41

Re: Prezentare

Pozele

42

Re: Prezentare

Interesant dar culoarea pietrelor este stridenta. Bonsai-ul ar trebui amplasat mai in stinga sau mai in dreapta, nu pe centru.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

43 Editat de corinaana (2012-08-22 23:14)

Re: Prezentare

Intr-un final am reusit sa gasesc cateva pietre mai potrivite.

Imi poate sugera cineva modul corect de tundere al Eleocharis-ului acicularis? Multumesc

44

Re: Prezentare

poze

45

Re: Prezentare

Nu exista mod corect de tundere. Ii face un breton, asa cum iti place tie. Oare cum ar fi aratat daca ai fi bagat pietre negre?
tongue

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

46

Re: Prezentare

Mie imi place tare mult, chiar asa cu pietrele cenusii. Tunsul lui Eleocharis este o problema, dupa parerea mea. Prin tundere, planta incepe sa se ramifice in partea superioara, sfirsind prin a arata cu totul altfel decit initial, inainte de tundere. Sfatul meu este s-o tunzi cit mai putin, s-o lasi sa creasca cit simte ea nevoia, chiar daca va ajunge sa formeze frunze plutitoare, pe suprafete insemnate.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Prezentare

eu am inteles ca hemianthus m. creste ca si  covor daca are lumina foarte puternica si in zonele umbrite se inalta. am achizitionat si eu cateva fire de curand si astept sa vad cum evolueaza. deocamdata pare inalta
. bafta!

48

Re: Prezentare

claudiu_nitu A scris:

eu am inteles ca hemianthus m. creste ca si  covor daca are lumina foarte puternica si in zonele umbrite se inalta. am achizitionat si eu cateva fire de curand si astept sa vad cum evolueaza. deocamdata pare inalta
. bafta!

Cred ca nu am inteles eu bine... sau era vorba despre Eleocharis?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Prezentare

Baracuda A scris:
claudiu_nitu A scris:

eu am inteles ca hemianthus m. creste ca si  covor daca are lumina foarte puternica si in zonele umbrite se inalta. am achizitionat si eu cateva fire de curand si astept sa vad cum evolueaza. deocamdata pare inalta
. bafta!

Cred ca nu am inteles eu bine... sau era vorba despre Eleocharis?

mie tot hemianthus mi se pare ca e. si mai inainte, da, era vorba de hemianthus.

50

Re: Prezentare

claudiu_nitu A scris:
Baracuda A scris:
claudiu_nitu A scris:

eu am inteles ca hemianthus m. creste ca si  covor daca are lumina foarte puternica si in zonele umbrite se inalta. am achizitionat si eu cateva fire de curand si astept sa vad cum evolueaza. deocamdata pare inalta
. bafta!

Cred ca nu am inteles eu bine... sau era vorba despre Eleocharis?

mie tot hemianthus mi se pare ca e. si mai inainte, da, era vorba de hemianthus.

Colegu', citeste te rog postul nr. 44! Este ora... dar iti spun "buna dimineata"! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

51

Re: Prezentare

@cristi

Hemianthus-ul ala nu este "m" smile Orice ai intelege tu prin "m". Ala se cheama Hemianthus Callitrichoides var. Cuba wink

52

Re: Prezentare

danielt A scris:

@cristi

Hemianthus-ul ala nu este "m" smile Orice ai intelege tu prin "m". Ala se cheama Hemianthus Callitrichoides var. Cuba wink

Poate se refera la Hemianthus Micranthemoides! Si uite asa, trecem in revista toate plantele din tabelul lui... Mendeleev, mai putin Eleocharis-ul, despre care intreba colega, cum sa-l tunda! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

53

Re: Prezentare

Multumesc frumos Baracuda, o sa il las o perioada sa vad cat de mult creste(Eleocharis). Hemianthus Micranthemoides nu mai am in acvariu de cateva luni bune........deci nu am inteles la ce se refera colegul claudiu.

