41

Re: Salutari din Bucuresti !

Atata timp cat gasesti un echilibru intre lumina CO2 si fertilizare, asta pe langa calitatea apei, nu exista.

42

Re: Salutari din Bucuresti !

Acest echilibru pe care l-ai sugerat , este chiar raportul Redfield ?
@Ancistrus , poti sa-mi recomanzi o firma folosita de tine , care au fertilizanti de calitate ? Discutiile pe care le avem , sunt o mare provocare pentru mine !
Acum privesc acvaristica cu alti ochi , dupa ce inveti este ca mersul pe bicicleta !

Ape limpezi .

Cand conduce orgoliul, il urmeaza prostia si lasitatea .

43

Re: Salutari din Bucuresti !

Daca ai pomenit de "Ratia Redfield" inseamna ca deja stii destule wink
   Nu stiu ce sa-ti recomand, nu folosesc fertilizant!

44

Re: Salutari din Bucuresti !

Da , recunosc Ancistrus !   Foarte multe nu stiu , comparativ cu tine !
Afirmatia facuta de mine : Discutiile pe care le avem , sunt o mare provocare pentru mine ! , nu sunt pe departe spuse la bascalie . Este adevarat , doresc sa invat !
Cum pot masura cantitatea de co2 dizolvata in apa acvariului ?

Ape limpezi .

Cand conduce orgoliul, il urmeaza prostia si lasitatea .

Re: Salutari din Bucuresti !

Se gasesc teste dedicate masurarii cantitatii de co2 din apa, cauta la magazinele de acvaristica. In caz ca nu ai timp sa iei la picior toate magazinele din Bucuresti poti sa te uiti la magazinele de acvaristica online.

46

Re: Salutari din Bucuresti !

Cum se poate masura cu precizie co2 : test pentru co2 sau stiind PH-ul si KH-ul folosind tabelul ?

Cand conduce orgoliul, il urmeaza prostia si lasitatea .

47

Re: Salutari din Bucuresti !

Forumul se desfasoare pe tiparul intrebari-raspunsuri , eu nu am primit inca raspuns la intrebare .
Este posibil sa fiu ajutat ?

Ape limpezi .

Cand conduce orgoliul, il urmeaza prostia si lasitatea .

48

Re: Salutari din Bucuresti !

puff A scris:

Forumul se desfasoare pe tiparul intrebari-raspunsuri , eu nu am primit inca raspuns la intrebare .
Este posibil sa fiu ajutat ?

Ape limpezi .

   Forumurile se "desfasoara" pe tiparul "comunicare", deci ar trebui sa si comunici cu colegii de forum, sa mai studiezi din articolele de pe forum... nu doar sa intrebi si sa primesti raspunsuri wink

Re: Salutari din Bucuresti !

.

puff A scris:

Cum se poate masura cu precizie co2 : test pentru co2 sau stiind PH-ul si KH-ul folosind tabelul ?

Eu cred ca mai bun este indicatorul de co2,(test de co2) cu el stii in permanenta cat co2 ai in apa din acvariu si tine cel putin un an de zile. Precizie destul de buna, sunt multumit de el.
Cealalta varianta presupune sa faci doua masuratori diferite, fiecare cu toleranta ei, deci este posibil ca rezultatul sa fie influentat in masura mai mare decat folosind direct indicatorul de co2, plus de asta trebuie sa faci teste de ph aproape zilnice, nerentabil din punctul meu de vedere.

50

Re: Salutari din Bucuresti !

Valoarea corecta si cea mai apropiata de realitate este rezultatul obtinut din calculul relatiei Ph - kH. Dupa parerea mea indicatorul permanent are o marja de eroare mare, care duce la rezultate aproximative.
   In cazul in care schimburile de apa se fac regulat, respectind periodicitatea si cantitatea de apa schimbata, corect ar fi:
   - existenta unui indicator permanent
   - masurarea din cind in cind (cel putin o data pe luna) a cantitatii de CO2, prin relatia pH - kH, inaintea schimbului de apa, imediat dupa schimbul de apa si la jumatatea perioadei dintre schimburile de apa.
   Odata facute aceste masuratori, se compara cu valorile date de indicatorul permanent si se trage concluzia asupra nivelului de CO2. Avind in vedere ca plantele au nevoie de circa 5 mg/l CO2 pentru a avea loc fotosinteza si
valori de 10 - 20 mg/l sunt considerate optime, iar concentratii de peste 25 - 30 mg/l sunt daunatoare, consider ca valorile optinute prin masuratori, ofera date suficient de corecte, pentru corectarea eventualelor probleme.
   Din punctul meu de vedere, toata aceasta polologhie este valabila numai in cazul in care, vizual, experienta acvaristului spune ca ceva nu este in regula. In rest, daca acvariul nu prezinta neajunsuri, masuratorile nu au rost decit sa ne satisfaca curiozitatea.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

51 Editat de MariusMinu (2012-08-02 11:25)

Re: Salutari din Bucuresti !

