1 Editat de crisstiano (2012-06-07 22:56)

Subiect: Va salut

salutare tuturor sunt Cristi din Bucuresti si am un acvariu de 80x40x40 Home made ... foarte importand dar din pacate eu asa lam primit ...
Pasiunea pentru acvaristica o am inca din copilarie pe vremea cand tata avea la randul lui acvariu ...cum era inainte incalzitor fara termostat (a facut ciorba de 2 ori pestii) de filtrare ce sa zic... pana intor zi cand a renuntat si sa axat mai mult pe porumbei dar  sa revenim la ale noastre acest acvariu este tot facut acasa  capac ,acvariu, tot. Cel care mi la dat a fost nevoit sa scape de el si mi la dat cu o suma modica "sa nu moara pestii" cica vorba din popor.
  Acvariul se prezinta cum lam primit : substrat cam anemic din ceva pietris quartos plante nu avea 4 pestisori la care prietena mea a mai adaugat inca 3  si reinviind fosta pasiune tata mia mai trantit inca 3hoplo (de care vreau sa scap k sunt cam carnivori) am uitat sa precizez pestisorii 2 carasei red cap 1 auriu si inca 2 corcituri (nustiu de unde ia luat asa urati)
   Filtrarea era asigurata de ... ghiciti bureti antrenati de o pompa d aer care facea extrem de mult zgomot k nu puteai sa dormi pana am dato pe geam afara si am inchis geamu (furtunu era pe la coltul geamului mai putea baga aer) cablu a doua zi nu mai mergea dupa cateva etape de deschidere inchidere. Dar am rezolvato incet incet si acum filtrarea este asigurata de un filtru home made( planuri luate de pe net) si un filtru tetratec ex1200 sper sa pun poze daca pot azi sau maine si ...IERTARE k nu mam prezentat inca


                                                        APE LIMPEZI :acv

Re: Va salut

am uitat sa spun k am adaugat ceva plante da nemancatii le halesc intruna si nu le mai iau  ....

Re: Va salut

Salut si bine ai venit ! Am avut si eu un incalzitor din ala fara termostat (de fapt inca il mai am  lol) dar nu am reusit sa fierb pestii ca in provincie seara se oprea curentul pe vremurile alea...Succes in continuare :fok

4

Re: Va salut

Bine ca ai venit! Asteptam poze. Din descriere, acvariul tau este un mic dezastru. Daca esti receptiv, te putem ajuta sa corectezi situatia.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Va salut

Bine ai venit Cristi!

Re: Va salut

Bine ai venit!!!
Asteptam poze pentru ca sincer la cum ai invartit cuvintele m-ai bagat in ceata  :sbr

I challenge myself everyday!

Re: Va salut

acum sper sa nu ma injurati  sau sa imi dati in cap :stupid   lol  lol astept parerile voastre app filtrul al doilea e facut cu manutza mea urmeaza capacul sper. Plantele chiar dak le aranjez le scot din pietris imediat ...

8

Re: Va salut

Bine ai venit si multumim pt poze! In primul rand... ia folia aia hidoasa de pe spatele acvariului...sau cel putin fao sa stea intinsa perfect, pune un autocolant ceva... apoi, vazele alea... arunca-le cat mkai repede big_smile Caraseii sunt superbi! smile  :apl  Filtrarea e mult prea buna :sok , pe semne ca ai in proiect un upgrade de volum. Vezi ca sunt plante care rezista la carasei. Mult succes.

Life is true and it's deserve to live

9

Re: Va salut

Citeste cit mai mult despre acest hobby, din pacate, deocamdata faci greseli flagrante: carasi + scalari!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Va salut

scalarii vreau sa ii dau eu asa iam primit de la tipul care mi-a dat acvariul ... chiar vreau sa ii dau si scalarii si hoplo si o sa scot autocolantul si chiar si vazele ... aveti idee cum las putea lipi e doar pus asa Va multumesc de ajutor

si cu plantele cam ce plante sa le pun ??

de mentionat este k scalarii sunt pereche sau asa zic eu k au facut oua da noaptea dispareau ... nu ma intreb de ce k stiu :- ... asa mari si asa mancaciosi ... big_smile

11

Re: Va salut

@crisstiano nu mai posta consecutiv, ai posibilitatea sa-ti editezi postarile daca ai uitat anumite detalii. De data asta am modificat eu.

12

Re: Va salut

Salut Cristi, ma bucur sa vad ca pasiunea ta pentru pesti va trece la un alt nivel. Coleii de forum te vor ajuta cu certitudine, si daca ii asculti pestisorii tai vor fi cu siguranta bucurosi.

Cred ca prima miscare e sa pui la donatii, adica aici un thread nou cu scalarii si hoplo, si sa ai grija sa le gasesti o casa buna.
apoi asteptam poze cu acvariul dupa ce faci amenajerile suerate mai sus de colegii de forum.
:acv ape limpezi

13

Re: Va salut

crisstiano A scris:

chiar vreau sa ii dau si scalarii si hoplo si o sa scot autocolantul si chiar si vazele ... aveti idee cum las putea lipi e doar pus asa Va multumesc de ajutor

Vezi ca la Bricostore gasesti autocolant (albastru - vad din preferintele tale) la pret de 6 sau 7 lei metrul liniar - e f convenabil. Cureti foarte bine spatele exterior al acvariului si il lipesti cu ajutorul unei spatule cu mare atentie sa nu iti ramana bule de aer pt ca se vor vedea urat. Chiar daca iti raman ceva urme intunecate, vor disparea in maxim 1 saptamana - timp in care se aseaza si asa scapi f ieftin si cu ceva frumos. Au mai multe culori, iti iei ce preferi.

Life is true and it's deserve to live

Re: Va salut

am fost plecat de acasa si nu prea am reusit sa intru dar am rezolvat o problema aceea ca am scos din apa vazele si un castel iar acum sunt in dubii sa bag in apa sau sa nu bag in apa urmatoare chestie  este o"scoica" pentru aer se balanseaza .. retine aer intro pung si o elibereaza cand aceasta se umple pun poze sa vedeti

15

Re: Va salut

De ce ai scos castelul si vazele, daca vrei sa bagi acea scoica ?

16

Re: Va salut

nu o baga, e hidoasa big_smile

Life is true and it's deserve to live

17 Editat de crisstiano (2012-06-11 00:26)

Re: Va salut

am primito de ziua mea si de aceea am intrebat nu mai fiti rai  chiar nu stiam ce sa fac si de aceea am intrebat da nu o pun ... maine sunt la munca poate reusesc sa trec prin brico sa iau autocolant voi ce mati intruma ca su culoare sa iau? negru albastru?

Re: Va salut

ce aveti cu biata scoica? nu e hidoasa!!!

I challenge myself everyday!

19 Editat de crisstiano (2012-06-11 00:43)

Re: Va salut

:sok  sincer mie imi place dar cred ca daca o pun intro saptamana o sa se faca verde verde pentru ca e alba (am vazut intrun magazin aceiasi scoica si era foarte verde )
app ce culoare de autocolant sa folosesc ma gandesc ca laa negru nu sar pune alge pe geam, acum am albastru si am in spate alge cam la 2,3 saptamani le iau cu razuitorul magnetic

Re: Va salut

eu as merge pe albastru. am avut negru dar l-am schimbat.
aici insa depinde si de ce preferi tu si daca il plantezi si ce plantezi.

I challenge myself everyday!