Subiect: Acvariile mele

Buna ziua!!M-am decis sa va prezint acvariile pe care le detin...Sa incep cu cel mare..
Detin un acvariu de 140 l dimensiuni 80x35x50 plantat si populat..Acvariul este homemade,are capac cumparat pe dimensiunile acvariului cu 4 neoane:2aqua glo si 2 silvanya grolux..
Detin urmatoarele:-filtru extern tetratec 700l/h
                              -incalzitor 150w
                              -filtru intern aquael fan2/la nevoie
                              -hranitor automat eheim
Locatarii acvariului sunt:in jur de 40 neoni , 25 rasbora , 20 calistusi , 10 zebre , sanitari , sae , cae si nu in ultimul rand 8 Discusi superbi de dimensiuni 5-9 cm
Blue Cobalt , Blue turqouise , Red Turqouise , Yellow Discus
Al doilea acvariu este unul de 38 l facut de mine din sticla de 4 mm cu capac tot facut de mine.Iluminare 1 neon silvanya grolux.
Acesta este echipat cu un filtru intern aquel fan 1 200l/h , incalzitor 50w , hranitor automat juwel.
Locatarii acestui acvariu sunt 8 Ciclide superbe
1 buc Demasoni
1 buc Iodotropheus sprengerae
1 buc Acei Msuli
1 buc Flavus
2 buc Maylandia Estherae
1 buc Labidochromis Caeruleus
1 buc Auratus

Astept parerile voastre in legatura cu acvariile si unele sugesti...

Re: Acvariile mele

Bine ai venit Vlad!
   Ambele acvarii sunt ultrasuperpopulate!! Sa nu mai spun de pestii incompatibili! Filtrul Tetratec 700 este prea mic pentru cati pesti ai bagat in acvariul de 140 litri! Ce material filtrant ai in el?
   Teste de apa ai? Macar NO2, NO3?
   Cum faci schimburile de apa si in ce cantitate? Cum cureti materialul filtrant?
   Pentru un singur discus ai nevoie de minim 40 litri de apa, ce sa mai spun de restul... iar pentru africane iti trebuie un acvariu de macar 200 litri!

3 Editat de CosteaVlad (2012-08-07 12:24)

Re: Acvariile mele

Bureti +siporax am un filtru ...Iar despre problema cu spatiul stiam doar ca inca discusii sunt mici ..
Teste de apa am Ph,Po4,No2

Acvariul cu cichlide este de vanzare din cauza de spatiu

Re: Acvariile mele

Fa un test de NO2 in acvariul de 140 litri.
   Schimburile de apa?

5 Editat de CosteaVlad (2012-08-07 12:31)

Re: Acvariile mele

Schimburile de apa le fac 1 data la 1 saptamana in jur de 30l
Iar filtrul il curat cam la 3-4 saptamani
test de no2 am facut acum cateva zile si mi-a iesit 0.3mg/l

Re: Acvariile mele

Ce bine era daca aveai un test de NO3...
   Schimbul de apa insuficient pentru ce vietuitoare ai acolo... macar 50 litri de 2 ori pe saptamana!
   Cum cureti materialul filtrant? In apa care o scoti la schimb?
   Testul de NO2 spune el ceva dar nu prea multe, respectiv ai acumulare de nitrit in acvariu, iti dai seama cat este nitratul? Asta daca o mai fi ciclat acvariul...

7

Re: Acvariile mele

Bine ai venit! Se vede ca pasiunea te mistuie dar nu este sustinuta de cunostinte. Greselile le-a enumerat Ancistrus, la ele adaug aerarea puternica a apei, intr-un acvariu plantat... Problema cea mai mare este suprapopularea, chiar daca Discusii sunt inca micuti. Daca esti receptiv, ai sanse sa evoluezi, in asa fel incit, peste citeva luni, cind iti vei aminti de stadiul asta, sa te amuzi de greselile facute.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Acvariile mele

Bine ai venit ! Discusii sunt foarte frumosi dar trebuie ca pe viitor sa te gandesti la un acvariu mai mare.
Intr-un acvariu de 140 litri as tine maxim 30 de pesti de talie mica (neoni, callistus, rasbora) pentru a evita incarcarea biologica.

Re: Acvariile mele

M-am gandit deja la un acvariu mai mare eram de mult in cautarea unui de 250 300l..Deaceea as da si cichlidele ,deoarece in eventualitatea achizitionarii unui acvariu mai mare imi fac un acvariu mic sub acesta incorporat in masa

10

Re: Acvariile mele

MariusMinu A scris:

Bine ai venit ! Discusii sunt foarte frumosi dar trebuie ca pe viitor sa te gandesti la un acvariu mai mare.
Intr-un acvariu de 140 litri as tine maxim 30 de pesti de talie mica (neoni, callistus, rasbora) pentru a evita incarcarea biologica.

   Incarcarea biologica o rezolva cu ajutorul unui super filtru. Ce te faci in schimb cu sarmanii pesti, care-si vor toci coatele, dind din ele, in cautarea spatiului? lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Acvariile mele

D-l Radu : Pestii sunt intr-adevar cam multi, ambele acvarii suprapopulate.

Vlad : Banuiesc ca treptat vei mai renunta la o parte din pesti sau vei face bazine mai mari. Cel putin eu tot cu un acvariu suprapopulat am inceput  lol dar cu timpul mi-am dat seama ca gresesc.