61

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

sergiu.dragomir A scris:

Remus nu-i chiar asa de relevant raspunsul tau; eu am inteles ca bombele de CO2 sunt un pic cam mult pentru ce am eu asa ca m-am limitat doar la easy carbo.

Intrebarea mea e legata de extirparea algelor care au aparut din lipsa de CO2. Marind doza de la 1ml/zi la 2ml/zi am scapat de majoritatea dintre ele. Dar nici nu vreau sa imi omor iarasi pestii si de aceea intrebam care e un nivel maxim de easy carbo acceptat de pesti in acvariu.

   "Extirparea" (stirpirea) algelor este necesara, nu din cauza lipsei de CO2, acolo este vorba despre alte dereglari ale parametrilor. De fapt ai sa vezi ca deocamdata, inlaturi doar efectul, nu si cauza.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

Pai cauzele sunt unele lesne de inteles: lumina prea putina (dar ai vazut ca lucram la asta), lipsa CO2 din apa si din cate am citit ar fi hranirea abundenta si surplusul de proteina in apa.

Legat de acest aspect hranirea o fac doar intr-un anume loc, pestii si melcii obisnuindu-se deja cu programul de 2 hraniri pe zi. folosesc asa ceva  pentru hranire.
http://fl1.shopmania.org/files/p/ro/m/740/jbl-novostation-inel-plutitor~6062740.jpg.

In plus daca ar fi fost vorba de hranire excesiva, as fi vazut un biofilm in apa, ceea ce nu mi s-a intamplat deloc.

In plus, din moment ce am pui de guppy in acvariu care au rezistat inseamna ca parintii lor sau neonii nu sunt deloc infometati; in caz contrar nu mi-ar fi rezistat puii.

Singura problema reala pe care o mai am cu algele in ultima saptamana, de cand am dublat doza de easy carbo este pe un bolovan de java moss. Celelalte plante au inceput sa fie curatate de melci atat de Nerita cat si de pomacea si comunitarii pe care-i aveam.

Includ poze cu bolovanul de java moss in discutie, cat si cu celelalte plante cu care aveam probleme din cazua algelor.

Primele 4 poze sunt facute cu neonul aprins, a 5-a fiind facuta si cu lampa de birou aprinsa.

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

63

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

Daca toate algele care te-au invadat fac parte din grupa celor care se dezvolta in absenta unei iluminari multumitoare, ai dreptate. Eu nu cunosc decit algele brune, acestea apar in lipsa iluminarii la un nivel acceptabil.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

Inca o intrebare: cand si cum tundem plantele?

deja unele dintre ele au ajuns la suprafata si se intind, limitand lumina celor de sub ele. N-as vrea inca sa renunt la niciuna dintre ele sau sa stric set-upul acum; asta urmeaza sa o fac in momentul in care am sa trec la un acvariu mai mare.

multumesc anticipat pentru sfaturi.

P.S. pun si o poza ca sa fie cat mai fondate sfaturile voastre.

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

65 Editat de MariusMinu (2012-06-17 18:00)

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

Pe vremea cand plantele cresteau bine la mine in acvariu lol  taiam partea de sus (6-7cm) si o replantam, dar nu aveam substrat fertil pe care sa-l deranjez. Partea de jos o foloseam pe post de ingrasamant in curtea casei ( mai pe intelesul tututor le aruncam in curte pe unde nimeream ) :sevil

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

ok, am inteles ... te lauzi ca ai casa tongue

ce parere ai trebuie sa ma apuc de tuns ?

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

Ludvigia trebuie tunsa.

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

uite exact de asta am zis sa intreb mai bine inainte sa ma apuc de taiat;

eu as face exact invers, as tunde varfurile pe care le-as replanta in alte parti unde nu or sa mai aiba atat de multa lumina, dar as face asta fara sa scot plantele din acvariu, lasand tulpina initiala la locul ei ca sa se poata dezvolta crengutele de la baza. ma refer in special la cea din dreapta care deja are 5-6 puisori la baza.

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

Aceasta metoda se foloseste atunci cand vrei sa inmultesti planta respectiva dar la un moment dat o sa vezi ca nu mai este loc in acvariu pentru replantari decat daca scoti tulpina si o arunci, pastrand doar varful plantei. Sau dai varful si pastrezi tulpina, in orice caz amandoua nu vor mai avea loc...

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

sergiu.dragomir A scris:

dragi colegi v-am zapacit deja cu filtrul meu biobox incat sunt sigur ca toti stiti despre ce e vorba pana acum.

http://www.zone-aquatique.com/imgProduit/maxi/produit_11744_2.png

eu bagam piatra de la poma de aer in partea pe unde intra apa, cea cu sagetile rosii pentru a stimula apa inspre filtrare, lucru care nu se prea intampla.

de vreo saptamana am mutat-o in partea pe unde iese apa curata, cea cu sagetile albastre. de atunci tot vad bule mici de aer la suprafata apei, ceea ce inseamna ca pompa ce-mi scoate apa curata din filtru preia cate o bula de aler si o amesteca cu apa. e bine asta sau e rau ? ce parere aveti ?

plantelor le merge bine de vreo 2 saptamani, de cand am indreptat lampa de birou inspre acvariu; nici pestii nu dau semne ca ar fi ceva in neregula cu apa, fertilizarea o fac ca de obicei.

intrebarea mea e e benefic pentru acvariu faptul ca pompa de apa imi preia bule de aer pe care le amesteca impreuna cu apa?

intorcandu-ma la treaba asta de mai sus cu filtrul si cu amestecarea aerului cu apa sa stiti ca eu unul am vazut rezultate bune. mai mult decat atat, cam prin toate ghidurile de bomba Do it Yourself se recomanda ca iesirea in acvariu a CO2-ului sa fie facuta cu un filtru de dimensiuni mici. In curand cred ca am sa renunt si eu la "vise" si ma apuc sa-mi fac o bomba DiY. Mi-as cumpara una de firma dar am inteles ca sunt tare proaste si pana la urma e normal sa fie asa; o instalatie completa de firma costa pe undeva pe la 1500 - 3000 de lei deci ... n-ai cum sa faci cu 50 - 100 de lei ce faci cu un lucru de 30 de ori mai scump.

