41

Re: Primul meu acvariu

gregorio A scris:

3. Carasii au obiceiul sa sape...cand va mai creste putin , logic o sa-i creasca si gura...va incerca sa sape in bolovanii aia si va ramane cu unul in gura ...fereasca...

salut

ce tip de pietris am nevoie? sau ce trebuie sa pun pe fundul acvariului?
oricum vreau sa il schimb si macar sa stiu ce trebuie sa cumpar.

multumesc

Toti traim sub acelasi cer, dar nu toti avem acelasi orizont.

42

Re: Primul meu acvariu

Pietris de 2-3 mm...se gaseste in magazinele de profil....si  incearca sa nu-l mai faci curcubeu...importanta este culoarea pestelui nu a nisipului....care intre noi fie vorba, ar trebui sa fie cat mai aproape de natural...nu crezi?

Diferenta dintre adulti si copii? Pretul jucariilor!
0742140792

43

Re: Primul meu acvariu

asta si vreau.... stii cum e... in fiecare zi invatam u lucru nou...

multumesc pt sfaturi.

Toti traim sub acelasi cer, dar nu toti avem acelasi orizont.

44

Re: Primul meu acvariu

No problemos amigo....oricand. :sok

Diferenta dintre adulti si copii? Pretul jucariilor!
0742140792

45

Re: Primul meu acvariu

Revin cu inca o intrebare (banuiesc ca a-ti observat ca sunt curios din fire big_smile)

Unul din cei 3 xiphophorus variatus il agreseaza pe unul din ceilalti de aceeasi rasa. Mereu aceeasi xipho sunt in disputa (acelasi peste mereu sta singur intr-un colt al acvariului pt ca e alergat de celalat)

E normal sa se comporte asa?

Multumesc

Toti traim sub acelasi cer, dar nu toti avem acelasi orizont.

46

Re: Primul meu acvariu

Daca sunt masculi amandoi, este normal....muschiulosul il fugareste pe slabanog pentru a-si asigura "serviciile" cucoanelor. :sevil

Diferenta dintre adulti si copii? Pretul jucariilor!
0742140792

47

Re: Primul meu acvariu

Asa ma gandeam si eu ca sunt masculi amandoi. Dar cat dureaza toata lupta asta de suprematie? Imi vine sa il scot pe bataus de acolo sa il bag la "inchisoare" cu betta, sa vada si el cum e sa fie alergat.

Toti traim sub acelasi cer, dar nu toti avem acelasi orizont.

48

Re: Primul meu acvariu

Adica ....tu vrei sa faci experiente de biologie, bag de samă....lasa-l acolo pe bataus si incearca sa il dai pe celalalt....daca vor fi amandoi, nu vei avea decat batai, pana unul din ei se satura si "sare gardul". Iar pe betan , lasa-l in pace ...nu baga acolo decat eventual una, doua femele, cand vrei pui sau cand vrei ceva "actiune". In rest...liniste...
Niste poze cat de cat bunicele, nu ar strica...pentru identificare...comprendes? wink

Diferenta dintre adulti si copii? Pretul jucariilor!
0742140792

49

Re: Primul meu acvariu

Pozele ceruta...mai de calitate nu am cum sa fac... nu vor sa stea la poza big_smile doar carasului ii place sa fie fotografiat...se baga in toate pozele :of

cel singur in poza e cel batut. ceilalti 2 stau numai impreuna...

Toti traim sub acelasi cer, dar nu toti avem acelasi orizont.

50

Re: Primul meu acvariu

Mariusg A scris:

Imi vine sa il scot pe bataus de acolo sa il bag la "inchisoare" cu betta, sa vada si el cum e sa fie alergat.

   Daca natura l-a inzestrat ca macho tu vrei sa-l separi? Mai degraba il separi/vinzi pe cel batut, ala este veriga slaba wink

Re: Primul meu acvariu

Si oricum daca il pui cu betta nu il inveti minte pentru ca ... el nu are minte. Si s-ar putea sa ai o surpriza, sa til ciupeasca pe betta al tau la inchisoare si sa il faca femeia lui  lol . Eu am avut masculi de xipho care alergau betta cand venea vorba sa se dea mari.

52

Re: Primul meu acvariu

mirceajifcu A scris:

Si oricum daca il pui cu betta nu il inveti minte pentru ca ... el nu are minte.

Adica vrei sa insinuezi ca pestii mei sun "limitati la neuron"???  big_smile
Din ce m-am mai uitat asa putin pe net am inteles ca, carasius auratus, este unul din cei mai destepti pesti. Cica unii cercetatori le fac un fel de "dresaj" la care raspund foarte bine.

Asta ar fi super tare... Piedone sari, Piedone rostogolestete :acv

Toti traim sub acelasi cer, dar nu toti avem acelasi orizont.

53

Re: Primul meu acvariu

Mariusg A scris:
mirceajifcu A scris:

Si oricum daca il pui cu betta nu il inveti minte pentru ca ... el nu are minte.

