61

Re: Primul meu acvariu

un filmulet cu acvariu actualizat....

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=WHGtm3VSJ1M[/youtube]

Toti traim sub acelasi cer, dar nu toti avem acelasi orizont.

62

Re: Primul meu acvariu

Mariusg A scris:

5-6 saptamaniii  :omfg ma gandeam ca scap si eu cu 1 maxim 2 saptamani. Asta e. nu am cum sa scurtez acest timp, fara sa afecteze pestii, cu ceva solutie de pus in filtru?

   Daca vrei sa scoti mai repede filtrul intern, exista culturi de bacterii pentru filtre -  JBL FilterStart, eventual mai pui in apa si JBL Denitrol, ambele folosite conform specificatiilor producatorului.

63 Editat de Mariusg (2012-04-16 00:55)

Re: Primul meu acvariu

Refreritor la hrana pt carasi aurii, am gasit urmatorul text pe forum. Imi putiti spune daca pot folosii informatiile de mai jos pt alimentatia caraselului meu?


Lucia A scris:

Dorina, hai sa-ti spun despre mancare...
Nu le strica varza dulce oparita! smile

La fel poti sa le dai:
1. Frunza de salata sau spanac (cruda, tocata, cat sa o poata manca) sau tot asa oparita
2. Castrevete crud, dat prin razatoare (este o parte care face firicele). Zeama eu o arunc sa nu poluez apa.
3. Orice leguma care o mancam noi o mananca si ei. Trebuie doar ca legumele de consistenta mai tare, radacinoasele (ex. morcov, pantrunjel, telina) sa fie fierte sa ajunga la consistenta necesara, pentru a putea fi mancata de ei.
4. Fructele: banana, mar (razuit, crud), capsuni (fara seminte), pepene verde, pepene galben, dovlecel, razuite sau tocate la marimea unor bucatele cat sa le intre in gurita (fara seminte). Nici foarte marunte sa intre direct in filtru.. ce sa zic .. fiecare isi cunoaste pestisorul si capacitatea guritei lui. smile
Piersica, nectarina, strugure, caisa etc. fara coaja si fara seminte.

Doar  ca: Fructele datorita continutului de zaharuri, se ofera de 2 ori pe saptamana, nu mai mult. Pe cand legumele, pot constitui si una din mesele principale.

Asa... Fiindca am avut niste cazuri de boli nespecifice (adica boli care nu s-au putut identifica) am descoperit ca le face bine si USTUROIUL. Proprietatile usturoiului se stiu deja: cel mai puternic antibiotic natural din lume, anti parazitar, subtiaza sangele, il purifica etc.
Initial am facut un fel de mujdei (fara sare, fara ulei) practic usturoi si apa.
2 catei mari (taiati sau zdrobiti), pus peste ei o cana apa calda.
Se lasa cca 15-20 minute. Se strecoara, iar "solutia" rezultata se poate tine cca. 30 zile in frigider.
Am folosit acest mujdei in felul urmator (fiindca nu stiam daca pestii il vor tolera sau nu). Peste portia de hrana (granule din comert care se scufunda), 6 -7 picaturi, apoi apa din acvariu, inainte sa le-o dau lor.

Apoi... pfuuii ..
Atata am cautat.. pana cand am ajuns sa le prepar hrana cu gelatina. Dar asta este o alta poveste.

Link-ul http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … or-va-rog/ postul nr. 18

Multumesc

Toti traim sub acelasi cer, dar nu toti avem acelasi orizont.

64

Re: Primul meu acvariu

Astazi am observat ca unul din xifo galbeni are buzele albe. Banuiesc ca este columnaris. L-am scos in alt recipient unde am pus sare in concentratie mai mare si albatru de metil. Maine il trec pe bactopur. Intrebarea mea, trebuie sa adaug bactopur si in acvariul mare, preventiv?

Mentionez ca toti pestii manaca normal. Apa o schimb cam la 4zile in proportie de 30% si adaug in apa nou o lingura de sare si easy life fluid filter medium dupa specificatii. Temperatura e la 24-25 grade. Acvariul are 1 filtru intern eheim 2008 si 1 extern tetratec ex400.

