41 Editat de sergiu.dragomir (2012-03-15 16:59)

Re: Sara buna Stimate Domnisoare, Doamne si Domni!

inca o poza dupa ce am umplut bazinul si am pus capacul ! am facut si un pic de landscaping dar sa ma apuc sa mut plantele sau sa le grupez e munca titanica; asa prefer sa le las sa prinda radacini bune si sa le transfer in bazinul cel nou si mare in care voi avea loc sa fac landscaping!

mentionez inca o data link-ul de pe facebook

http://www.facebook.com/media/set/?set= … 7448981310

NOTA BENE: ultimele poze sunt cele relevante, primele fiind de acum 3 ani cel putin!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: Sara buna Stimate Domnisoare, Doamne si Domni!

varianta finala dupa ceva ore de filtru si dupa inca ceva mai mult landscaping!

P.S. mama lui de telefon mobil care mi se zbate in mana sa-mi iasa poza tremurata sad

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: Sara buna Stimate Domnisoare, Doamne si Domni!

uitati Ancistrus da un feedback pozitiv, dar stimabile cred ca ti-a scapat un amanunt; albumul de pe facebook e vechi si irelevant daca observi pozele de acolo de la inceput cu cele de azi de aici !

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

44

Re: Sara buna Stimate Domnisoare, Doamne si Domni!

Stimabile, parca e putin altceva... sau e de vina fundalul ?  smile

45

Re: Sara buna Stimate Domnisoare, Doamne si Domni!

Parerea mea de incepator: Arata bine, daca scapi si de "bijuteriile" alea verzi si-ti iei un substrat normal, e de vis.:)

"Nici un om nu este suficient de intelept de unul singur."

46

Re: Sara buna Stimate Domnisoare, Doamne si Domni!

Asa este, mai devreme am vazut doar primele poze din albumul tau de facebook, dar acum ma chinui sa inteleg ceva din poza asta de aici... este prea mica si tremurata, ca un chihuahua big_smile, ba chiar din cauza filtrului negru pare chiar ca ai schimbat si fundalul :-

47

Re: Sara buna Stimate Domnisoare, Doamne si Domni!

Nu creapa fundul in pozitia aia?

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: Sara buna Stimate Domnisoare, Doamne si Domni!

ultimele poze de pe facebook sunt noi dupa schimbarea apei

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

49 Editat de sergiu.dragomir (2012-03-15 21:20)

Re: Sara buna Stimate Domnisoare, Doamne si Domni!

bobi tu esti cu gandul la perversiuni bag de seama smile) studiaza poza cu atentie si ai sa vezi un cadru de plastic care tine fundul ridicat!

laur faci aceeasi greseala pe care o facea Ancistrus la inceput; ULTIMELE POZE DIN ALBUMUL DE PE FACEBOOK SUNT RELEVANTE OAMENI BUNI!!!


Prostii am intors plasticul pe partea cu plante de apa dulce doar sa fac poze; il voi intoarce la loc in curand smile)

Stimati colegi de hobby bucuresteni de unde fac rost de moss, gazon si creveti ca vietati si ce instalatie de CO2 imi recomandati ? pe cat posibil vreau denumire completa sa stiu ce sa google! am incercat sectiunea de vanzari pe forum dar primesc poze aiurea si bag de seama ca imi pierd timpul daca bat bucurestiul in cautare de toate astea separat!

multam fain ; revin cu poza aici ; am sa erditez link-ul de facebook sa-l sterg; asa dupa cum ma sfatuia cineva aici e cel mai bine sa citesc dar vad ca si voi va grabiti si unii nu citesc ce scriu eu si-si dau cu parerea despre culori ... lucru ce tine de gusturi!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: Sara buna Stimate Domnisoare, Doamne si Domni!

acum pe aceasta poza astept va rog sfaturi !

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

51 Editat de visiniu (2012-03-15 21:30)

Re: Sara buna Stimate Domnisoare, Doamne si Domni!

Domnule, ai primit multe sfaturi de la oameni care stiu ce vorbesc (bobi, Ancistrus, etc.)... nu trebuie sa postezi cate o poza la fiecare 30 de minute si sa ceri altele. Sta doar in vointa ta de a face schimbarile necesare.
Te-as ruga sa citesti inca o data toate cele spuse din dorinta de a te ajuta. Cei care si-au spus punctul de vedere, in urma experientei acumulate in timp, puteau la fel de bine sa taca. Imi doresc sa nu isi fi racit gura de pomana...

Iti doresc inca o data ape limpezi !

52 Editat de sergiu.dragomir (2012-03-15 21:47)

Re: Sara buna Stimate Domnisoare, Doamne si Domni!

ai dreptate Visiniu; dupa cum poti vedea am intors fundalul (glumeam ca am sa-l schimb la loc) am dat un peste cam maricel (e cel de apa dulce la vanzare pe site care costa 5 lei) am mai tuns si aerisit plantele dar nu crapa fundul e intrebare carcotasa tongue

ajuta-ma te rog mult sa gasesc o bomba de firma de-a gata creveti si moss in bucuresti ; daca nu ma duc in constanta pe capul lui Bitanu smile)

albumul de pe facebook a creat confuzii ; v-ati uitat la primele poze dar daca faci comparatie ultima poza arata mai aranjat bazinul si asta vi se datoreaza voua!

raman dator cu un bax de bere catre moderator sa-l imparta el catre voi!

editare ulterioara: ce fel de pietre merg in bazinele de apa dulce? vad pe la voi si pietre si buturugi faine tare, eu n-am gasit decat calcar dar as lua ceva ce nu se dizolva si nu face rau pestilor!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

53 Editat de visiniu (2012-03-15 22:25)

Re: Sara buna Stimate Domnisoare, Doamne si Domni!