Pareri pro sau contra unei astfel de instalatii de bomba in care CO2-ul iese printr-un minifiltru ?

O noua problema pe care o am e aceea a evoporarii apei din bazin. Zilnic se duc cam 1,5 - 2 litri de apa in conditiile in care temperatura e pe undeca pe la 25 - 26 de grade celsius. E normal sa se evapore atat de mult ? Completez zilnic apa evaporata cu apa de la robinet tinuta la frigider cel putin 24 de ore. E ceva rau in asta ?

Astept pareri fondate va rog.

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

Am inca o intrebare daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns va rog mult!

Am o planta care dimineata cand se aprinde lumina e roz iar seara inainte sa se stinga lumina se face verde. E normal acest lucru?

Pun o poza cu planta, sunt cele doua fire inalte.

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

72

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

http://www.acvariidevis.ro/apa-dulce/plante/ammania-sp-bonsai/

Toti iti vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia!
telefon 0751 055 202

73 Editat de MariusMinu (2012-06-26 02:06)

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

sergiu.dragomir A scris:

O noua problema pe care o am e aceea a evoporarii apei din bazin. Zilnic se duc cam 1,5 - 2 litri de apa in conditiile in care temperatura e pe undeca pe la 25 - 26 de grade celsius. E normal sa se evapore atat de mult ? Completez zilnic apa evaporata cu apa de la robinet tinuta la frigider cel putin 24 de ore. E ceva rau in asta ?

Si la mine se evapora apa din bazin zilnic cam 1,5-2 litri in conditiile in care bazinul este open top, iar temperatura cam 28 de grade. Deocamdata pun apa la o temperatura apropiata dar totusi mai mica (22-24 grade) dar cand vor veni temperaturi mai ridicate cred ca voi pune apa de la frigider sau direct gheata in pet taiat si il leg cu o sfoara in mijlocul bazinului in asa fel incat diferenta de temperatura se va imprastia treptat in acvariu. Anul trecut am folosit aceasta metoda si am vazut ca pestii nu aveau nici un stres, se jucau chiar in zona respectiva lucru normal de altfel si in mediul natural exista portiuni cu apa mai calda (in apropierea malului) si portiuni cu apa mai rece (mai in adanc). Diferiti curenti din apa sau valuri amesteca in permanenta apa calda cu cea rece, pestii vrand nevrand sunt prinsi la mijloc.

PS In perioada cand puneam gheata am facut si niste masuratori de temperatura la 5 cm de gheata apa acvariului avea 19 grade, la 10 cm de gheata 24 grade, jetul de apa de la filtru combinand apa rece cu cea calda. Cand am spus ca pestii se aflau in zona sa nu se inteleaga ca am vazut vreun peste suit pe gheata lol , ei se aflau cam la 15 cm de gheata si nu pareau a fi afectati in vreun fel de diferenta de temperatura.
Gheata cam 200 grame la temperatura -5 grade aproximativ, volum apa 80 litri, scadere temperatura apa acvariu 1 grad (de la 29 la 28 grade).

74

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

Dupa pererea mea, planta este Bacopa caroliniana / amplexicaulis (Blue water hyssop). Schimbarea culorii in decursul unei zile este o impresie falsa, data de cele mai multe ori de scaderea intensitatii luminii sau de schimbarea spectrului tubului folosit intr-un anumit moment. Planta dezvolta o coloratura rosie/portocalie, prezenta la frunzele superioare, daca acestea sunt foarte bine iluminate.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

Exact asta e planta Baracuda; schimbarea culorii se produce in fiecare dimineata si seara! Dimineata frunzele superioare sunt roz iar seara sunt verzi! Niciodata n-am schimbat lumina acestui acvariu de cand i-am dat drumul din aprilie.

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

76

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

sergiu.dragomir A scris:

Exact asta e planta Baracuda; schimbarea culorii se produce in fiecare dimineata si seara! Dimineata frunzele superioare sunt roz iar seara sunt verzi! Niciodata n-am schimbat lumina acestui acvariu de cand i-am dat drumul din aprilie.

Asa o fi! Trebuie sa te cred, impotriva experientelor pe care le-am avut cu aceasta planta.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

uite pun o poza acum la 20 de minute dupa ce s-a aprins lumina!

pozele sunt facute cu acelasi aparat in acelasi spectru de lumina!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

Cand pui macro ca pare sa aiba legatura cu nutrientii mai degraba decat lumina, aceasta planta devine mai caramizie atunci cand are deficit de no3 si mai rozalie cand are deficit de po4. Cum fertilizezi si cu ce anume?

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

decocamdata cu feropol saptamanal si cu ferropol 24 zilnic

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

80

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

MariusMinu A scris:

Cand pui macro ca pare sa aiba legatura cu nutrientii mai degraba decat lumina, aceasta planta devine mai caramizie atunci cand are deficit de no3 si mai rozalie cand are deficit de po4. Cum fertilizezi si cu ce anume?

Extrem de interesante informatii, imi poti da si mie sursa, te rog? Sper sa pot afla comportamentul si altor plante (culoare), in prezenta sau absenta fertilizantilor. Multumesc anticipat!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!