Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

o noua intrebare; de curand mi-am luat 4 cory panda in acvariul mic.
de-atunci tot caut pe internet si nu gasesc deloc informatii despre diformismul sexual ai acestor corydoras. Daca tot e, macar, dar fara a ma limita la acesta, Domnul Radu pe forum poate ma ajuta cu un link sau cu o explicatie.

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

102

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

Depinde de marimea lor, dar in general la cory este foarte vizibil dimorfismul sexual. Masculul este mai mic si mai suplu, iar femela, mai mare si vazuta de deasupra, mai bombata in zona abdominala.

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

Multam fain Cristi; la ce spui tu si la comportamenul lor din ultimele saptamani cand inoata deasupra tufisurilor de moss si depun icre dupa care cel mai suplu insista acolo inseamna ca sunt pereche. Pe astia doi ii am din aprilie anul trecut.

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

104

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

Dimorfismul sexual este evident, masculii fiind mai mici si mai suplii decit femelele, cu radiile tari ale inotatoarelor vizibil mai dezvoltate. Ajung la maturitate pe la 1-1, 5 ani si se reproduc foarte usor. Raportul intre sexe este de 2-3 masculi la o femela bine dezvoltata. Jocul nuptial este foarte interesant. Femelele depun icrele care sunt fecundate imediat de catre masculi chiar si in bazinul comun de crestere. Masculul inoata permanent in jurul femelei, in preajma fundului. Din cind in cind femela se opreste, un mascul se aseaza in fata ei, perpendicular. Femela impinge cu botul abdomenul masculului, care lasa imediat un nor de spermatozoizi, iar femela citeva icre mari albe, pe care le tine intre inotatoarele pectorale. Dupa citeva secunde, alearga de-alungul plantelor sau geamurilor, filtrului sau a oricarui alt suport si lipeste icrele. Acestea sunt foarte adezive, tari, si nu pot fi desprinse de pe suport de pesti in timpul inotului. O femela bine dezvoltata poate depune pina la 250-300 de icre la o ponta. Daca si masculii sunt bine dezvoltati procentul icrelor nefecundate este de sub 5%.         Este un articol copiat de pe net.

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

multumesc Coca, eu cautam gresit inseamna.

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

106

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

sergiu.dragomir A scris:

cand inoata deasupra tufisurilor de moss si depun icre dupa care cel mai suplu insista acolo inseamna ca sunt pereche.

coca A scris:

Femelele depun icrele care sunt fecundate imediat de catre masculi chiar si in bazinul comun de crestere.

   Icrele sunt fecundate de masculi inainte de fixarea lor de catre femela pe un suport: geam, plante etc. Modul cum fac treaba asta... il putem discuta la cerere big_smile

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

Imediat ce vad un pui micut am sa vin prin balta alba sa te scot la o cafea in parculetul din fata Sectiei 13 Cristi!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

108

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

Daca nu separi icrele din acvariul de depunere, nu cred ca vezi nici puiuti... respectiv nu vad nici eu cafea lol

109

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

Ancistrus A scris:

Daca nu separi icrele din acvariul de depunere, nu cred ca vezi nici puiuti... respectiv nu vad nici eu cafea lol

   Perfect adevarat dar eu zic ca mai repede, il prinzi pe Sergiu in Cismigiu, unde are niste activitati... constante, decit in Balta Alba. lol  Hai sa fim seriosi, nu a venit el la intilnirea din 22 februarie, in "buricul tirgului", sa bea o bere si o sa vina "unde a intarcat mutu' iapa", sa-ti dea tie o cafea? lol Mira-m-as! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

110

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

Baracuda A scris:

Hai sa fim seriosi, nu a venit el la intilnirea din 22 februarie, in "buricul tirgului", sa bea o bere si o sa vina "unde a intarcat mutu' iapa", sa-ti dea tie o cafea? lol Mira-m-as! lol

   Asa departe stau? lol Ca in bancul ala cu Imparatul Rosu, care statea peste mari si tari, peste ape si munti, peste vai si dealuri, care iese in fiecare dimineata in balcon si zice "maama ce departe stau" lol

111

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

Am exagerat de dragul licentei literare! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

Stimati Colegi de Acvaristica si Activi si Avizi Vanzatori de pe forum (sunt rautacios ca fac distinctie ?  :smoke  ) am o noua dilema pe care v-o supun atentiei!

Saptamana ce tocmai incepu acum 39 de minute, adica aceasta sunt nevoit sa inchei Set-up-ul meu de Copac al Vietii, simbol al nemuririi rasei Elfilor in mitologiile tarilor nordice si eram curios sa va intreb: a incercat cineva gazon de christmas moss pana acum ? As fi dispus sa fac un set-up intermediar (ghici dupa modelul carui Domn Bitanu) in care sa vad daca mai pot salva macar jumatate din mossul din acvariu inainte sa-l pun la rubrica donatii (aviz pradatorilor)! Astept pareri.

