41

Re: Salutare Tuturor!

Salut, acvariul arata mult mai bine decat inainte wink dar este cam gol,si ti-ar mai trebuii ceva plante etc... big_smile valisneria se topeste fiindca ca orice planta are nevoie de lumina,fertilizanti,CO2 etc wink

42

Re: Salutare Tuturor!

ce tre` sa fac sa nu se mai topeasca?  neutral  cabomba arata binisor, s-au desprins vreo 2 bucati..si aia pe piatra tot asa e cum mi-ai dat-o. tre` sa mai cumpar niste plante, da` inca n-am idei, nu mi-am facut o imagine de ansamblu  hmm as mai lua si niste pesti, acuma ca nu mai am guppy aia, parca e mai plictisitor sa ma uit in el. inainte era mai multa activitate, acuma doar zebrele ce mai inoata, ca neonii zici ca-s obositi, si betta...e betta, elegant, nu prea se agita

Thanks to the ones who said NO when I needed help, I made it by myself!

43

Re: Salutare Tuturor!

Poi ai rabdare ca vor creste sau nu,ca sa creasca si sa nu se topeasca ar trebui sa adaugi niste fertilizanti si ceva lumina mai multa si poti face si CO2 de la bomba wink legat de pesti am eu mai multi...daca vrei vorbim wink

44

Re: Salutare Tuturor!

Am 2 filtre in acvariu de 50L. Apa arata impecabil, dar oare nu-si face treaba si 1 singur filtru?
1. AquaEl Internal Fan 1 (debit reglabil 50-230 l/h)
2. Trixie Magic-Jet (debit 380 l/h)

Thanks to the ones who said NO when I needed help, I made it by myself!

45

Re: Salutare Tuturor!

RUSU A scris:

Am 2 filtre in acvariu de 50L. Apa arata impecabil, dar oare nu-si face treaba si 1 singur filtru?
1. AquaEl Internal Fan 1 (debit reglabil 50-230 l/h)
2. Trixie Magic-Jet (debit 380 l/h)

Important este ca materialul filtrant sa fie eficient si de calitate.
Daca ai mai multe filtre in acvariu, asta nu inseamna ca ai o filtrare buna. Un inconvenient al celor doua filtre este curentul prea puternic din apa (sa nu ai valuri ca la mare).

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

46

Re: Salutare Tuturor!

Ieri am adus 4 scalari, in pofida spuselor, scalari cu betta...blabla. prima jumatate de ora a fost mai tensionata, dar incet s-au acomodat, iar peste noapte, cred ca s-au imprietenit smile scalarii is cam cat un capac de Cola, si cred ca lui betta ii ciuda, ca nu mai e el pestele cel mare, hihi :fmad

Thanks to the ones who said NO when I needed help, I made it by myself!

47

Re: Salutare Tuturor!

:fp

Thanks to the ones who said NO when I needed help, I made it by myself!

48

Re: Salutare Tuturor!

cresc plantele, cresc si pestii, cred ca s`au mai reglat treburile in acvariu.. smile

Thanks to the ones who said NO when I needed help, I made it by myself!

Re: Salutare Tuturor!

RUSU A scris:

Ieri am adus 4 scalari, in pofida spuselor, scalari cu betta...blabla. prima jumatate de ora a fost mai tensionata, dar incet s-au acomodat, iar peste noapte, cred ca s-au imprietenit

Ataaaat! Acel blabla de care ai pomenit e experienta mai multor oameni care au incercat aceasta combinatie si nu a iesit bine, nu a unui singur individ, care dupa o noapte a ajuns la concluzia ca scalarii si betta sunt prieteni de o viata si de abia au asteptat sa fie pusi in acelasi acvariu sa bea o bere impreuna. Cu siguranta vei omite sa ne spui cand va incepe razboiul si ori betta va ramane fara inotatoare cand se va alege o pereche de scalari sau ca pana atunci scalarii nu mai au inotatoare ca sa nu dai satisfactie celor cu "bla bla-ul" big_smile.

50

Re: Salutare Tuturor!

eu vreau sa cred ca acvariul meu e mai deosebit, si imi pare bine ca nu se omoara pestii in el smile is convins ca au fost multe cazuri de genu` asta, pesti fara inotatoare si alte chestii mai grave, dar pestele meu nu are treaba cu scalarii, mai degraba face cate un sprint dupa neoni, scurt, 10cm si se da batut ca n-are nici o sansa smile si in fiecare dimineata, la apel, is tot atatia neoni. probabil ca is stresati unii dintre ei, dar am plante acolo, si urmeaza niste chestii ornamentale cu tot felu de locuri unde sa se ascunda. o sa montez camera pe ceva suport, si sper sa va arat si voua, celor care vreti sa pierdeti timpu` privind acvariul meu cu scalari, betta, neoni, zebre si sanitari. Bafta!
:noroc

Thanks to the ones who said NO when I needed help, I made it by myself!