Sa stii ca bobi nu te-a intrebat degeaba daca nu crapa fundul... eu nu as tine acvariul "suspendat" pe laterale. E un risc pe care nu mi l-as asuma.
In ceea ce priveste crevetii... te cred ca iti plac, si mie imi plac. Dar, asa cum ti-am mai spus, incearca sa mai citesti. Ramirezii tai s-ar putea sa se bucure la vederea lor (hmmmm, de mult nu am mai mancat asa bine).
In ceea ce priveste bomba... nu iti recomand din cel putin 2 motive:
- vei avea fluctuatii de CO2, ceea ce va duce la alge (de preferat aditia de EasyCarbo sau, the best, sistemul presurizat)
- fara suplimentarea luminii vei ajunge tot la alge. Sunt cel putin 4 factori de care trebuie sa tii seama... lumina, CO2, fertilizare, masa de plante din acvariu. Va trebui sa gasesti echilibrul intre toti acesti factori pentru a nu avea probleme. Nici unul dintre ei nu va trebui sa se transforme in factor limitativ in cresterea plantelor.
Dar, la cum arata acvariul tau, mai este mult pana departe.
Hai sa o luam incet, pas cu pas, pentru a ajunge unde ne dorim. Nu ezita sa intrebi atunci cand te impotmolesti (asta numai dupa ce nu vei fi gasit niciun alt topic legat de subiect). Eu sau alti colegi te vom ajuta cu un sfat atunci cand vei avea nevoie... dar nu ne pune rabdarea la incercare daca ai mutat o planta sau o piatra.

Re: Sara buna Stimate Domnisoare, Doamne si Domni!

am inteles Visiniu ... am sa vad cum se comporta ramirez cu creveti mai maricei si daca apar probleme ... aleg crevetii cu guppy si neoni - asta a fost ideea cand am repopulat acvariul;

ai dreptate acum observ cateva alge violet sau visinii dar astea nu ma deranjeaza vizual

bazinul il tin asa de 4 ani - daca e sa crape ... nu crapa de la pozitie; ma gandesc ca mai degraba cade de la vreun cutremur sau mai stiu eu ce

nu mai spun nimic despre nimic pt ca se pare ca va supar (pa unii).

am sa revin cu poze dupa ce adaug pastile (presupun) de co2 si dupa vreo luna de la acest reamenajat de plante.

aratam poze noi pentru ca am intors fundalul !

numai de bine si weekend bun!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

55

Re: Sara buna Stimate Domnisoare, Doamne si Domni!

sergiu.drgomir A scris:

am sa vad cum se comporta ramirez cu creveti mai maricei si daca apar probleme ...

   Crede si nu cerceta big_smile

PS: Referitor la semnatura ta: Unde nu tinem bujii? :-

Re: Sara buna Stimate Domnisoare, Doamne si Domni!

eram cu un amic intr-o sambata prin 2005 cred; pana sa isi dea el seama ca ii trebuie bujii se inchsesera toate. cu o ultima urma de speranta ajunge tipul in benzinaria de la coltul facultatii de drept si intreaba "bujii aveti"? tanti de acolo deranjata parca de intrebare ii raspunde "nu tinem"

posomorat amicul afirma : "bine ca aveti guma {inserati marca aici} smile) " a fost amuzanta tare faza

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: Sara buna Stimate Domnisoare, Doamne si Domni!

Ancistrus A scris:

PS: Referitor la semnatura ta: Unde nu tinem bujii? :-

LA "benzianrie" ce este asa greu de inteles? ^:)^  ^:)^  ^:)^  ^:)^  care benzinarie? ^:)^  ^:)^  ^:)^

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Sara buna Stimate Domnisoare, Doamne si Domni!

am specificat domnule moderator smile)

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: Sara buna Stimate Domnisoare, Doamne si Domni!

sergiu.drgomir A scris:

am specificat domnule moderator smile)

si totusi mai exista o mica problema "Nu tinem bujii la benzianrie, dar avem stand de 2 metri de guma!"

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Sara buna Stimate Domnisoare, Doamne si Domni!

acvariidevis A scris:
sergiu.drgomir A scris:

am specificat domnule moderator smile)

si totusi mai exista o mica problema "Nu tinem bujii la benzianrie, dar avem stand de 2 metri de guma!"

astept sa vina compania sa ma dea in judecata pentru defaimare!

intre timp am gasit pe cineva pe aici pe site si mi-a dat, am scos 2 dintre ramirez, cei albastri se pare ca nu alearga dupa creveti deloc!

va tin la curent! pe unii i-as tine la 380 non stop dar nu e pe vrute smile

seara faina!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092