1

Subiect: ACVARIU NOU 54l

Buna ziua.Sunt George din Botosani si am un acvariu Juwel 54l de 3 ani.As dori sa intervin cu ceva modificari pentru care va cer sfatul.De cateva luni ma documentez pe net dar cu cat citesc mai mult cu atat devin parca mai confuz.Va rog sa spuneti ce s-ar potrivi dupa care voi sti exact la ce anume trebuie sa ma opresc pentru a ma documenta.

   1. Imi doresc acvariu plantat cu 10-12 neoni,5-6 masculi guppy,2 masculi beta in separator transparent(in acvariu) si ceva sanitari.Daca sunt prea multi pesti spuneti-mi la ce sa renunt si denumirea sanitarilor.

   2. Plante - Rotola Macranda(rosie),Anubias Nana(pe buturugi) + ce ar mai fi bun pentru acesti pesti.

   3. Substrat - as prefera buturugi + ce substraturi sau pietris imi recomandati.

   4. Incalzitorul - se poate folosi cel existent(original de la acvariul Juwel 54l) sau trebuie altul?

   5. Lumina - capacul de la acvariul Juwel(1 neon).E cazul sa suplimentez lumina?Sau poate ceva leduri?Momentan tin lumina aprinsa 8h/zi(cu pauza 3-4 ore la amiaza).Ceva solutii(lumina mai slaba) pentru perioada in care lumina este oprita in timpul zilei?E tare neplacut cand aproape ca nu vad pestii fara lumina.Pentru nopate este indicata o lumina de veghe?

   6. Renunt la filtrul intern existent si il voi inlocui cu unul extern.Considerati ca am nevoie de ambele sa lucreze simultan?Ce recomandati:JBL Cristal Profi e701GL , Tetra Ex 400 sau ecva de la Ehiem.As opta pentru ceva cu mai multe medii de filtrare.

   7. Instalatie CO2 - este necesara pentru 54l ? Am pompa CO2 LIFE dar ma gandesc sa trec la ceva profesional.Daca e cazul incerc sa o fac(am pe cineva care se pricepe) sau fara sa am batai de cap cumpar o instalatie completa.Ce recomandati?(eventual denumire la instalatie completa).

   8. Nu sunt interesat de racitor.Il voi face daca e cazul.Ce alte utilitati mai trebuie : (la) filtru extern,pompa aer,sterilizator UV,incalzitor substrat ...

   9. Inainte de ciclare se mai pot folosi plantele si buturugile din acvariul vechi?

   10.Ciclarea - in functie de dotarile din noul acvariu ma voi documenta mai bine care sunt pasii de urmat.

   Multumesc anticipat.

Re: ACVARIU NOU 54l

Bine ai venit George!
   Daca folosesti acelasi acvariu eu zic sa folosesti si acelasi incalzitor. Dupa ce vei cumpara filtrul extern va trebui o perioada sa le lasi sa functioneze impreuna, pana colonizeaza bacteriile materialul filtrant, iar ca filtru recomandat ar fi JBL e701. Despre ciclare ai un articol bun aici, succes!

3

Re: ACVARIU NOU 54l

Multumesc mult Ancitrus.O zi buna.

4

Re: ACVARIU NOU 54l

Se poate inchide.Multumesc.