In cazul in care sfatul vostru e negativ, ce parere aveti de un covor de Flame Moss ?

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

113

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

Am incercat eu mai demult, vazusem niste acvarii cu gazon de moss si am zis ca-i mai usor decat alte gazoane... Am legat moss pe mai multe pietricele cam de marimea unui capac de sticla fiecare si le-am asezat la cativa centimetri una de alta (3-4 cm). Incepuse sa se intinda muschiul dar si staghornul...Eram la inceput...fara co2, apa dura, etc. Cred ca merge fara probleme in bazinul tau dar sa ai si ceva creveti ca sa-l mai curete, iar la schimbul de apa sa insisti pe el cu sifonarea. Spor !

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

Marius nu asa incercam sa il fac; eu ma gandeam la plasa de plastic mai fina, de dimensiuni, sa zicem, 10 pe 15 cm, doua bucati identice de plasa de plastic si moss intre ele. Cel mai simplu nu ?

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

115

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

domnul sergiu. am eu in acvariu covor de moss si merge foarte greu cu el. va sugerez sa nu incercati decat daca aveti puttine vieturitoare in acvariu. eu m-am pricopsit cu o alga (hair algae) si nu mai reusesc sa scap de ea. e destul de greu de intretinu caci retine toate mizeriile, desi o aspir destul de des. eu am un gazon de moss 35 x 42 cm si are cam 5-6 cm inaltime si e destul de greu cu el. nu am nici o alga pe nici o alta planta, in afara de moss. am incercat si co2 si lumina mai putina si easy carbo. nu prea mai stiu ce sa mai fac...

Viata-i scurta. Daca tot n-o putem lungi, hai sa o facem lata!

116 Editat de sergiu.dragomir (2013-04-03 18:28)

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

One.Melk de care covor de moss? Eu am citit pe net ca acel covor de christmas se murdareste foarte mult si foarte repede. Daca ai de flame atunci sunt de acord, flame-ul creste greu dar isi merita timpul asteptat pe langa el sa creasca zic eu. Am sa fac pana la urma covor de flame daca gasesc de unde sa iau flame pentru ca al meu e galben deja.

O noua intrebare ar fi legata de lumina naturala. Am 2 acvarii micute de 10 si de 18 litri pe balcon cu plante. Soarele bate in ele doar vreo 2 -3 ore pe la amiaza. Sa incerc oare sa recuperez chrismas-ul pe balcon la lumina naturala sau ii ard sau il ususuc si mai repede in felul asta?

O alta intrebare ar fi: putem folosi spirulina de plafar in mancarea pestilor? In caz ca da, cam care ar fi doza de spirulina recomandata?

Multumesc anticipat.

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

117

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/48252_167210816755786_766193406_o.jpg
nu bag mana in foc, dar cred ca e flame, ca imi creste spre lumina. asa arata anu trecut prin septembrie. acum am un mic dezastru cu algele pe el

Viata-i scurta. Daca tot n-o putem lungi, hai sa o facem lata!

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

Este Java Moss despre care imi imaginez ca s-ar comporta la fel ca si christmas adica ar retine murdaria si pana la urma sar usca dar multam fain pentru poza; java am un pic primit bonus de la Scorpionul dar nu inca destul cat sa fac covor!

Multam pentru poza, arata bine tare atunci!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

119

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

eu vreau sa fac alt setup. daca vrei iti dau de la mine o portiune. acum a crescut la vreo 5 cm grosime si spre uimirea mea e inca verde tot. am facut un test si am taiat o bucatica cu multe alge dalea si le-am pus in alt acvariu, fara lumina. intr-o saptamana vad ca au disparut algele.deci, daca vrei, te ajut cu cea mai mare placere. iti pot da si niste plasa ca mai am destula.
apropo de crescut moss, eu am primit un pot de la un prieten si l-am legat cu ata de o piatra mare si mi-a crescut frumusel in vreo 2 luni de o acoperise toata. dupa am scos piatra caci nu-mi mai placea. am scos tot moss-ul de pe ea, si l-am pus direct pe substrat cu cateva pietre pe la colturi. crescuse deja in strat de 2-3 cm. in poza de mai sus e mossul fara plasa. smile el e atasat doar pe margine si in interior a inceput sa se ridice un pic, am si niste plante care au inceput sa scoata pui prin el, deci se inmultesc pe sub moss...si uite un loc pt puiet si creveti. cred ca am sub covorul de moss vreo 40-50 de pui si e tare frumos ca toti pestii adulti nu au cum sa incapa pe sub moss. e teritoriul puilor, e o alta lume smile

Viata-i scurta. Daca tot n-o putem lungi, hai sa o facem lata!

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

Cu spirulina de la farmacie vad ca nu stie nimeni, dar despre un reactor de CO2 din filtru de apa stie cineva ceva ? Ma gandeam la un Aquael, acelea au de obicei locas special pentru furtun care ar colecta aer de la suprafata, in cazul meu acel furtun fiind conectat la bomba.

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092