1 Editat de Sh0oky (2012-03-18 03:39)

Subiect: Proiectul X

Salutare!
De ceva timp am inceput sa ma tot informez si sa incep sa pun deoparte bani pentru inceperea unui proiect in care sa incerc sa creez cat de cat o parte din ocean la mine in camera. Asadar ,dupa mai multe cautari am ajuns la urmatoarele decizii :

a) Sa achizitionez echipamentul necesar -partea electronica.
b) Sa proiectez/construiesc sump-ul in functie de echipament.
c) Sa construiesc un stand din PAL dupa dimensiunea acvariului/sumpului/accesoriilor
d) Sa cumpar :substrat,piatra,vietati...etc

Proiectul v-a fi de durata caci intentionez sa ma informez bine inainte de a cumpara ceva,sa ma sfatuiesc cu alti colegi si sa cumpar lunar cate ceva,in functie de buget.

Acestea fiind spuse sa incepem cu punctul a) :
1.Acvariu 60x30x35 65 litrii.
2.Incalzitor AJBL ProTemp S 150
3.Lumina Lampa Aqua Zonic 2x24w T5 -Intentionez sa schimb neoanele insa nu ma prea grabesc cu asta,mai poate astepta.
4.Pompa de apa submersibila Eheim Compact 1002, 150-1000 l/h.
5. Wave maker
6. Skimmer proteic Resun SK-05
7. RHS-10ATC Salinity/Aquarium Refractometer
8. Sistem overflow -Va rog sa ma ajutati putin aici. Vreau sa dau gaura in acvariu in partea de sus-lateral.
9. Sistem osmoza nu am si nici nu m-am gandit inca cum o sa fac.Momentan stau in gazda si nu prea am unde sa-l montez,e mai aiurea. O sa mai caut solutii legat de asta.

Avand in vedere faptul ca locuiesc in Constanta iar sistem de aer conditionat nu am cred ca temperatura vara ma cam va rupe,asadar am nevoie de sfatul vostru legat de urmatoarele elemente:
10. Aquarium Base Temperature Controller (Chiller & Heater) -Nu prea inteleg sistemul de functionare.
11. Doua bucati Cooler JF102 sau un Multi Fan Cooling System F 60202 Jebo ar ajuta?

Rugamintea mea este aceea de a fi  ajutat putin de catre cunoscatori si sa dea cu parerea legat de aparatura ,in cazul de fata.

Multumesc si sa am spor big_smile !

Re: Proiectul X

Salutare, am vazut ca pentru aparatura ai optat pentru cea mai ieftina, este un inceput insa din pacate daca vrei sa ai rezultate bune nu poti folosi cea mai ieftina aparatura, la spumator iti recomand ceva de la dymax sau sera iar la iluminat mai bine vb cu dorin si iti face o lampa pe leduri, ne exista termen de comparatie iar pretul tot pe acolo ajunge.http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/11400/lidomarin/

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Proiectul X

Salut!
Chillerul / heaterul ala pare un simplu controller care daca temperatura e prea mare, da drumu la ventilatorul ala din poza, si daca e prea mica, la incalzitor, lucru pe care incalzitorul oricum il face. Te ajuta doar sa economisesti curent sa nu mearga ventilatorul aiurea si apoi impreuna cu incalzitorul daca nu esti acasa. Cred ca te scuteste de ceva stres.
Celelalte doua sunt doar ventilatoare.
Daca tot vrei sa te apuci de un asa proiect, mai bine pui mai multi bani la ciorap si iei ceva scule mai decente, ca si acvaristica de apa dulce e grea daca nu ai ce trebuie, darmite cea de apa sarata. E pacat sa investesti si apoi sa iti dai seama ca ai dat banii pe mizerii care trebuiesc schimbate.
Spor la treaba!

4

Re: Proiectul X

pare buna ideea ta si sper sa iti iasa.poate ne pui si niste poze ca sa vedem si noi:D