141

Re: un inceput cu scantei

Eu am trei viteze : incet, pe loc si rezemat.  roll

142

Re: un inceput cu scantei

deci hc-u e frate cu romanu?!adica asa e natia lui sa se dezvolte de incet?!ca eu m-am cam plictisit sa stau dupa fundul lui.adevarul e ca nu cred ca l-am plantat nici eu prea bine plus cas mai am si niste sae care in scormoneste ca aproape in fiecare zi gasesc firisoare mici de hc la suprafata.
partea veche a plantei s-a acoperit de gsa(in tot acvariu doar acolo se gaseste gsa,si pe cateva pietre),in schimb a dat din hc,sa zic ca s-a cam dublat,asta ce a mai ramas in substrat,in vreo 3 saptamani.
este doar o problema de acomodare sau mai trebuie umblat la lumina,fertilizanti etc?!aproape la fel am patit cu didiplisul,a durat cam 3-4 saptamani in care cred ca nu a crescut nici macar un cm,iar acum il am de vreo luna jum imi creste detul de bine si repede.sa fie aceeasi chestie si cu hc-u?!
(lumina 3x18w 865 si 1x13w 840,6 ore zi,4 ml micro si 4 macro,1ml EC(asa ca vreau sa renunt la el si de aia doar asa putin),2bps CO2)

143

Re: un inceput cu scantei

HC-ul e planta emersa, dureaza ceva pana se adapteaza daca ai luat-o din magazin. Daca e de la alt acvarist cred ca trebuie sa vezi cata lumina ajunge efectiv la el. Avand in vedere ca-i planta cea mai departata de sursa de lumina. GSA-ul e semn ca nu-i prieste prea bine ce-i faci acolo.

144

Re: un inceput cu scantei

HC-ul, ca majoritatea plantelor folosite pentru realizarea covoarelor vegetale in acvarii, este o planta deosebit de pretentioasa (poate cea mai pretentioasa). Are nevoie de perioade indelungate de acomodare, nu trebuie mutata (dezradacinata), nu suporta umbra altor plante, are nevoie de multa lumina (~1W/litru), o concentratie de CO2 ~30ppm, nivel generos al nutrientilor si adaos de carbon lichid (Easy Carbo / Flourish Excel). Cu cit lumina si CO2-ul au un nivel mai ridicat, cu atit planta se va dezvolta mai bine.
   La plantare se recomanda infasurarea radacinilor citorva fire (3-5) in vata si plantarea acestor grupuri la o distanta de aprox. 2 cm. unul de altul, urmind ca planta, o data cu dezvoltarea sistemului radicular, sa se inmulteasca si sa indeseasca covorul vegetal format.
   Nu este suficient sa contorizam CO2-ul ca numar de bule/secunda, este necesara monitorizarea concentratiei gazului in apa, o data cu nivelul pH-ului (6,5 - 7). Este indicat ca plantarea sa nu se faca in prezenta unor pesti/nevertebrate care pot afecta stabilitatea rasadurilor in substrat.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

145

Re: un inceput cu scantei

chiar azi m-am uitat mai atent la hc si am vazut ca ea s-a dezvoltat cat de cat,cred ca trebuie sa imi dezvolt si eu rabdarea.stiu ca originea ei este emersa si isi ia co2-u direct din aer si ca in acvariu ii trebuie destul de mult.am procurat-o de la un coleg,si din prima zi cand am plantat-o mi-a perlat.
de gsa s-a acoperit doar planta care am plantat-o,ce a dat din ea este verde crud.
o sa cumpar un test de ph-CO2 permanent de la jbl,si cred ca o sa mai cumpar si niste Easy carbo sa mai dozez.carbon gazos eu cred ca am bagat destul,au fost perioade lungi in care bomba imi baga 3 bps,si n-a scazut sub 2 aproape niciodata,si se dizolva destul de bine.

146

Re: un inceput cu scantei

Am crescut hc si cu Easy carbo si fara si drept sa spun nu am vazut nici o diferenta. Diferenta o fi dar nu am vazut-o eu  :omfg . Adevarul ca nu am avut nici prea multa lumina sa forteze planta se creasca repede.

147

Re: un inceput cu scantei

pai da,m-am uitat si eu si a crescut ceva la mine,cred ca inca in vreo doua saptamani o sa isi dea drumul mai bine.
ceea ce m-a suparat pe mine a fost faptul ca din cata am plantat eu cred ca un sfert sau o jumatate mi-a iesit si am pierdut,si de aia nu imi place mie.cauza din care a iesit este ca nu am plantat-o nici eu prea bine,trebuia mai adanc si alti vinovati au fost sae care zici ca asta e scopul lor,sa o scoata din substrat.
hc-ul ii merge cat de cat binisor,si perleaza,asa mai subtirel dar perleaza,s-a si inmultit,mai greu dar s-a inmultit.acum ca am vazut cum creste,si cum trebuie intretinut m-am mai desteptat putin si sper sa fac ceva cu el.oricum,mai astept vreo luna-doua,dupa care o sa urmeze o mica modificare de setup,si daca nu isi da drumul bine intre timp o sa pun alt hc plantat mai bine si fara sae care sa il scoata.

