Re: Prezentare

Bine ai venit !

Nimic nu este atat de greu, incat sa nu poata fi clarificat prin cercetare.

22

Re: Prezentare

Bine ai venit Corina!  :sok

http://www.youtube.com/watch?v=sjnCj_FelIE

Re: Prezentare

corinaana A scris:

Multumesc foarte mult. Atunci cand am cumparat-o de la Hornbach semana cu Hemianthus callitrichoides dar dupa 3-4 zile a inceput sa creasca in inaltime si sa isi modifice frunzele.  :fconf

Bine ai venit , frumos inceputul si , apropo de confuzia intre surorile Hemianthus, se intampla nu numai in Romania. Eu am cumparat de doua ori din surse diferite "cuba" care s-a dovedit a fi sora mai mare.

24

Re: Prezentare

Un mic update dupa usore modificari de set-up.

25

Re: Prezentare

Update poze

26

Re: Prezentare

Arata bine acvariul, vad ca HC-ul creste de minune smile

27 Editat de corinaana (2012-05-09 18:12)

Re: Prezentare

Da chiar creste foarte bine. Am inceput in urma cu ~2 saptamani aditia de Easy Carbo si ProFito si sunt foarte multumita de cum decurg lucrurile. Multumesc

28 Editat de corinaana (2012-05-10 22:27)

Re: Prezentare

:melc

29

Re: Prezentare

Poze noi dupa ce am tuns eleocharisul...sper ca nu l-am tuns gresit. :pls

30

Re: Prezentare

vad ca ii merge foarte bine la cuba in acvariu...eu nu am avut norocul..asta..mi-a murit  :scry  si vb aia...fertilizari..micro macro easycarrba , co2 bomba si tot degeaba...probabil din cauza apei..ca ii ceva mai dura..
sa revenim ai un acvariu destul de frumusel...simplu curat ingrijit..felicitari

http://www.youtube.com/watch?v=sjnCj_FelIE

31

Re: Prezentare

Multumesc frumos. Asta mi-am si dorit. O sa mai am de experimentat si acumulat cunostinte pana o sa incep un setup mai complex. Momentan invatam, invatam, invatam.

32

Re: Prezentare

Per ansamblu arata bine si din cate se observa si plantele arata si se dezvolta frumos.
Daca ar fi dupa mine as renunta imediat la pietrele alea albe care dupa mine n-au nici o noima si as merge pe ceva gen roca vulcanica...s-ar potrivi mai bine si ca nunata substratului si e o roca mai porasa numai buna de pus moss pe ea sau alte plante care se ancoreaza cu ajutorul radacinilor de roca.

Numai bine!  :sok

33

Re: Prezentare

Am optat pentru pientre albe deoarece am dorit un contrast in acvariu. O sa ma gandesc si o sa fac cateva incercari si cu alte pietre, dar vulcanice foarte putin probabil.

34 Editat de bogdivaio (2012-05-19 22:52)

Re: Prezentare

Mda e foarte buna ideea de contrast doar ca tipul de roca ce l-ai ales nu e tocmai cea mai stralucita alegere, e cuart sau marmura?!  :smoke
Sunt convins ca orice alte pietre ai baga acolo o sa arate mult mai bine.
Cu toate ai mers foarte bine dar la capitolul pietrii ai dat kix rau, parerea mea.   roll

35

Re: Prezentare

corinaana A scris:

Multumesc frumos, dar doresc sa invat sa dezvolt un acvariu echilibrat doar cu plante si apoi o sa trec si la versiunea mai dificila - >acvariu plantat+pesti.

Bine ai venit! Esti un fel de "raritate" in ale acvaristicii.  lol  De obicei, lumea incepe cu ciorbita de peste asezonata cu plastice si vase de lut, butoaie, scafandrii.....etc. Dupa aceea.....vin si plantele care completeaza/finalizeaza ciclarea acvariului.  lol

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

36

Re: Prezentare

@bogdivaio
Pietrele sunt din cuart.
@Bitanu
Pe fapul ca se vor umple de alge m-am si bazat cand le-am pus in acvariu, pentru a ascunde textura cristalina pe care o au aceste piete, dar dupa ce am pus cei 3 Neritinia si au inceput sa manace cam tot ce inseamna alge in acvariu am ajuns de unde am plecat...

Din pacate pana luna viitoare cand o sa fac un mic trip pana la Herculane nu am ce face...preturile in magazin sunt pur si simplu exagerate.

37 Editat de sergiu.dragomir (2012-05-20 22:48)

Re: Prezentare

frumoase plante ai D-ra sau D-na! de unde le-ai luat ?

nu ma refer la cuba ma refer la cele carora popular li se spune hairgrass (iarba paroasa ar fi o traducere aproximativa! )

astfel de planta am cautat in tot bucurestiul pe la pet shopuri si nu am gasit deloc deloc!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

38

Re: Prezentare

@sergiu.dragomir

Multumesc frumos Domnule Sergiu. Acea planta este Eleocharis Parvula si a fost primita de prietenul meu de la Dan1981, caruia ii multumim foarte, foarte mult.

Re: Prezentare

superb acvariul bine ai venit printre noi

40

Re: Prezentare

Am refacut setup-ul si m-am gandit sa pun si cateva poze.