21

Re: Inmultire Betta splendens

Masculul tau inchis la culoare este crowntail (radiile cozii desfacute, care parca formeaza o coroana), femelele de crowntail arata ca in poza de aici :fok.

22

Re: Inmultire Betta splendens

Aha de acolo i-ai luat ? Bun, ai toate sansele sa ramai fara ei in scurt timp . Am avut 7 de acolo si in scurta perioada au murit. Te sfatuiesc sa nu mai iei de acolo ca sunt de o calitate indoielnica si bolnavi, stresati . Daca vrei ceva de calitate ti-l recomand pe userul @nedelcu liviu, are niste super exemplare . Am cumparat ieri de la el .

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

23

Re: Inmultire Betta splendens

Ancistrus A scris:

Masculul tau inchis la culoare este crowntail (radiile cozii desfacute, care parca formeaza o coroana), femelele de crowntail arata ca in poza de aici :fok.

Si atunci ce e cu punctul alb? din poze nu se vede probabil foarte bine, dar arata chiar ca un tub. Sunt foarte derutat, mascul/femela ? Il donez oricum, cine vrea, e al lui.

24

Re: Inmultire Betta splendens

Gata, am ramas doar cu cel albastru/mov, pare fericit :sok , doar ca e jupuit cam rau, nu prea are o inotatoare si nici coada, dar banuiesc ca o sa isi revina. Nu am pus sare in apa (apropo, sarea normala, fina, diferta de sarea grunjoasa?) si nici albastru de metil. De inmultit nu mai vreau sa ii inmultesc momentan.
Intrebarea urmatoare este in acvariu meu de 10 litri, ce pesti mai pot pune cu betta? Ma gandisem la gourami pitic, dar mi s-a sugerat sa nu o fac pentru ca are nevoie de mai mult spatiu, 20l. Alte alternative?

25

Re: Inmultire Betta splendens

Pentru a se reface mai repede, poti pune sare si albastru de metil, sau macar ultimul . Sarea de bucatarie este iodata pen cand cea grunjoasa dar de muraturi nu are iod . Nu mai bagi alti pesti in acvariu cu el .

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

26

Re: Inmultire Betta splendens

Canutza A scris:

Intrebarea urmatoare este in acvariu meu de 10 litri, ce pesti mai pot pune cu betta? Ma gandisem la gourami pitic, dar mi s-a sugerat sa nu o fac pentru ca are nevoie de mai mult spatiu, 20l. Alte alternative?

   Un Betta deja este prea mult :fok