1 Editat de Canutza (2012-03-25 02:11)

Subiect: Inmultire Betta splendens

Salut,

De curand mi-am achizitionat o pereche de betta, nu stiu ce a fost in capul meu sa iau pereche, poate ca nu vroiam doar un singur peste. Problema este ca la nici 24 de ore de cand i-am luat masculul a inceput sa-si faca cuib, femela are acel punct alb, iar abdomenul mi se pare mie este destul de umflat, semne clare ca o sa am pui. Mi-ar place sa am si pui, dar nu am unde sa ii tin. Am tot citit articole si aici si pe forum si pe alte site-uri despre inmultire, dupa ce puii pot inota singuri pot pune masculul in alt acvariu am inteles. Eu nu am alt acvariu, as putea sa iau ceva acvariu mic si ieftin si sa tin masculul, iar femela sa o dau. Acum pe puii ii las in acvariul in care au fost conceputi ? In cat timp ii pot dona/vinde ?

Acvariul are 30x20x20 (inaltimea cam mare pentru inmultire, dar mai pot scoate din apa), volumul net cred ca este undeva pe la 10 litri.
Am facut si ceva poze de cand l-am luat si pana acum: www.flickr.com/photos/mihai722
Am filtru Aquael Fan mini, iar temperatura este de 28-30 grade. Am facut si test 5 in 1, pH-ul e neutru, KH 3 spre 0, GH sub 3, iar NO2 si NO3 deloc.
Lumina vine de la un bec economic de 11W cu lumina calda, o sa-l inlocuiesc curand cu unul cu lumina rece.
La capitolul flora, am la suprafata Pistia stratiotes, Limnobium laevigatum, Eichhornia crassipes, iar in substrat (pietris de granulatie 2-3mm) Limnophila sessiliflora, Rotala macrandra green cred si pe celelalte nu stiu cum le cheama, poate ma ajutati si la capitolul asta.

O alta chestiune ar fi daca dupa ce scot puii si dau femela, as putea pune un gourami, fie el pitic, dar asta dupa ce rezolv cu puii.

Multumesc mult

Re: Inmultire Betta splendens

Pai sa o luam pe rand. Exista de cumparat acvarii de 1l pentru betta splendens (nu splendos), in care poti tine temporar masculul, dar deocamdata asteapta tu sa ai pui, sa iti traiasca si apoi vezi tu ce faci.
Ai uitat o intrebare destul de importanta: "cu ce hranesc puietul, daca se hotaraste sa apara", iar raspunsul il gasesti pe forum, s-a discutat in mai multe randuri.
E de evitat aceasta combinatie, betta mascul si gourami pitic, pentru ca in spatiul ala restrans s-ar putea ca masculul de betta sa il terorizeze pe gourami. Si oricum acvariul e prea mic pentru gourami (cer minim 20l).

3

Re: Inmultire Betta splendens

mirceajifcu A scris:

Pai sa o luam pe rand. Exista de cumparat acvarii de 1l pentru betta splendens (nu splendos), in care poti tine temporar masculul, dar deocamdata asteapta tu sa ai pui, sa iti traiasca si apoi vezi tu ce faci.
Ai uitat o intrebare destul de importanta: "cu ce hranesc puietul, daca se hotaraste sa apara", iar raspunsul il gasesti pe forum, s-a discutat in mai multe randuri.
E de evitat aceasta combinatie, betta mascul si gourami pitic, pentru ca in spatiul ala restrans s-ar putea ca masculul de betta sa il terorizeze pe gourami. Si oricum acvariul e prea mic pentru gourami (cer minim 20l).

Da, multumesc pentru raspuns, am corectat si titlul. Unde gasesc acvariile alea? De hranit am citit cu ce se hranesc, problema este in cat timp pot da puii.
Am citit despre combinatia gourami pitic cu betta si pare sa mearga, dar in 10litri dupa cum zici, s-ar putea sa nu. Eu sunt destul de convins ca "se hotareste sa apara" din ce am citit.
Merci oricum.

