161

Re: un inceput cu scantei

Pesti care sa-i manance.

Daca le dai hrana vie se mai poate si de acolo. Orice sursa biologica din exterior poate sa-ti introduca oua de diverse lighioane.

162

Re: un inceput cu scantei

deci pesti am doar 7 rasbora la care la dau mancare cand imi aduc aminte si foarte foarte putina.cum s-a aprins lumina au disparut toti,nu se mai vede nici daca ii cauti atent

163

Re: un inceput cu scantei

Si eu am viermi in acvariu dar nu chiar asa lungi, au cam 5 mm. Puiul de MG ar fi foarte dezamagit daca de maine raman fara viermi  :fcool de doua luni de cand il am nu a mancat altceva, mancarea care i-am dat-o nici nu s-a atins de ea.

Vad ca co2 este la un nivel bun, culoarea verde-prazuliu este cam la 30 ppm, iar la 40 ppm deja incepe sa devina mai galben indicatorul, acum depinde cum vezi culoarea ca in poza poate fi diferenta fata de culoarea reala si nu-mi dau seama.

164

Re: un inceput cu scantei

Pai in poza compari cu marcajul care este afectat de aceiasi variatie de culoare a aparatului. Daca iti arata roz in loc de verde si tot poti sa aproximezi  :fok

165

Re: un inceput cu scantei

Daniel daca te uiti la cele doua poze cu indicatorul de co2 in prima reactivul pare mai verde decat in cea de-a doua poza, in functie de unghiul din care este facuta poza lumina de la neoane lumineaza reactivul mai mult sau mai putin. In schimb scala de culori primeste lumina din spate si are cam aceeasi nuanta in ambele poze. In arta fotografiei totul depinde de cum cade lumina. Octavian fiind la fata locului stie cel mai bine care este adevarata culoare.

166

Re: un inceput cu scantei

In arta fotografiei, balansul de alb este la fel in toata poza daca nu o postprocesezi. Sa compar poza A cu poza B e cam gresit. Te uiti la scala si la banda alba in aceeasi imagine fara sa compari cu alta si ai acelasi rezultat de nuanta. Asta ziceam eu.

167

Re: un inceput cu scantei

Scala de culori pare identica in ambele poze, in schimb reactivul este mai deschis in poza a doua. Ma rog poate trebuie sa fac un consult la ochi.  (:|

168

Re: un inceput cu scantei

MG adica?!

169

Re: un inceput cu scantei

Microrasbora Galaxy

170

Re: un inceput cu scantei

aham...si mananca ei viermisori,sau s-a intamplat sa manance?!

171

Re: un inceput cu scantei

danielt A scris:

Microrasbora Galaxy

:fok

octavian A scris:

aham...si mananca ei viermisori,sau s-a intamplat sa manance?!

Mananca tot ce misca si intra in gura, este valabil cam pentru toti pestii nu doar pentru Microrasbora. Pestele cel mare mananca pestele cel mic (in locul pestelui cel mic pot fi viermi, purici de apa etc) big_smile

172

Re: un inceput cu scantei

eu m rasbora.nu le-am mai dat sa manance de vreo 2 zile,poate o manca si astia.mai astept putin sa vad ce se intampla

173

Re: un inceput cu scantei

Viermii sunt din genul Planaria. Nu apar din cauza hranirii excesive, ei sunt introdusi in acvariu, accidental, odata cu introducerea plantelor, elementelor de decor, hranei vii, etc. Excesul de hrana incurajeaza dezvoltarea si inmultirea acestor viermi, nu este cauza aparitiei lor.
   Citeste despre ei si ai sa vezi ce pesti ii maninca cu mare placere si care mai sunt metodele prin care ii poti stirpi!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

174

Re: un inceput cu scantei

cred ca am gasit si cauza din care au aparut viermisorii-filtru extern diy.a fost montat de la inceputul setupului,insa nu l-am spalat niciodata din cauza sa nu afectez bacteriile.cand l-am desfacut era apa neagra in el,nu stiu cum de mai iesea curata.viermi nu erau asa multi in el,aproape ca nici nu am observat.eu cred ca cauza majora asta a fost.