148

Re: un inceput cu scantei

Si mie imi scotea sae cuba dar dupa ce isi facea radacini (2- 3 saptamani) nu mai reusea.

149

Re: un inceput cu scantei

pai am vazut si eu cum creste si se dezvolta,asa "prin substrat",numai ca la mine partea veche se duce usor usor,si pe aia o cam scoate.

150

Re: un inceput cu scantei

sa mai actualizez si eu,cateva poze mai recente,una de vinerea trecuta si una din seara asta,pentru a se observa evolutia,mai ales in cazul rotalei.
mi-am luat si un test permanent de CO2 si am culoarea mai verde putin decat e la 20 mg/l,deci am mai mult decat 20 mg/l,pana in 50,cred ca e bine,nu?!
tot saptamana asta a inceput si hc sa ea bine din el,s-a inmultit vizibil

151

Re: un inceput cu scantei

am si eu o intrebare.in testul de la jbl permanent de co2+ph scrie sa pui 35 de picaturi.eu am pus 35 si era cam la jumatate in indicator,asa ca am mai pus inca vreo 10.o influenta cu ceva?!
acum imi arata ca am co2 undeva in jur de 40mg/l

152

Re: un inceput cu scantei

Acvariu incepe sa "miste"... la rotala si la blyxa se vede usor evolutia.

153

Re: un inceput cu scantei

La mine am pus 35 de picaturi. Ai grija sa nu intre apa din acvariu peste solutia din interiorul indicatorului ca nu mai arata bine nivelul deco2. Imi vine greu sa cred ca ai 40 ppm co2. Pune o poza.

154

Re: un inceput cu scantei

marius,am pus cred ca vreo 42 de picaturi ca imi statea lichidul la jumatate din banda aia alba.tie cum iti sta la 35 de picaturi?!acum lichidul imi acopera toate banda alba,apa din acvariu nu cred ca ar avea cum sa intre,ca nu l-am intors deloc cu susu-njos in apa.nici eu nu am crezut,am pus-o si pe sotie sa se uite ca eu nu disting asa bine,ma uit la el cam chioras si am zis ca nu inteleg eu bine.
si cica sotia:da nu vezi ca seamana cu aia unde scrie 50,normal!(bine,m-am uitat atent si parca era putin mai inchis,si am zis ca e cam 40mg/l.am incercat sa fac si o poza dar nu se intelege asa bine ca nu am aparatul lu biatanu.

george,pozele sunt la diferenta de o saptamana,si plantele replantate,ca la rotala si blyxa nu stiu ce sa le fac sa nu mai ceasca asa repede,le tund la sapt.didiplisul merge mai incet dupa tunsoare ca nu cred ca ajunge lumina asa multa la el.iar hc a avut o perioada cam slaba,insa dupa ce i-am mai pus un neon exact deasupra si am dozat si EC a inceput sa rupa,in o saptamana aproape toate frunzele vechi au fost inghitite de frunzulite mici si verzi(bine,cred ca nici la el nu ajungea asa lumina suficienta)

niste poze dupa trimingul de aseara,exact dupa ce am terminat(plantele inca perlau la o ora dupa ce lumina s-a stins si dupa ce au fost ciopartite),si niste poze "din avion"

155

Re: un inceput cu scantei

uite aici marius,daca se intelege ceva

156

Re: un inceput cu scantei

rog ajutor!!!!!!!!
cand mi s-a aprisn lumina am vazut pe peretele acvariului niste viermi.albi,subtiri cat un ac si lungi de cam 2cm.ca sa fac.nimic nu mi-e mai scarba pe pamantu asta ca de viermi

157

Re: un inceput cu scantei

De obicei apar in urma hranirii excesive sau a mizeriei acumulate in substrat.
Le poti face o capcana, ceva de genul :
http://www.youtube.com/watch?v=saU7S2ybskw

158

Re: un inceput cu scantei

de hranire excesiva nu se pune discutia,poate mizerie in substrat,cu toate ca aspir substratul in fiecare saptamana.ceva solutie care sa ii omoare?!

159

Re: un inceput cu scantei

Ceva pesti cu apetit mare.  smile

160

Re: un inceput cu scantei

adica?