Re: Inmultire Betta splendens

smile
Sa stii ca drumul pana sa donezi/vinde puii de betta este destul de lung! De obicei nu se masoara in zile/luni/ani, ci in generatii de pui si incercari de crestere...!

5

Re: Inmultire Betta splendens

Eu nu mi-am pus in cap sa inmultesc, dar din moment ce am observat ca dau semne, na, am zis sa incerc si asta. De ce zici ca e destul de lung? care-s dificultatile?

Re: Inmultire Betta splendens

Pai sa o luam cu prima...!
Sa convingi femela sa depuna.

Dupa ce o convingi, spune-ne daca mai traieste...!
Apoi te mai ajutam cu ce sa faci...! smile
Bafta!

7

Re: Inmultire Betta splendens

In toate articolele despre inmultirea lor nu scria nimic despre convingerea femelei. Ce inseamna asta? Ar trebui sa fac ceva special ?

Re: Inmultire Betta splendens

Pai ar cam trebui si ea sa vrea si sa depuna, nu...!? smile Si sa mai si scape cu viata!
Cauta pe google ,,inmultire betta,,!

Re: Inmultire Betta splendens

Ce vrea Ciprian sa spuna e ca masculul de betta e un sadomasochist care nu accepta un refuz. Eu am avut mascul caruia i-a murit partenera de viata cu care a depus de 3 ori (fara succes din pacate) si apoi a omorat-o, iar pe urma am incercat cu mai multe femele care au avut aceiasi soarta! Nu e chiar asa usor precum crezi sa ajungi sa "donezi" pui de betta. Am apucat sa vad de mai multe ori "imbratisarile" de rigoare, fara sa am niciodata pui. Si daca totusi ai noroc / succes si obtii pui, incepe alt calvar de la salvarea lor pana la hranire si toate cele. Sa nu fii dezamagit daca in primele dati nu obtii nici un rezultat. Spor la ... treaba!

10

Re: Inmultire Betta splendens

Multumesc de raspunsuri. Acum am alta problema si nu am gasit nimic pe forum, azi dimineata m-am trezit cu masculul batut, are coada mancata aproape toata, s-a si albit in zona branhiilor si sta intr-un colt si fuge de femela de fiecare data. Acum probabil o sa ziceti ca nu stiu care e femela si care e masculul, dar stiu care e. Femela se plimba prin acvariu si e foarte fericita, le-am dat de mancare acum (bettagran de la sera), iar masculul aproape ca nu a mancat nimic. Ce sa fac in cazul asta?

PS: daca nu ma credeti ca stiu care e masculul uitati-va la poze, masculul e cel mov/abastru, iar femela rosie.

11 Editat de Ancistrus (2012-03-25 16:41)

Re: Inmultire Betta splendens

Canutza A scris:

PS: daca nu ma credeti ca stiu care e masculul uitati-va la poze, masculul e cel mov/abastru, iar femela rosie.

   Sa-ti traiasca masculii! lol
   In poze: Betta femela rosie (stanga), mascul Betta rosu (dreapta) :apl

12

Re: Inmultire Betta splendens

Pai uita-te la poze www.flickr.com/photos/mihai722
Nu e masculul cel mov cu albastru si femela cea rosie? Si cei de la pet shop la fel mi-au spus. Pana acum masculul alerga femela, facuse si cuib, iar acum... neutral m-am trezit cu masculul cuiruit. Sa scot femela intr-un borcan sau ceva si sa o tin separata pana se reface masculul ?

13 Editat de Ancistrus (2012-03-25 16:52)

Re: Inmultire Betta splendens

Canutza A scris:

Pai uita-te la poze www.flickr.com/photos/mihai722
Nu e masculul cel mov cu albastru si femela cea rosie? Si cei de la pet shop la fel mi-au spus. Pana acum masculul alerga femela, facuse si cuib, iar acum... neutral m-am trezit cu masculul cuiruit.

