1 Editat de atb333atb (2012-02-24 11:06)

Subiect: prefiltru pentru jbl 900/901

intentionez sa achizitioez un jvl 900 sau 901 (la un acvariu de doar 88l, de altfel suprapopulat)
daca cineva a testat cele 2 filtre as dorii sa stiu daca este posibila asigurarea unui devit de 900l cu consum mai mic energetic cum se lauda noul 901 sau daca doar diferenta mediilor de filtrare (2 sertare cu biobals in locul a 2 sertare cu bureti) justifica ahizitionarea noului produs care de altfel inca nu are un feedback satisfacator

acum pentru partea principala a intrebarii: ce porozitate rebuie sa aibe prefiltru s-a mai spus ca e bun burete bolborositor dar e cam inestetic eu m-am gandit la rezerve in alea mici ptr hailea rp200 rp400
daca are porozitatea prea mare isi mai indeplineste functia? nu prea as pune fin pentru ca m caras adult si face mizerie cat 20 de pesti

ps. va rog nu imi spuneti sa reunt la idee, as putea eventual sa pastrez un tetratec in600 ptr filtrarea mecanica

VAI VAI 3 zile si inca nici un raspuns hai va rog cineva cu putina experienta la modelel astea de filtre sad trebuie sa stiu ce sa cumpar ...

Re: prefiltru pentru jbl 900/901

chiar nimeni nu ma poate ajuta cu o parere cat de cat pertinenta?
biobals am inteles ca sunt apa de ploaie comparativ cu roca vulcanica si siphoraxul deci e900 ar fi mai bun datorita buretilor... sau gresec?
buretii sunt de porozitate diferitea sau totzi la fel?

Re: prefiltru pentru jbl 900/901

Salut ,sa inteleg ca te referi la jbl 900 (901) , eu zic ca sunt bune amandoua . La acvariul tau isi fac treaba bine , ce filtru intern , ce prefiltrare  ? cred ca exagerezi .Cat despre biobals sunt destul de bune .Eu am un tetratec 700 ex (700 l /h )cu mediile originale(inclusiv biobals) si isi face treaba de minune in 160 litri . Daca iti doresti o filtrare mecanica mai buna pui si niste vata de perlon in filtru.Vezi ce mai zic si colegii . :fok

Re: prefiltru pentru jbl 900/901

micromec nu biobals... am facut eu o confuzie
mi s-a spus ca micromecurile dupa scurt timp se colmateaza complet si devin netede
eu am acuma filtrare prin 2 filtre interne total 1200l/h dar nu face fata cum as vrea eu, iar carsul meu faca caca mult tongue
cred ca o sa iau e900 cu toate ca, consuma mai mult curent... e cu 30-40 lei mai iesftin + ca are bureti care cred ca o sa-mi fie de folos mai mult decat micromecul

5

Re: prefiltru pentru jbl 900/901

Siporaxul nu te atrage ca si mediu de filtrare, dat fiind faptul ca ai un acvariu suprapopulat ?

Re: prefiltru pentru jbl 900/901

pai acuma am jumatate din fiecare filtru intern plin cu siphorax iar daca o sa-mi iau jbl900 o sa pun 1-2 sertare pline, dar m-am gandit sa intreb si de ceea ce primesc la pachet ca e pacat sa le arunc daca cat de cat is bune si ele de cava
buretii de la modelul e900 in mod cert mai repede sau mai tarziu o sa-i folosesc pe rand mai ales daca au porozitati diferite
dar ma gandeam la urmatorul aranjament:
prefiltrarea originala sus-
primul sertar (de jos) inlocuiesc ceramica neteda cu un burete grosier
al doilea de jos burete fin + un strat subtire de filtru de hota sau vata
alt treilea micromec sau siporax sau lava sparta
ultimul sertar siporax
eu fac frecvent schimburi de apa, 3-4 zile 30-50% pana la riscul deciclarii
deficitara e filtrarea mecanica cu cele 2 filtre interne mai ales ca au volum filtrant total <1,5 litri dintre care 500ml siporax