Ce am gresit?

Multumesc.

Toti traim sub acelasi cer, dar nu toti avem acelasi orizont.

65

Re: Primul meu acvariu

Mariusg A scris:

Astazi am observat ca unul din xifo galbeni are buzele albe. Banuiesc ca este columnaris. L-am scos in alt recipient unde am pus sare in concentratie mai mare si albatru de metil. Maine il trec pe bactopur. Intrebarea mea, trebuie sa adaug bactopur si in acvariul mare, preventiv?

   Eu le-am bagat si sare si Baktopur si nu au scapat de Columnaris. Doar cu Verde de Malachit Forte (adica cu formol) i-am salvat. Parerea mea este sa faci tratamentul in acvariul comun, daca este Columnaris, este o bacterie foarte contagioasa.

66

Re: Primul meu acvariu

Am in casa si verde de malachit. Sa pun peste albastru de metil si sare in acvariul carantina? Sau sa pun in acvariul mare? Pe flacon zice 1 flacon 30ml  la 15 litrii.

Toti traim sub acelasi cer, dar nu toti avem acelasi orizont.

67

Re: Primul meu acvariu

Am spus Verde de Malachit Forte (5 lei sticluta in Obor), adica asta contine si formol, nu stiu daca simplu ajuta impotriva Columnaris.

68

Re: Primul meu acvariu

Maine dimineata merg si le caut si verde de lamachit forte. Eu am crezut ca e acelasi lucru. Scuze confuzia.

Toti traim sub acelasi cer, dar nu toti avem acelasi orizont.

69

Re: Primul meu acvariu

Dar faci tratament in apa curata, fara sare si Albastru de Metil.
   Mare grija sa dozezi Verdele de Malachit conform indicatiilor in mililitri, indicatiile cu picaturile sunt trecute gresit pe eticheta. Folosesti o seringa gradata :fok

70

Re: Primul meu acvariu

Am citit ca este foarte puternic. Stii cumva daca columnaris ii afecteaza si pe scalari si carasi? Astia sunt cei mai dragi mie si daca mor astia ma las de acvarisitca.

Multumesc

Toti traim sub acelasi cer, dar nu toti avem acelasi orizont.

71

Re: Primul meu acvariu

Afecteaza toti pestii slabiti din acvariu din cauza suprapopularii, apei necorespunzatoare etc. Dar tratati din timp ii poti salva wink

72

Re: Primul meu acvariu

buna ziua,

femela xifo sta cam singura. am vazut ca pana acum manca normal si era activa prin acvariu. acum vad ca sta singura. pe spate are ceva punce negre. nu stiu sigur daca e normal de aceea va rog sa imi zice-ti ce ar putea fi. daca e bolnava ce sa aiba? tratament?

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=X0CAb4rE76I&feature=youtu.be[/youtube]

multumesc

Toti traim sub acelasi cer, dar nu toti avem acelasi orizont.

73

Re: Primul meu acvariu

Ceva modificari de design in acvariu...

1. Decor 3d din piatra, acoperit cu rasina de fibra... cam 1.5 - 2 cm grosime sa nu luam din spatiu.

2. Nuca de cocos acum "face bule"

3. Masa tacerii unde pestii seara se strang si se sfatuiesc big_smile

4. Ventilator pe post de aer conditionat...

5. Buturuga din lemn (fosta scrumiera) pe post de ghiveci pt plante

Toti traim sub acelasi cer, dar nu toti avem acelasi orizont.

74

Re: Primul meu acvariu

Si un filmulet...

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Au5ByMSI-VQ&feature=relmfu[/youtube]

Toti traim sub acelasi cer, dar nu toti avem acelasi orizont.

75

Re: Primul meu acvariu

Datorita faptului ca imi era frica sa nu se raneasca pestii am scos fundalul facut de mine din acvariu si cu el au zburat si pietrele. Am revenit la un fundal lipit cu ceva plante desenate pe el si la vita de vie in centru.

