Subiect: Problema de adaptare

Salutare.De curand am achizitionat 3 discusi maturi (1 BD-16 cm, 1 BT-17 cm si un RM-15 cm), primii 2 dintre ei formand o pereche.Aclimatizarea la noul acvariu (182 l)s-a facut treptat, intr-un acvariu provizoriu, cu schimburi de apa la 15 min, desi diferenta de Ph (fiind in Constanta sare de 7,6) i-a marcat cu niste aripioare usor arse care si-au revenit dupa 2 zile.
Apa testata cu JBL Test Lab:
NO3-1
NO2<0,01
NH3/NH4-0
KH-17
GH-8
Problema cu ei este lipsa de apetit si faptul ca de o zi stau speriati intr-un colt al acvariului.Nu prezinta semne vizibile de flagelate sau alte boli, excrementele (atat cat au mai defecat) sunt de culoare inchisa, rosiatica.Ca lumina, folosesc o lampa hang-on 4x39w care are active doar 2 T5-uri SunGlo.Observ drept comportament diferential, o crestere a mobilitatii in a doua perioada a serii (19:30-20:30), cand folosesc ca lumina doar o mica lampa de leduri ce elibereaza un fascicul restrans de lumina in partea stanga a acvariului.Am optat azi pentru reducerea luminii la un singur T5, fara nici o modificare in comportament.Curenti in apa nu sunt, singurele miscari de apa fiind cea din returul overflow-ului si cascada unui intern.Aditional am un sistem de oxigenare, cu tub perforat.Din ce am citit pe forum, adaptarea la cei maturi poate dura pana la saptamani.Am incercat hranirea lor cu granule Tetra Discus pana acum, tinand cont de hrana anterioara ce le era oferita, observand doar unul dintre ei cum a inghitit o granula.In rest, nu dau semne de interes pentru mancare, chiar daca le trece pe langa ochi.Aspir apa la cca 1h-2h dupa toate hranirile esuate. Cred ca in mare parte, ce tine de mine am facut, astept niste sfaturi si sugestii de la cei cu care s-au confruntat cu astfel de probleme care personal ma nelinistesc.

2 Editat de Ancistrus (2012-02-20 15:42)

Re: Problema de adaptare

stefan_cta A scris:

Din ce am citit pe forum, adaptarea la cei maturi poate dura pana la saptamani.

   Salut! Fiind maturi pestii se vor adapta mai greu noului mediu, iar pana atunci ai putea sa le filtrezi putin lumina la suprafata (personal as baga niste Hydrocotyle leucocephala la suprafata) chiar daca acum ai lasat doar un singur neon, ca sa mai prinda curaj.
   Poate ar fi bine sa le ridici si temperatura la 34°C, macar 3-4 zile, poate asa le reapare apetitul.

PS: kH-ul este cam mare, in rest testele sunt bune (chiar daca suna cam a acvariu neciclat wink).

3

Re: Problema de adaptare

Buna !

In cazul acesta eu ti-as recomanda Acclimol de la JBL.
Este un produs creat special pentru astfel de situatii.

In cazul in care le revine pofta de mancare, pune si cateva picaturi de Fishtamin sau Atvitol pe hrana. Ii va ajuta sa treaca mai bine peste aceasta perioada.

Multa sanatate si bucurii!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.