81

Re: upgrade 297l

Remusica A scris:
octavian A scris:

acum imi cer scuze oficial la remusica ca nu l-am crezut,intradevar nu se vad bulele cand e apa in bazin

Altadata sa asculti sfatul "batranilor"  smile

   Nu ca as fi eu un "Toma"... dar care a fost sfatul batranilor? Tare asta smile))

82 Editat de octavian (2012-08-26 23:48)

Re: upgrade 297l

johnny,filtru a trebuit sa tai din lungime(de unde aveam spatiu) si am luat doar 20 l din capacitate.sincer,in primul rand a fost vorba de bani,iar in al doilea rand si de performanta,deci raportul calitate pret.in cel intern de mine incap lejer 8 litri(am pus 7 de siporax) si m-a costat doar sticla (20 lei) si siporaxu,plus ca am avantaju sa maschez si pe cel cu debit puternic de mecanica.daca era sa iau unul extern,trebuia sa il tin numai pt biologica,ceva cu debit cat de cat redus si capacitate mare,si mai trebuia unul intern pt mecanica.plus ca doar filtru fara materiale(7 litri siporax) ma ducea cel putin 250-300lei.
plus ca in afara de sump-uri nu prea imi plac filtrele astea canistra(poate cu cateva exceptii,care bineinteles,costa nu gluma)

remusica A scris:

Altadata sa asculti sfatul "batranilor"

recunosc...mosule :pp

ancistrus,el mi l-a lipit si mi-a spus ca nu se vede,dar nu l-am crezut(adica mi-a fost frica ca nu cumva sa se insele)

techinics,urmatorul pas punerea in funtiune :sok asta maine dupa servici :stupid (sper sa nu mai am probleme ceva ca d'abia m-am mai potolit cu inima(in seara asta dorm si eu mai lejer))

83

Re: upgrade 297l

Am inteles ,deci se rezuma si la banii.Parerea mea este filtrul exterior era mai ok .Eu am avut bazinul vechi cu filtru intrern si lua din acvariu.Mai bine mai strangi ceva si ei un filtru exterior si se merita

84

Re: upgrade 297l

La lungimea care o are acvariul, cei 20cm nu reprezinta o pierdere mare.

My advice is free and worth every penny.

85

Re: upgrade 297l

este vorba doar de 10 cm,si bineinteles ca se rezuma si la bani,as fi chiar surprins sa vad aceea persoana care,cand se apuca de un acvariu(indiferent de care) sa nu se gandeasca si la bani

86

Re: upgrade 297l

Da, surprins smile

N-am prins partea cu biologica si mecanica. Nu erau toate intr-unul? Adica in canistra. Esti primul care-l vad facand tipul asta de filtrare si ma tot chinui sa vad avantajele in fata canistrei. In afara de pret, desigur.

87

Re: upgrade 297l

Filtru interior ,biologic are intradevar volumul destul de mare .Eu la un acvariu de 380 litri avem unul interior de 18 litri,destul sa il umpli cu ce detoate.

88 Editat de octavian (2012-08-27 19:17)

Re: upgrade 297l

danielt,in canistra(indiferent de canistra) sunt cuprinse toate tipurile de filtrare.insa una din cele doua este deficitara.gandeste-te logic,sa luam un fitru bun si care ar fi mers la mine perfect,de exemplu jbl 1500.in primul rand volumul,12l,care e impartit in doua,sa zicem bureti si siporax.nu stiu exact cat siporax intra dar presupunem ca 6l.la 1500l/h pt mecanica e super bine,dar pt biologica?!asa,eu am loc de 7-8l de siporax(in afara de locul unde v-a sta o pompa pt apa),ii reglez un debit de aprox 4-500l/h(am pompa de 1000l/h si ca sa ajung la 4-500 bag perlon si daca e nevoie mai reglez si debitul la pompa),deci am in acelas timp si mecanica fina.apoi,mai am,independent,un locusor ascuns dupa acest filtru in care incape power-headul puternic pt toate gunoaiele.
deci,eu cred ca sunt in avantaj fata de o canistra

ceea ce ar fi mers perfect,dupa mine ar fi fost o canistra care sa tina locul filtrului intern(adica sa incapa destul,sa bag si perlon si sa ramana cu un debit de 4-500l) si inca un power-head cu burete puternic(sau inca o canistra strict pt mecanica cu debit real peste 1300-1400l)

89

Re: upgrade 297l

Eu nu vad scopul debitului mare pentru mecanica.

Cat despre filtrarea biologica si un neajuns cantitativ la canistra.... ma abtin smile

Cred ca mai trebuie sa te documentezi. Repet, la pret suna bine decizia, la restul nu. Daca-ti place genul asta de filtru aia e. Daca vrei o solutie cat de cat ok si la pret bun si asta e ok. Sa spui ca asta-i mai bun decat canistra mi se pare deplasat.

Probabil ca restul lumii cu canistre n-au auzit de cat de ieftin si bun e un sump ca in esenta asta e ce ai facut tu acolo.

90

Re: upgrade 297l

danielt A scris:

Eu nu vad scopul debitului mare pentru mecanica.

   De ce nu-i vezi scopul?

91

Re: upgrade 297l

danielt,esti de acord ca pt filtrare bio e nevoie de debit scazut,da?!am inteles ca pt mecanica tu consideri ca nu e nevoie de debit mare-aici tu trebuie sa te mai documentezi.eu,am incercat sa fac independenta filtrarea bio de cea mecanica,cu debite diferite,si bineinteles cu fondurile de care am dispus.nu spun ca aia e mai buna decat ailalta,ci asa a fost pt mine cel mai bine(cel putin asa consider eu),raportat la calitate pret.si crede-ma ca m-am documentat foarte bine in ceea ce priveste filtrarea unui acvariu,si asta nu acum,ci acum mult timp :sok

si acum momentul adevarului

92

Re: upgrade 297l

Da! Arata foarte bine.

Ai o piatra cu dungi acolo, unde restul sunt uniforme. Poate gasesti una sa se potriveasca ca model cu restul. Si alea netede sferice. Daca le-ai luat din natura ceea ce banuiesc eu, mai cauta unele mai neregulate.

Ok, inchei discutia despre filtrare, avem opinii diferite pe acelasi subiect si nu are rost sa continuam doar de dragul de-a ne contrazice.

Re: upgrade 297l

Acvariul arata bine  :fok acum ramane sa vedem ce pesti te-ai gandit sa bagi.  Ciclide ma multumesc sa le vad in alte bazine, prea multe informatii nu am despre ele.

Re: upgrade 297l

Arata bine....ti-as sugera totusi ca intreruperea coloanei de pietre sa nu se faca la jumatatea acvariului. Este prea simetric si din punct de vedere estetic nu da bine.
Cel putin eu asa vad lucrurile.

Bafta in continuare!

95

Re: upgrade 297l

multumesc,ma bucur ca va place.
pesti o sa fie ciclide africane,malawi.

96

Re: upgrade 297l

:apl  :apl  :apl
Super! Arata foarte bine si promitator...  :fok

My advice is free and worth every penny.

97

Re: upgrade 297l

merci merci

98

Re: upgrade 297l

De unde ai luat pietrele?

99

Re: upgrade 297l

din raul de langa rasnov,brasov

100

Re: upgrade 297l

octavian A scris:

din raul de langa rasnov,brasov

Este vreuna din pietrele acelea, de origine calcaroasa?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!