De asemenea s-au mai schimbat locatarii.

Acum am

1 caras auriu
1 caras moor
1 scalar (urmeaza sa il donez)
1 zebra
2 xipho orange
2 xipho galbeni
2 pletco

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=I2H6yo_N7ak[/youtube]

Pareri...Recomandari

Toti traim sub acelasi cer, dar nu toti avem acelasi orizont.

76

Re: Primul meu acvariu

Nu am mai scris de mult asa ca m-am gandit sa actualizez topicul.

Am petrecut o buna perioada pe Google si m-am documentat si am schimbat setup-ul.

Acvariu nou homemade 70x40x40 - aproximativ 100 litrii net. Sticla de 6, fund duble si intarituri pe margine din profil de aluminiu.
Suport de neon (nu pot sa ii zic capac pentru ca acopera cam 30% din acvariu) cu ventilator si moonlight.

Am redus numarul locuitorilor
1 caras Veiltail de vreo 10cm x 7 cm
1 caras Moor de vreo 7cm x 5 cm
2 ancitrus de 11-12 cm banuiesc ca sunt femele
2 dwarf gurami masculi
1 platy
1 zebra

Si 3 melci
Ampullaria gigas
Ampullaria australis
Zebra nerite

Plante
3 anubias nana
1 Vallisneria americana var. biwaensis
1 ludwigia repens
1 pot java moss prins de o vita de vie (imprastiat cat mai rar ca asa am gasit ca se inmulteste mai bine)
2 bacopa (mai sunt doar betele si cate o frunza in varf)

Din pacate plantele au stat de miercuri pana luni in colet(asa se misca posta romana) dar eu zic ca isi revin.

Pentru ca este un acvariu cu carasi plantele le-am pus in ghivece de lut. Plantele au cam 5 zile si deocamdata nu le-au atacat carasi. Melci de mai urca pe ele.

Astazi am improvizat si o "bomba" co2 si inca sunt in teste cu ea. Ca difuzor folosesc filtru eheim 2008 si i-am conectat furtunul in locul unde vine furtunul pentru aer. Eu zic ca se dizolva destul de ok pentru ca scoate bule foarte mici si multe si le imprastie in tot acvariu. Afecteaza cu ceva filtrul? Eu il flosesc doar ca filtrare mecanica.

Aici nu prea stiu ce sa fac, sa o las si noaptea sau doar ziua? Am gasit pareri impartite dar nu stiu care sa le urmez. La pestii si plantele care le am pot sa las noaptea frutunul conectat?

Sper ca am mai progresat intre timp asa ca astept parerile voatre cu privire la noul setup.

Toti traim sub acelasi cer, dar nu toti avem acelasi orizont.

77

Re: Primul meu acvariu

Salut bine ai venit ...ce sa mai zic ca in mare parte ti sa spus ce trebuie sa faci,asculta sfaturile pe care le-ai primit si o sa fie de bine ....asteptam poze cu noul setup

78

Re: Primul meu acvariu

Si pozele cu noul setup.

http://img100.imageshack.us/img100/2354/dscf1042v.jpg

http://img849.imageshack.us/img849/3914/dscf1045o.jpg

http://img402.imageshack.us/img402/888/dscf1038q.jpg

http://img849.imageshack.us/img849/743/dscf1054l.jpg

http://img26.imageshack.us/img26/3416/dscf1050x.jpg

Toti traim sub acelasi cer, dar nu toti avem acelasi orizont.

79

Re: Primul meu acvariu

Pestii sunt frumosi, dar inca nu inteleg gusturile tale referitor la decoratiuni big_smile

80

Re: Primul meu acvariu

Pe parcurs, in timp ce cresc plantele o sa renunt usor la decoratiuni. La sfarsit vreau sa raman cu un copacel de moss la mijloc, incercuit de anubias si in fundal vallisneria. Dar la cat dureaza sa creasca plantele...mai am de ateptat... Oricum m-am invatat minte...acvaristica inseamna rabdare muulta.

Toti traim sub acelasi cer, dar nu toti avem acelasi orizont.