acum o sa incep combaterea lor,daca nu o sa reusesc o sa arunc acvariu pe geam mad deja la rasbore nu le-am mai dat haleala de 3 zile si nici nu o sa le mai dau deloc(astazi saracele cautau disperate prin acvariu,luau in gura tot ce prindeau.presupun ca o se reprofileze pe viermi,ca pana la urma si omu daca nu ii dai sa manance ajunge sa manance rah...viermi. :stupid
si aspirarea substratului temeinic de 2 ori pe sapt(aici e vorba de aspirare,nu sifonare?!)

faza e ca am mai multe natii de viermisori cred.unii mici si mai grosi,altii mai lunguieti si subtiri(inota unu ca un sarpe d'ala de apa),si unii mici mici zici ca sunt scame de praf(aia cred ca sunt pui).
am luat si 2 melci asasini,insa la cati mecisori sunt in acvariu nu stiu daca s-o apuca si de viermisori.

175

Re: un inceput cu scantei

Daca ai cautat informatii despre Planaria (nu-i asa ca ai cautat?), cauta si despre Hydra de apa dulce.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

176

Re: un inceput cu scantei

cu siguranta ca am cautat si ca o sa caut in continuare si despre Hydra.din cate am obserat,cei mai multi au iesit atunci cand nivelul co2-ului era foarte tidicat si majoritatea pestilor respirau greu

177 Editat de octavian (2012-07-24 03:53)

Re: un inceput cu scantei

mai nea Radu,daca sunteti binevoitor luminati-ma si pe mine putin,ca sunt intr-o bezna totala.
am cateva nelamuriri,am citit cate ceva despre hidre,dar nu mai inteleg nimic.cu siguranta o sa fac un tratament cu pastila aia de nu mai stiu cum ii zice.
ce ati vrut sa ziceti de hydre,si ce v-a facut sa va ganditi la acestea?!
daca nu le incurc,inseamna ca am si d'astea in acvariu si nu putine.ceea ce am eu seamana cu hidrele,sunt de un verde deschis si au forma aia ca de polipi de corali dar are odimensiune mica~3mm.initial(adica de vreo cateva luni pana acum)am crezut ca e vorba despre vreo alga mai ales ca nu s-a inmmutit(excesiv sa ma deranjeze)
deci astea ce mai sunt,animale,alge,hibrid?!din cate am observat,la mine nu s-au deplasat.
ma scuzati daca par ca un :stupid dar cam asa sunt la ora asta

178

Re: un inceput cu scantei

Octaviane, esti singurul in masura sa recunosti citind despre aceste creaturi, ce anume exista la tine in acvariu. Oricit de clara ar fi o poza, tu esti primul care poate identifica vietatile acelea. In orice caz, nu este o problema de viata si de moarte nici in cazul Planariilor, nici in cazul Hydrelor. Pestii din familea Gourami le maninca cu mare placere. De obicei, dupa o perioada de administrare in cantitati foarte mici a hranei si schimburi dese (3-5 zile) de apa 30-50%, creaturile acestea dispar. Daca mai recurgi si la pesti care le consuma cu placere, problema se rezolva mai rapid.
http://www.ehow.com/info_8435572_aquari … naria.html
http://onedersave.com/blog/105/planaria … -aquarium/
http://snippets.com/what-are-some-aquar … anaria.htm

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

179

Re: un inceput cu scantei

tind sa cred ca acelea de la mine nu sunt hydre,deoarece sunt prea verzi si mici.cred ca e vre-un tip de alga.referitor la planarii,am citit si de pestii gourami,insa incerc cu rasborele mele si daca nu merge o sa inaintez.
sriu ca nu e o problema de viata si moarte,mai ales ca eu le am in cantitati destul de mici.problema este in creierul meu,ca mi-e scarba sa bag si mana in acvariu.dar rezolv eu si treaba cu creieru

180

Re: un inceput cu scantei

Sa nu ma intelegi gresit dar ai cam multe probleme, in fata carora esti dezarmat. Dupa un an si jumatate, de cind esti membru al acestui forum, ar fi trebuit sa stii sa aplici masurile de cuviinta in majoritatea acestor situatii.
   Dupa parerea mea te cam lasi in seama colegilor si in loc sa pui mina sa citesti materiale de specialitate, ridici multe intrebari si dezvolti mult prea mult subiecte simple, cum ar fi cel legat de difuzorul pentru CO2 (nu este singurul).
   Mobilizeaza-ti orgoliul si evolueaza, ai la dispozitie o infinitate de mijloace si surse de informare.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!