Subiect: Construirea unui reactor de nitrati

Unde gasesc niste conectori L sau drepti cu piulita (totul din plastic)cu diametrul de 6-8-10 mm pentru construirea unui reactor de nitrati ?
Ceva de genul asta :


Cine are sa-mi de-a si mie 500 ml de Denitrate contracost ?

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

Re: Construirea unui reactor de nitrati

:smoke

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

Re: Construirea unui reactor de nitrati

:smoke

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

Re: Construirea unui reactor de nitrati

Am reusit sa contruiesc un reactor de nitrati cu o cantitate de 1L denitrate. Pompa de recirculare este Hailea BT 200 cu un flow de 200 l/h dar datorita lungimii furtunelor am ajuns la un flow de 70 l /h cea ce mi se pare ideal pentru denitrat . A fost testat in galeata si merge foarte bine deocamdata, sper sa-si faca treaba si in sarcina . A sa va pun niste poze in constructie . Maine am sa-l montez si am sa va tin la curent cu functionarea lui .

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

Re: Construirea unui reactor de nitrati

Salut. Urmeaza sa-i dai o gaura in capac ? sau pe unde vine returul ca nu-mi dau seama. Ori bagi tot recipientul in acvariu ? ca eu am lipsit la lectia cu reactorul de nitrati. Spor! :noroc

6 Editat de brutusanf (2012-07-06 22:16)

Re: Construirea unui reactor de nitrati

Asa cum am mentionat mai sus am sa revin cu poze concrete. Returul este prin capac. Turul este teava verde de jos, apa iesind prin numeroase gauri pozitionate in diferite directii pentru a incetinii viteza de intrare . Plasa am montat-o pentru a nu astupa denitrate-ul gaurile . Obligatoriu este sa montati 2 flanse din plexiglas sau din plastic dur la intrarea in recipient deoarece poate fi dintr-un material moale si la presiunea formata( nu mare) poate disloca siliconul si poate curge apa .

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

Re: Construirea unui reactor de nitrati

Pozele de final pus in sarcina cu denitratul in el. Doamne ajuta sa functioneze bine si sa nu am scurgeri de apa !

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L