Re: Salutare Tuturor!

Cateva cauze in ordinea importantei lor :1 Lipsa oxigenului in apa. Cauze : pe timpul noptii opresti piatra de aer sau filtrul , temperatura prea ridicata in bazin (la peste 28 de grade oxigenul iese foarte repede din apa deci oxigenarea trebuie facuta mai bine ) . 2 Acvariul nu este ciclat, deci avem de a face cu prezenta in apa a unor substante periculoase pentru pesti amoniac sau nitriti .
Si in aceasta situatie temperatura joaca un rol important , daca temperatura este mai mare de 25 de grade valorile de amoniac tolerate de pesti scad drastic pana aproape de zero. Intr-un acvariu neciclat valorile acestor doua otravuri sunt in stransa legatura cu numarul de pesti si cantitatea de mancare pe care o dai zilnic , cu cat ai mai multi pesti si le dai mai multa mancare zilnic cu atat valorile de amoniac sau nitriti vor creste mai mult.In majoritatea cazurilor mancarea care cade jos si ramane neconsumata se va transforma in amoniac >nitriti >nitrati (exceptie facand tipurile de mancare care sunt tratate special ca sa impiedice transformarea lor in amoniac).
Sfatul meu pentru a limita pagubele :aeriseste bine apa cu piatra de aer sau filtru , incearca sa tii temperatura la 25 de grade , hraneste pestii o data pe zi doar cat consuma in 2 minute ,asa fel incat sa nu cada mancare jos .
La inceput am facut si eu aceeasi greseala ca si tine , am pus pesti intr-un acvariu neciclat dar totusi nu mi-a murit nici un peste(asta nu inseamna ca e bine ce am facut) C a sa-ti faci o parere cam cata mancare trebuie sa dai la pesti , eu le dau din mancarea asta de pesti (25 grame)de un an si 3 luni si inca mai am pentru vreo 3 luni zic eu  lol dar de cand am MG le mai dau si fulgi ca sunt mai mici , dar tot asa , foarte putin ca daca le dai mult se constipa si n-ai facut nici o afacere  :stupid

22

Re: Salutare Tuturor!

sa fie oare din cauza ca ii hranesc de 4-5 ori / zi, cate putin...sau o fi ceva probleme cu apa neutral e limpede, nu am alge si nici un fel de metale,  dar inca nu ma pricep cu no2...si ceilalti parametrii sad

Thanks to the ones who said NO when I needed help, I made it by myself!

Re: Salutare Tuturor!

RUSU A scris:

sa fie oare din cauza ca ii hranesc de 4-5 ori / zi, cate putin...sau o fi ceva probleme cu apa neutral e limpede, nu am alge si nici un fel de metale,  dar inca nu ma pricep cu no2...si ceilalti parametrii sad

4-5 ori pe zi??  :omfg Vrei sa ii ingrasi si sa ii tai?Eu dau de mancare odata la 2 zile, trebuie sa inteleaga si ei ca e perioada de criza si sa se adapteze. La piranha de doua ori pe saptamana si inca nu a murit nimeni de foame. Renunta la greseala de a da de mancare de fiecare data cand te apropii de geam si pestisorii incep sa se agite, stiind ca o sa primeasca ceva. Faptul ca nu ai alge e bun, faptul ca "nu ma pricep cu no2 si ceilalti parametrii" e foarte rau. Iti trebuie doar un test de NO2 si faci ce scrie pe prospect si devii un expert in masurarea NO2. Daca mai faci si teste de NO3 (eventual si NH4) devii dintr-o data si chimist si acvarist. Deocamdata esti ochiometrist (ochiometria = stiinta care se ocupa, in cazul nostru, cu masurarea parametrilor apei cu ochiul liber).

24

Re: Salutare Tuturor!

dezamagirea continua, azi dimineata am pescuit cei 2 masculi xipho... sper sa nu fie o reactie in lant, sa ma trezesc intr`o dimineata doar cu sanitarii. scot afara pestii si schimb apa, si sper ca maine dimineata vor fi la fel de multi sad

Thanks to the ones who said NO when I needed help, I made it by myself!

25

Re: Salutare Tuturor!

Degeaba schimbi iarasi toata apa din moment ce acvariul nu este ciclat, mai bine ai face o ciclare ca la carte wink pana atunci vinzi sau donezi pesti smile bafta...

Re: Salutare Tuturor!

RUSU A scris:

dezamagirea continua, azi dimineata am pescuit cei 2 masculi xipho... sper sa nu fie o reactie in lant, sa ma trezesc intr`o dimineata doar cu sanitarii. scot afara pestii si schimb apa, si sper ca maine dimineata vor fi la fel de multi sad

Pai ce modificari ai facut sa nu mai continue? Si daca prin reactie in lant intelegi ca iti vor murii toti pestii daca nu iei masurile necesare, nu spera ca speri degeaba, asta se va intampla.