Cat despre Hemianthus Callitrichoides nu a fost tuns niciodata si nici nu cred ca o sa fie nevoie sa il tund in urmatoarele luni.

Multumesc

54

Re: Prezentare

Revenind la Eleocharis... ai incercat cu un pieptene mai des? E tunsoare ca la par. Opresti filtrul sa nu ai curent de apa in acvariu. Bagi pieptenele si tunzi tot ce iese prin el deasupra nivelului dorit de tine.

55 Editat de corinaana (2012-08-23 18:24)

Re: Prezentare

Ideea era ca am citit pe undeva ca trebuie tuns foarte scurt altfel vor aparea alge sau va capata o culoare mai inchisa. Eu doresc sa il tund in panta (mai scurt in fata si mai lung in spate) pentru a exista o trecere mai lina de la HC la Eleocharis. Multumesc pentru sfaturi.

56

Re: Prezentare

bitanu A scris:

Cat despre Hemianthus Callitrichoides nu a fost tuns niciodata si nici nu cred ca o sa fie nevoie sa il tund in urmatoarele luni.

Cateva luni? Pai in cazul asta esti o norocosa daca are o crestere asa lenta. Eu tund gazonul HC de obicei la o luna maxim o luna si jumatate.

Cresterea nu este asa lenta, doar ca nu prea creste pe verticala...si astfel nu am vazut o necesitate in a il tunde.

57

Re: Prezentare

Dupa parerea mea, frumusetea acestei plante (Elecharis Acicularis) sta in frunzele foarte inguste, dese si verticale. Daca dupa tundere, nu se va intimpla ceea ce prevad eu, iti atingi scopul, daca da, ai ghinion! lol Incearca!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

58

Re: Prezentare

Baracuda A scris:

Mie imi place tare mult, chiar asa cu pietrele cenusii. Tunsul lui Eleocharis este o problema, dupa parerea mea. Prin tundere, planta incepe sa se ramifice in partea superioara, sfirsind prin a arata cu totul altfel decit initial, inainte de tundere. Sfatul meu este s-o tunzi cit mai putin, s-o lasi sa creasca cit simte ea nevoia, chiar daca va ajunge sa formeze frunze plutitoare, pe suprafete insemnate.

Departe de mine gindul de a te contrazice, Radu, dar eu zic ca asemenea parvulei, pe care o stiu sigur, chiar daca tunzi accicularisul aceasta se va inmulti exclusiv prin radacini, nu va da frunze noi de la mijlocul celei tunse, ea nefiind o planta stem.  smile  E doar parerea mea, n-am incercat, decit in cazul parvulei, deci nu spun 100% sigur

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

59

Re: Prezentare

bobi A scris:
Baracuda A scris:

Mie imi place tare mult, chiar asa cu pietrele cenusii. Tunsul lui Eleocharis este o problema, dupa parerea mea. Prin tundere, planta incepe sa se ramifice in partea superioara, sfirsind prin a arata cu totul altfel decit initial, inainte de tundere. Sfatul meu este s-o tunzi cit mai putin, s-o lasi sa creasca cit simte ea nevoia, chiar daca va ajunge sa formeze frunze plutitoare, pe suprafete insemnate.

Departe de mine gindul de a te contrazice, Radu, dar eu zic ca asemenea parvulei, pe care o stiu sigur, chiar daca tunzi accicularisul aceasta se va inmulti exclusiv prin radacini, nu va da frunze noi de la mijlocul celei tunse, ea nefiind o planta stem.  smile  E doar parerea mea, n-am incercat, decit in cazul parvulei, deci nu spun 100% sigur

Pai aici cred ca este problema de intelegere. Parvula este una si Acicularis este alta. Eu nu am vazut Parvula la colega in acvariu.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

60

Re: Prezentare

Acicularis face nodul pe frunza care se ramifica in alte doua-trei frunze noi si radacina. Seamana cu ce face si Parvula doar ca face din frunza.