1

Subiect: Malawi tank 240l

Salutare,

In spiritul impus de aceasta sectiune iata pe scurt despre ce e vorba.
Acvariu comandat cu urmatoarele dimensiuni:
120 x40 x 50, capac din comatex colantat, 2 neoane de 54W, 2 coolere,Filtru Eheim 2224, Incalzitor 300W Resun, Pompa de aer Tetra, Mobilier facut la comanda, neramforsat. Populatie:Malawi cichlids.

In acvariu, intr-un decor facut din nisip de 0.5 mm si pietre calcaroase e pe malul Marii Negre ,
vietuiesc:
2M+2F Scianochromis Fryeri Iceberg
3Caeruleus
2Acei Msuli
2Flavus
1M+2F Johannii
1M+1F Maingano
1M+1F Aulonocara Firefish

Setupul este facut in 25 apr 2012(cu aproximatie).
Astept critici cu placere!

Re: Malawi tank 240l

Bine ai venit Mihai!
   Este primul acvariu SF de Malawi care l-am vazut pana acum big_smile. Daca ai fi ales alte pietre si alt aranjament, poate ca ar fi aratat altfel.

3

Re: Malawi tank 240l

Multumesc pt bun-venit, Ancistrus!

Daca as fi ales alte pietre si alt decor, nu probabil, ci sigur ar fi aratat altfel :).
Pe curand

Re: Malawi tank 240l

Salut si bine ai venit Mihai, mie mi se pare ca arata frumos acvariul big_smile, dar nu sunt un cunoscator al acvariilor si biotopurilor Malawi. Succes in continuare!

Re: Malawi tank 240l

Salut Mihai, si bine ai venit, desi eu prefer pe cele plantate al tau e foarte frumos acvariul. Ape limpezi in continuare

Nimic nu este atat de greu, incat sa nu poata fi clarificat prin cercetare.

6

Re: Malawi tank 240l

Salut si bun venit.

Ofera sfaturi nu jigniri!

7

Re: Malawi tank 240l

Bine ai venit teologos.
Si eu sunt un fan al acvariilor plantate, dar al tau este chiar dragut ... acvariul este frumos asa cum iti place tie  :fok

8

Re: Malawi tank 240l

felicitari daca ajungi prin constanta sa ma contactezi ca eu mai am o sacosa de bolovani de calcar dezinfectati, fierti si tot dichisu .asa sunt eu strangator pentru un acvariu de 200 l am adus in casa o cada plina de pietre.

9

Re: Malawi tank 240l

Bine ai venit...frumusel acvariul  :sok

http://www.youtube.com/watch?v=sjnCj_FelIE

Re: Malawi tank 240l

Salut si bine ai venit ! Reusit acvariul  :fok

11

Re: Malawi tank 240l

Fara suparare dar interesanta ar fi si parerea iubitorilor de africani wink

12

Re: Malawi tank 240l

Multumesc pentru bun venit tuturor si pentru incurajari. Cat despre iubitorii de ciclide....sigur ca astept si parerea lor. Ca un discalimer, un iubitor de ciclide nu este in opinia mea un acvarist care a imitat perfect biotopul Malawi ci o persoana care se preocupa de conditiile optime de viata ale pestilor, pesti care nu cred ca fac diferenta intre o piatra alba si una maro sau intre o granulatie 0.5 si alta 0.8. Deci incape loc de o mica relativitate si o disponibilitate de a crea un cadru acvatic placut, interesant, original si cat se poate...natural.

De obicei, cei mai aprigi acvaristi sunt de fapt stapaniti de acvariu si nu stapanesc ei acvariul. Cei mai neinduplecati sunt si cei mai complexati. Aceasta este o opinie general valabila, nu neaparat asupra cvaristilor, de aceea, odata cu trecerea anilor am devenit mai prudent si mai putin vehement, indiferent cat de grava mi se pare o problema si cat de stringenta este solutionarea ei.
Cu bine!

13

Re: Malawi tank 240l

teologos A scris:

pesti care nu cred ca fac diferenta intre o piatra alba si una maro sau intre o granulatie 0.5 si alta 0.8.

   Exact, pestii nu stiu smile

teologos A scris:

De obicei, cei mai aprigi acvaristi sunt de fapt stapaniti de acvariu si nu stapanesc ei acvariul. Cei mai neinduplecati sunt si cei mai complexati. Aceasta este o opinie general valabila, nu neaparat asupra cvaristilor, de aceea, odata cu trecerea anilor am devenit mai prudent si mai putin vehement, indiferent cat de grava mi se pare o problema si cat de stringenta este solutionarea ei.

   Draga Platon (aka @teologos) scuze ca mi-am spus si eu parerea despre acvariul tau... si de dragul de a nu te lasa sa te chinui in labirinturile psihanalizei imi voi corecta atitudinea: Acvariul tau arata superb, mirific, extraordinar, sublim :apl

14

Re: Malawi tank 240l

Bine ai venit pe forum !
Am de facut si eu o remarca fara nici un pic de rautate la faptul mai sus mentionat :'' pesti care nu cred ca fac diferenta intre o piatra alba si una maro sau intre o granulatie 0.5 si alta 0.8'', eu zic ca nu este in totalitate adevarat deoarece pestii se pot stresa din cauza unor elemente de decor si nu numai, iar granulatia cat mai mica a substratului folosit in bazinele cu africane se datoreaza speciilor de Utaka care scurma(cern) acel nisip prin branhii in cautare de mancare, ca sa nu mai amintim de mbune-le care construiesc adevarate piramide in bazin wink
As incerca totusi sa nu asociez pesti cu acelasi patern coloristic.
Bazinul tau are un start foarte bun  :apl

Multi vad, putini cunosc !

Re: Malawi tank 240l

Salut Mihai
Mi se pare interesant proiectul. Decorul ales de tine ma duce cu gandul la un acvariu mai mult marin. Probabil din cauza abundentei de pietre albe.
Apropo, nu prea imi dau seama din poze, insa nu reflecta o lumina prea puternica pietrele albe?
Ce neoane ai folosit?

Victoria este a celor care indraznesc mai mult!

16

Re: Malawi tank 240l

Salut,

Poate ca setarile camerei nu au fost grozave si pare ca pietrele albe orbesc privirea. Este la fel de adevarat ca nu am apucat sa imi iau niste neoane adecvate si cele simple au o lumina parca prea alba.

Cat priveste remarcile prietenului Ancistrus...nu pot sa nu remarc malitiozitatea. Prefer criticile, dar curate si nepatimase. Iesirile in decorul lingvistic pe forumuri nu este un sport pe care il practic.

Sttk, asa este, stiu ca mbunele au nevoie de o granulatie mica pt a nu se rani etc. Ideea era doar introducerea conceptului de specificitate al fiecarui decor care sa corespunda si unor dorinte estetice ale acvaristului si care nu afecteaza in mod evident desfasurarea buna a vietii din acvariu. In rest, tot ce ai spus este cat se poate de corect. Multumesc

Re: Malawi tank 240l

salut. frumos acvariul tau. o sa fie si mai frumos peste un timp. atunci o sa ai alge pe pietre si nu vor mai fi aranjate asa datorita 'lucrarilor' facute de locatari. succes.

18

Re: Malawi tank 240l

salut George,

asa e, deja in fiecare seara observ modificari in acvariu din ce in ce mai substantiale mai ales in valuirea nisipului. Sper sa decurga totul ok.

Re: Malawi tank 240l

o sa fie bine. multa grija la curatarea acvariului si la schimbul de apa. am fost patit si nu vreau sa treceti prin asta. numai bine.