27

Re: Salutare Tuturor!

Schimbari majore! Pietrisul colorat a disparut, plantele de plastic au disparut, scoicile, scafandrii etc. Am luat JBL AquaBasis Plus, acoperit de un pietris ordinar, plante naturale, o piatra acoperita cu ceva moss  smile arata mult mai bine. 25'C, 17 pesti, 2 filtre, 2 pietre de aer. Dupa 2 zile de stres, coada incolora, prea putina miscare, au prins si neonii curaj, si-au revenit  :fp . sanitarii...rar ii prind stand degeaba, cele 4 zebre nu se mai opresc, se alearga non stop, iar betta prinde si el forma. :sok
Maine o sa va arat si o poza, dupa ce pun fundalul inapoi. O seara faina!

:acv

Thanks to the ones who said NO when I needed help, I made it by myself!

28

Re: Salutare Tuturor!

Asteptam poze cu acvariul
PS: daca nu fertilizezi cu ceva inafara de aquabasis+ ti se cam vor topi plantele ce ti leam dat wink big_smile

29 Editat de laur32 (2012-05-12 11:46)

Re: Salutare Tuturor!

Daca vrei sa ai  plante naturale, scoate pietrele de aer. Inca nu au apucat sa-ti spuna colegii mai experimentati asta dar o s-o faca cu siguranta. Construieste-ti o bomba co2 dintr-un pet de 2 sau 2,5 l , gasesti reteta aici pe forum, drojdie, zahar, gelatina, apa=plante frumoase si sanatoase. Ce iluminare ai zis ca ai la acvariu?

Daca nu dau de reteta, iti dau eu un PM< contacteaza-ma, ape limpezi!

"Nici un om nu este suficient de intelept de unul singur."

30

Re: Salutare Tuturor!

Noul acvariu, fara "plastice" si pietris colorat smile

:noroc

Thanks to the ones who said NO when I needed help, I made it by myself!

31

Re: Salutare Tuturor!

RUSU A scris:

Noul acvariu, fara "plastice" si pietris colorat smile

:noroc

... si fara apa !  smile

32

Re: Salutare Tuturor!

da` ii ok, bă!  lol o sa completez, am pierdut din ea acuma cand lipeam fundalu` ...am scuturat acvariu si o iesit pe covor cat vezi tu acolo lipsa smile

Thanks to the ones who said NO when I needed help, I made it by myself!

33

Re: Salutare Tuturor!

ah...se topeste valisneria, am un fir care e aproape incolor, si acuma am observat ca s`o rupt...sta acolo aiurea intre celelalte fire...3 la numar, 1 cazut pe pietris  hmm

Thanks to the ones who said NO when I needed help, I made it by myself!

34

Re: Salutare Tuturor!

ok, ! Normal era,  , ca atunci cand vrei sa prezinti acvariul sa o faci in forma lui maxima, !

35

Re: Salutare Tuturor!

te-ai suparat?  nu`i cu intentie, da` suna bine, si se foloseste des p`aici prin baia mare  :noroc  hai noroc!

Thanks to the ones who said NO when I needed help, I made it by myself!

36

Re: Salutare Tuturor!

Si pe aici se foloseste, dar intre prieteni buni !
De suparat, nu m-am suparat... oricum, atentie pe viitor. Unii nu tolereaza astfel de apelative.  :noroc

37

Re: Salutare Tuturor!

roger!  cool pă 47  lol

Thanks to the ones who said NO when I needed help, I made it by myself!

Re: Salutare Tuturor!

Daca m-as apuca sa-ti explic care este cauza de nu iti cresc plantele, dar folosind cuvinte  pe care le folosim noi p'aci pe la Giurgiu cred ca as fi restrictionat in secunda 2. Poti sa argumentezi si fara sa arunci apelative de genu' ba , ma etc. Ma gandeam sa iti mai dau cate un sfat dar vad ca esti cam recalcitrant asa ca din partea mea : Ape limpezi ! ...si cam atat...

39 Editat de bogdivaio (2012-05-14 18:32)

Re: Salutare Tuturor!

Nu are rost sa-l certati, el pur si simplu a copiat cum fac mai toti tinerii in ziua de azi, ce aud/vad pe net sau la tv ...sunt sigur ca nu a avut rea intentie si nici vreo lipsa de respect fata de colegii de forum, sau cel putin asa imi place sa cred  :stupid

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=oMtNASLj61s[/youtube]

Apropo RUSU, bafta cu acvariul!  :sok

40

Re: Salutare Tuturor!

nu fiti rai, un "bă" nu e mare lucru...si daca v-am suparat, imi cer scuze!  sad

Thanks to the ones who said NO when I needed help, I made it by myself!