla dand din coate.

Re: Experiment 300L plantat

Vad ca iti merg de minune plantele . Bravo :apl

71

Re: Experiment 300L plantat

Pff ce aglomeratie este la tine acolo  big_smile

72

Re: Experiment 300L plantat

Bitane, e jungla. Nu intreba de aranjament ca nu exista big_smile

Eu inca invat sa le cresc si dupa aia invat sa le asez la careu. Spre exemplu, am aflat ca Echinodorusul Ozelot (cred) nu se opreste din crestere dupa ce-si face radacini. Si nu marefer la ritm ci la dimensiuni. Mi-a facut niste frunze mai mari decat palma smile)

L-am tuns ca sa fac loc unor Tonine. Poze pe seara cand tund si jumatea stanga sa nu va sperii chiar de tot.

Re: Experiment 300L plantat

superbe pozele!!!

I challenge myself everyday!

74

Re: Experiment 300L plantat

Cu amanarea de rigoare am terminat tunsoarea si iata ce a iesit.

Mai vin si alte poze dupa ce le procesez.

75

Re: Experiment 300L plantat

Se mai adauga cateva...

76 Editat de MariusMinu (2012-06-21 00:55)

Re: Experiment 300L plantat

Frumos ! :fok Ce de plante ai acolo, acum poti sa bagi foarfeca in ele.Deja ai bagat  :omfg Tunde-le mai de vara, numarul 2 sau 3 sa fie planta pana la jumatatea inaltimii bazinului, plantele de fundal imi par cam inalte. Circula si apa mai bine in felul ala.

77

Re: Experiment 300L plantat

Ma gandesc cat o sa-mi ia sa le fac inventarul, cred ca-s cel putin 15 specii diferite si cam 30 cu variatiile lor  :sbr

Re: Experiment 300L plantat

Vezi care merg bine la tine in bazin si din alea iti opresti la spranceana vreo 12 plante si ii trantesti un setup de moare lumea. :noroc Neaparat trebuie si un gazon pe masura fundalului.

79

Re: Experiment 300L plantat

Tonine, Riccia, Macrandra si un Neon smile

80 Editat de danielt (2012-06-21 01:16)

Re: Experiment 300L plantat

@Marius

E cam dificil sa fac o selectie ca merg toate bine. Gazon n-o sa fie prea curand ca-mi plac Blyxele prea mult  :fbr

Tennelus de la Visiniul moderator s-au transformat in concurent pentru Valisneria, dar in cazul in care ma supar pe Hemianthus o sa fac "gazon" cu Ammania Bonsai.

Ar mai fi o varianta cu Alternanthera mini dar astept s-o vad luata din loc. Deocamdata sade in incubator iar cand e gata o sa pun si pozele cu ea.