Adica vrei sa insinuezi ca pestii mei sun "limitati la neuron"???  big_smile
Din ce m-am mai uitat asa putin pe net am inteles ca, carasius auratus, este unul din cei mai destepti pesti. Cica unii cercetatori le fac un fel de "dresaj" la care raspund foarte bine.

Asta ar fi super tare... Piedone sari, Piedone rostogolestete :acv


sal ! si bine ai venit !
ai dreptate , carasius auratus, este unul din cei mai destepti pesti smile , tocmai de aceea ar trebui sa-l separi de ceilalti  sa nu dea din neuronii lui si  la ceilalti  smile

PS: citeste despre fiecare specie in parte  din acvariul tau , si ai sa vezi ca nu prea sunt deloc compatibili

54 Editat de Mariusg (2012-04-13 10:49)

Re: Primul meu acvariu

In ceea ce priveste compatibilitatea pestilor iata ce am gasit referitor la temperatura apei (unul din lucrurile cele mai importante zic eu pt pesti)

carassius auratus x 2 - 15-30 C
Platy - Xiphophorus x 3 - 20-26 C
hypostomus plecostomus x 2 - 23-28 C
Zebra Danio x 2 - 22-26 C
Betta Splendens x 1 - 28-30 C (sta in alt acvariu)
xiphophorus variatus x 3 22-26 C
Pterophyllum scalare x 1 24 C

Eu acum am setata temperatura la 24 grade C. Dupa cum vedeti din ce am gasit eu este temperatura cea mai buna care sa ii multumeasca pe toti.

Stiu ca mai am mmuuuulte sa ma documentez, dar usor usor la invat pe toate, duritatea apei, ph....

Cel putin la temperatura este ok acvariul?

Multumesc

Toti traim sub acelasi cer, dar nu toti avem acelasi orizont.

55

Re: Primul meu acvariu

Mariusg A scris:

In ceea ce priveste compatibilitatea pestilor iata ce am gasit referitor la temperatura apei (unul din lucrurile cele mai importante zic eu pt pesti)
carassius auratus x 2 - 15-30 C

   Carasei la 30°C? :omfg  Unde ai citit minunatia asta? Uite aici in filmulet la ce temperatura se imperecheaza una dintre cele mai fiţoase varietati de carasei, "Lionchu" (minutul 1:26):

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=REcWcqoZUoY&feature=BFa&list=PL86FF9273C6760BAE&lf=mh_lolz[/youtube]

PS: "Compatibilitatea intre pesti" inseamna mai mult decat "temperatura de intretinere" wink

56

Re: Primul meu acvariu

Super tari!!!!

Caraseii din filmulet stateau la 12-13 grade? Asa e normal si pt cei de acvariu?

Ceea ce am scris referitor la temperaturi sunt marje in care am gasit ca fiecare specie traieste.

Toti traim sub acelasi cer, dar nu toti avem acelasi orizont.

57

Re: Primul meu acvariu

Mariusg A scris:

Caraseii din filmulet stateau la 12-13 grade? Asa e normal si pt cei de acvariu?

   In acvariu "este normal" ca la carasei temperatura sa nu depaseasca 20-22°C, peste temperatura asta incepi sa te umpli de nervi, boli... etc.

58

Re: Primul meu acvariu

Dupa cum ziceam si mai sus, la ora actuala folosesc 2 filtre, 1 eheim 2008 (folosit in acvariu de aprox 1 luna) si 1 tetratec ex400 (cumparat de vreo 3-4zile).

Intrebarea mea, cat timp sa merg cu ele in paralel? Vreau sa scot filtru intern pt mai mult spatiu si aspect mai frumos al acvariului.

Pana la urma la cat timp trebuie sa curat filtru ectern si care este procedura de curatare? La petshop mi-au zis cam la 3-4luni, ceea ce mi se pare mult.

Multumesc si Paste Fericit tuturor.

Toti traim sub acelasi cer, dar nu toti avem acelasi orizont.

59

Re: Primul meu acvariu

Filtrele trebuiesc lasate sa functioneze in paralel pana se cicleaza materialul din filtrul extern, cam 5-6 saptamani.
   Filtrul extern il cureti cand nu mai are debit, chestia asta depinde de numarul pestilor, cantitatea de hrana administrata etc.

60 Editat de Mariusg (2012-04-14 17:01)

Re: Primul meu acvariu

5-6 saptamaniii  :omfg ma gandeam ca scap si eu cu 1 maxim 2 saptamani. Asta e. nu am cum sa scurtez acest timp, fara sa afecteze pestii, cu ceva solutie de pus in filtru?

Oricum vad ca a meritat investitia in noul filtru, apa e foarte curata (lucru care banuiesc ca e bun), chiar si dupa ce le dau sa manance.

Multumesc

Toti traim sub acelasi cer, dar nu toti avem acelasi orizont.