   Tocmai ca m-am uitat la poze am spus asta... deci nu te mai grabi cu donatul, deocamdata fa rost de o femela si scapa de unul din masculi lol

Canutza A scris:

Sa scot femela intr-un borcan sau ceva si sa o tin separata pana se reface masculul ?

    lol  lol

PS: Pun eu o poza aici cu "femela" ta de Betta, sa vedem ce zic colegii big_smile
http://img833.imageshack.us/img833/8049/70062047990b1594ebcab.jpg

14

Re: Inmultire Betta splendens

Aah! Pai sa inteleg ca masculul e betta crown tail, iar "femela" e defapt e betta mascul normal ? M-au pacalit cei de la Coralis  :apl  neutral

15

Re: Inmultire Betta splendens

Am mai adaugat cateva poze in care se vede punctul acela alb, deci totusi. Ce e drept din pozele pe care mi le-ai arat Ancistrus se vede clar diferenta intre mascul si femela, iar "femela" mea nu prea are coada aceia rotunda spre exemplu, e cam voalata. O alta parere acum dupa poze?
Sunt incepator...  :-

16

Re: Inmultire Betta splendens

Din perechea aceasta, femela este cea dominanta si nu se va imperechea cu masculul pentru ca ori este prea mica femela (prea tanara) ori nu este bun de reproducere masculul. Cand femela bate un mascul, nu este compatibila cu el dar s-ar putea nici cu altii. Parerea mea este sa schimbi femela sau masculul sau desparte-i pana cand va face cuib masculul . Ai mai multe alternative . La peretele despartitor sa fie mat sa nu se vada unul cu celalalt pentru ca se extenueaza foarte mult masculul si il vei pierde.  Bafta !

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

Re: Inmultire Betta splendens

Pentru a fi mai simplu pentru toti, pune te rog pozele pe forum cu "inculpatii" (jos la rasfoire adaugi imaginea si o incarci)  daca vrei pareri. Asta ar fi o alta poza a femelei / mascul pe care o poseda colegul big_smile. Mie mi se pare ca are inotatoarele prea lungi pentru a fi femela ... Eu zic, pentru linistea ta sufleteasca sa mergi sa schimbi pestele rosu cu sex indeterminabil  lol si apoi sa vezi ce se intampla.

18

Re: Inmultire Betta splendens

Poze sunt pe pagina flickr.com, e linkul in primul meu mesaj. Multumesc pentru sfat, eu ma gandeam sa scot masculul intr-un recipient mai mic, sa-l hranesc cu tubi, am inteles ca e o hrana buna pentru ei pana se reface, isi regenereaza innotatoarele si merg peste cateva zile si schimb femela sau masculul, eu din ce poze am mai vazut (google search) poate fi o femela de betta crowntail, dar nu prea ma pricep, cum am spus, sunt incepator. Am pregatit deja apa curata pentru mascul si astept sa se incalzeasca (cu un bec cu lumina calda, nu am incalzitor) si in seara asta il mut acolo si sa vad ce face, poate o sa faca cuib chiar, ramane de vazut, dar multumesc inca o data.

19

Re: Inmultire Betta splendens

Ciudata femela asta, cred ca si-a schimbat sexul. Din poza eu spun ca este tot mascul. Uita-te pe net la poze cu ambele sexe. Prea mari aripile pentru o femela asa cum spune si colegul nostru .

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

20

Re: Inmultire Betta splendens

brutusanf A scris:

Ciudata femela asta, cred ca si-a schimbat sexul. Din poza eu spun ca este tot mascul. Uita-te pe net la poze cu ambele sexe. Prea mari aripile pentru o femela asa cum spune si colegul nostru .

Da, arata ca un mascul, dar nu-mi explic punctul alb, care deja pare ca un tub, se poate vedea si in poza, am facut pozele la o calitate foarte buna astfel incat sa se vada (de asta nici nu le urc aici, sunt prea mari). O sa merg la Coralis de unde l-am luat si o sa-l intreb pe vanzator/proprietar, cred ca proprietarul mi l-a vandut, eventual daca pot sa-l schimb, ar fi perfect.