21

Re: Salutari din Bucuresti !

MariusMinu A scris:

Frumosi crevetii! Si plantele par destul de sanatoase  :fok Succes in continuare !

Domnule Radu pe masura ce am aflat mai multe lucruri despre lumina folositoare plantelor am ajuns la concluzia ca aveti dreptate, respectiv sunt si neoane cu IRC grupa 7 destul de bune pentru acvarii plantate ^:)^

   Ca sa-ti indulcesc putin suferinta faptului ca ai pierdut a doua batalie lol , declar ca, ceva stiai/simteai tu dar nu ai exprimat sau nu stiai concret.
   Superioritatea tuburilor cu IRC mare (grupele 8 si 9), fata de cele din grupa 7, deriva din faptul ca, odata cu cresterea IRC-ului, creste si eficienta (numarul de lumeni). Astfel, in cazul folosirii tuburilor cu IRC mic (7), este necesara suplimentarea numarului sau puterii acestora, pina la atingerea eficientei celor din grupele 8 si 9.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

22

Re: Salutari din Bucuresti !

Chiar nu conteaza daca folosesc 830 sau 840 ?
Din ce vad eu este o diferenta si de cifre !

Cand conduce orgoliul, il urmeaza prostia si lasitatea .

23

Re: Salutari din Bucuresti !

puff A scris:

Chiar nu conteaza daca folosesc 830 sau 840 ?
Din ce vad eu este o diferenta si de cifre !

De unde reiese ca nu conteaza? Important este cu ce temperatura le combini pe fiecare in parte. Cifrele la care te referi indica temperatura de culoare, respectiv 3000K (830) si 4000K (840). 830 il poti combina cu un 865 iar 840 cu un 850/855/860.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

24

Re: Salutari din Bucuresti !

De mult timp nu intelegeam cum este cu valorile scrise pe neoane , multumesc !
Am dreptul la clementa din partea voastra ?
Credeti ca un filtru de 250l/h este suficient pentru 60 litri ?

Cand conduce orgoliul, il urmeaza prostia si lasitatea .

Re: Salutari din Bucuresti !

Baracuda A scris:

Ca sa-ti indulcesc putin suferinta faptului ca ai pierdut a doua batalie lol , declar ca, ceva stiai/simteai tu dar nu ai exprimat sau nu stiai concret.Superioritatea tuburilor cu IRC mare (grupele 8 si 9), fata de cele din grupa 7, deriva din faptul ca, odata cu cresterea IRC-ului, creste si eficienta (numarul de lumeni). Astfel, in cazul folosirii tuburilor cu IRC mic (7), este necesara suplimentarea numarului sau puterii acestora, pina la atingerea eficientei celor din grupele 8 si 9.

Stau prost cu teoria. Ca practician pe propria piele am impartit neoanele in doua categorii : bune sau rele. Acum aflu ca o parte din cele rele pot fi bunicele (sau chiar bune).
Cinste celor care au avut rabdarea sa lucreze cu ele  :fok 

Sorin depinde si de marca dar totusi imi pare cam slabut filtrul la 250 l/h.
Cred ca un eheim aquaball de 450 l/h este mult mai bun, eu am cumparat unul la mana doua de pe forum cu 50 lei si il am si acum in functiune in acvariu dupa 2 ani si jumatate. Cauta pe la rubrica de vanzari. Daca ai deja filtrul si vrei sa-l inlocuiesti ia unul mai puternic.

26

Re: Salutari din Bucuresti !

@Marius , multumesc pentru sfat ! Este o regula pentru filtre , pentru 60 litri ce debit ar trebui sa aibe fitru ? Conteaza mult cate medi fitrante are filtru ?
Poza avatarului tau este frumoasa , ce planta este ?

Ape limpezi !

Cand conduce orgoliul, il urmeaza prostia si lasitatea .

Re: Salutari din Bucuresti !

Mai important decat debitul este capacitatea de filtrare. Exista diferenta intre debitul scris de producator si debitul real cu toate mediile incluse. De pilda tetratecul meu de 700 l/h cu toate mediile incluse cu greu ajunge la 350l/h, insa fiind filtru extern are capacitatea de filtrare mare, cam 6 litri canistra in care se pot pune tot felul de medii de filtrare.
Pentru un filtru intern eu am mers pe varianta mai bine mai puternic decat prea slab, de pilda la un volum de apa de 45 litri am pus filtru de 450 l/h deci inca un zero peste litri de apa din acvariu. (45 litri apa / filtru 450 l/h ). Si la filtrele interne apare aceeasi problema, debitul cu mediile filtrante (mai ales daca se pune si vata de perlon ) este mai mic decat cel scris de producator plus ca unele filtrele au un robinet care micsoreaza debitul daca se considera ca este prea mare. Mai depinde si de numarul de pesti din acvariu, cat de des sunt hraniti. Filtrul intern avand capacitate de filtrare mica trebuie sa compenseze prin debit de aia e bine sa fie mai puternic. La acvariul tau cred ca 450l/h sunt suficienti.
Planta din avatarul meu este hemianthus callitricoides cuba. Momentan din cauza unor probleme de duritate mai am doar cateva fire dar sper sa reusesc sa o aduc la aceeasi forma.
Ape limpezi!

28

Re: Salutari din Bucuresti !

@Marius , esti un coleg de nota 10 ! Am retinut punctul tau de vedere legat de filtru intern si cel extern . Pe viitor , ma gandesc sa-l schimb cu unul extern .
Legat de mediile filtrante la un filtru extern , Siporax-ul cu rugozitatea mare este cel mai bun , conteaza firma/producatorul ?