Sunt de acord ca cel mai bine este sa se foloseasca ambele metode de testare. Acest lucru il fac si eu, am atat indicator permanent co2 cat si test 6:1 care are ph si kh si mai imi arunc cate o privire pe tabel doar ca actualul kh-18 este mult in afara tabelului deci cam greu sa-mi pot da seama cat co2 am folosind tabelul.

52

Re: Salutari din Bucuresti !

MariusMinu A scris:

Sunt de acord ca cel mai bine este sa se foloseasca ambele metode de testare. Acest lucru il fac si eu, am atat indicator permanent co2 cat si test 6:1 care are ph si kh si mai imi arunc cate o privire pe tabel doar ca actualul kh-18 este mult in afara tabelului deci cam greu sa-mi pot da seama cat co2 am folosind tabelul.

   Nu m-am facut inteles, cel mai bine este sa folosesti relatia pH - kH, indicatorul permanent este relativ si serveste doar ca termen de comparatie pentru masuratoarea exacta. Tu fiind un caz special cu acel kH, pe care nu-mi aduc aminte sa-l mai fi semnalat multi acvaristi, nu stiu ce metoda sa-ti propun.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Salutari din Bucuresti !

Pai folosesc in continuare indicatorul de co2 ca alta varianta nu am pentru moment.

54

Re: Salutari din Bucuresti !

Multumesc baieti pentru ajutor !
Eu sustin ca tabelul este relevant cand nivelul de fosfati (PO4) este scazut si valoarea ph si kh este corecta .
Cea mai buna metoda care este simpla si ieftina ramane Drop Checker .

Ape limpezi .

Cand conduce orgoliul, il urmeaza prostia si lasitatea .

55

Re: Salutari din Bucuresti !

puff A scris:

Multumesc baieti pentru ajutor !
Eu sustin ca tabelul este relevant cand nivelul de fosfati (PO4) este scazut si valoarea ph si kh este corecta .
Cea mai buna metoda care este simpla si ieftina ramane Drop Checker .

Ape limpezi .

Este o concluzie trasa in urma discutiilor sau exista inca dinantea acestora?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

56

Re: Salutari din Bucuresti !

salut,daca vrei ieftin am eu la vanzare un test de co2 permanent,l-am luat acu o sapt jum si vreau sa il vand ca imi fac un acvariu mai mare cu ciclide.il dau cu 30(e 50 lei la magazin),e folosit doar o data din el,adica iti mai tine pentru 7-8 luni.

57

Re: Salutari din Bucuresti !

Acest hobby numit Acvaristica este foarte raspandit si accesibil tuturor , dar regulile sunt stricte in aceasta bucata din natura .
Octavian , multumesc pentru oferta ! Am , si folosesc test permanent co2 home made .

Ape limpezi .

Cand conduce orgoliul, il urmeaza prostia si lasitatea .

58

Re: Salutari din Bucuresti !

puff A scris:

Acest hobby numit Acvaristica este foarte raspandit si accesibil tuturor , dar regulile sunt stricte in aceasta bucata din natura .
Octavian , multumesc pentru oferta ! Am , si folosesc test permanent co2 home made .

Ape limpezi .

Textul de mai sus cuprinde si un raspuns la intrebarea mea, referitoare la originea concluziilor tale?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

59

Re: Salutari din Bucuresti !

Cu totii stim ca vorbele pot rani mai mult decat orice altceva , si mai stim ca : cei mici pot invata de la cei mari si viceversa .
Rog sa nu mai fiu rastalmacit .
Desi nu ma consider un acvarist cu greutate , suntem aici pentru un hobby si comunicare , cum a subliniat si tanarul moderator .

Ape limpezi .

Cand conduce orgoliul, il urmeaza prostia si lasitatea .

60

Re: Salutari din Bucuresti !

puff A scris:

suntem aici pentru un hobby si comunicare , cum a subliniat si tanarul moderator .

   Mersi maestre ^:)^