Ape limpezi .

Cand conduce orgoliul, il urmeaza prostia si lasitatea .

29

Re: Salutari din Bucuresti !

puff A scris:

@Marius , esti un coleg de nota 10 ! Am retinut punctul tau de vedere legat de filtru intern si cel extern . Pe viitor , ma gandesc sa-l schimb cu unul extern .
Legat de mediile filtrante la un filtru extern , Siporax-ul cu rugozitatea mare este cel mai bun , conteaza firma/producatorul ?

Ape limpezi .

Atentie, pe acest forum, colegii se noteaza cu note de la 0 la 20! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

30

Re: Salutari din Bucuresti !

20 este nota profesorului !
Puteti sa ma ajutati la intrebarea despre Siporax ?

Ape limpezi .

Cand conduce orgoliul, il urmeaza prostia si lasitatea .

31

Re: Salutari din Bucuresti !

Siporax este un produs Sera, si intradevar este unul din cele mai bune. produse asemanatoare sunt eheim substrat pro, zeolith, jbl micromec.....etc  Cam toate fac acelasi lucru, dar cunoscatorii spun ca sera siporax se colmateaza mai greu.

32

Re: Salutari din Bucuresti !

Mediile filtrante cu bio ceramica filtranta vazute de mine la un prieten erau cu rugozitate , un model de la Tetra erau lucioase .
Conteaza rugozitatea atat de mult pentru o filtrare eficienta ?

Ape limpezi .

Cand conduce orgoliul, il urmeaza prostia si lasitatea .

33 Editat de bob (2012-07-27 17:58)

Re: Salutari din Bucuresti !

Da, rugozitatea conteaza la filtrarea biologica, deoarece ofera un spatiu mult mai mare pentru bacterii, si acestea se pot fixa mai bine si pot forma coloniile benefice. Ce ai vazut tu de la tetratec  sunt inele ceramice, si conform producatorului sunt folosite la filtrarea mecanica grosiera, nicicum biologica, iti spun sigur ptr ca am si eu asa ceva. Pentru bio, tetratec are biofoam, un burete negru, sau bioballs.
Cred ca ai primi sfaturi mai bune daca ai spune ce model de filtru ai.

34

Re: Salutari din Bucuresti !

@bob , cunostintele tale acvaristice sunt de mare ajutor pentru mine !Care este rolul bucatilor de carbune din filtre? Asemanator cu cel al Siporax-ului ?

Ape limpezi .

Cand conduce orgoliul, il urmeaza prostia si lasitatea .

35

Re: Salutari din Bucuresti !

Atentie! Calitatea mediilor filtrante biologice, in speta a inelelor ceramice si a bioballs-urilor din material plastic s-a mai discutat.
   Rolul inelelor ceramice care intra in componenta filtrelor, in momentul vinzarii, este atit de filtrare mecanica grosiera, cit si de filtrare biologica. A nu se confunda aceasta ceramica, care este totusi destul de poroasa, cu ceramica/portelanul folosit pentru fabricarea veselei, mult mai putin poroase, datorita prelucrarii superioare si folosirii materiilor prime de alta calitate.
   In cazul bioballs-urilor din material plastic, nule din puct de vedere al porozitatii, s-a compensat aceasta lipsa prin executarea unor profile menite sa mareasca suprafata desfasurata, disponibila pentru colonizarea bacteriilor.
   Ambele materaile filtrante au dublu rol, mecanic si biologic dar datorita materialelor din care sunt fabricate, randamentul biologic este unul slab.
La fel putem spune si despre mediile filtrante biologice de inalta calitate, ca au dublu rol dar in cazul acestora, rolul biologic este primordial, datorita calitatii exceptionale a materialelor componente.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

36 Editat de puff (2012-07-27 18:30)

Re: Salutari din Bucuresti !

@Baracuda , multumesc pentru materialul prezentat !
Revin la intrebarea mea : care este rolul carbunelui in filtrare ?

Ape limpezi .

Cand conduce orgoliul, il urmeaza prostia si lasitatea .

37

Re: Salutari din Bucuresti !

Carbunele activ filtreaza chimic, deci elimina unele chimicale din apa pentru o perioada de timp (6-7 luni), depinde de calitatea lui si de cum este utilizat. In general se foloseste la eliminarea clorului, si a anumitor medicamente in urma unui tratament... asta inseamna ca elimina si unele elemente din fertilizantii folositi pentru plante.

38

Re: Salutari din Bucuresti !

@Ancistrus , multumesc ! In mare masura am inteles care este rolul mediilor filtrante .
Puteti sa-mi recomandati o schema pentru fertilizare ?

Ape limpezi .

Cand conduce orgoliul, il urmeaza prostia si lasitatea .

39

Re: Salutari din Bucuresti !

puff A scris:

Puteti sa-mi recomandati o schema pentru fertilizare ?

   Mai informeaza-te si singur, sunt destule articole/topicuri bune scrise pe forum! Ai un articol bun aici.

40

Re: Salutari din Bucuresti !

@Ancistrus , multumesc pentru articol !
Am gasit din intamplare un alt articol despre metoda EI , acele prafuri unde se pot gasi ? Este o metoda buna , exista riscul pentru o invazie mare de alge in acvariu ?

Ape limpezi .

Cand conduce orgoliul, il urmeaza prostia si lasitatea .