1

Subiect: Difuzor CO2 Tetra

Salutare,

Am primit mai de mult de la cineva un Difuzor CO2 tetra (link - http://www.petmagic.ro/product_img/2919_H.jpg ).

L-am conectat azi la o bomba CO2 homemade, insa mai exact cum functioneaza?are o panza la "gura" de sus, iar jos "gura" este deschisa.
Ar trebui sa iasa co2 prin panza aceea?
Insa la mine s-a umplut tot cu CO2, jos deja sta dea "pe afara".

Este bun? sau trec pe filtru de tigara?

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

2 Editat de ALFYY (2012-09-09 20:04)

Re: Difuzor CO2 Tetra

me_gaton A scris:

Salutare,

Am primit mai de mult de la cineva un Difuzor CO2 tetra (link - http://www.petmagic.ro/product_img/2919_H.jpg ).

L-am conectat azi la o bomba CO2 homemade, insa mai exact cum functioneaza?are o panza la "gura" de sus, iar jos "gura" este deschisa.
Ar trebui sa iasa co2 prin panza aceea?
Insa la mine s-a umplut tot cu CO2, jos deja sta dea "pe afara".

Este bun? sau trec pe filtru de tigara?

nu se poate accesa  link. arata exact ca cel din imagine.

Repar electronice si electrocasnice0729803578
si filtre externe EHEIM.

Re: Difuzor CO2 Tetra

Unele difuzoare de co2 nu merg la bomba pentru ca au nevoie de presiune mai mare ca sa scoata co2-ul, nu stiu asta al tau ce face ca as fi si eu interesat de asa ceva.

Re: Difuzor CO2 Tetra

In difuzorul din link se baga putin CO2 dupa care astepti sa se mai dizolve din el, nu bagi incontinuu, nu este gandit asa.

Re: Difuzor CO2 Tetra

Acum am vazut despre ce este vorba, un fel de reactor intern pasiv, dizolva tot co2 dar cantitate mica si ocupa mult loc. Mai bun e filtru de tigara.

6

Re: Difuzor CO2 Tetra

Salutare,

Da este identic ca cel din imagine.
Asa este, la mine fiind bomba homemade, baga in continuu, s-a umplut si acu da pe dinafara:P, jos face o bula mare de co2 apoi iese...oricum voi trece la filtru de tigara..mi se pare mai ok, insa cum nu sunt fumator..trebuie sa fac rost de unul de la colegii de munca smile).

Multam pentru ajutor.

PS: daca are cineva nevoie de el..il dau ca oricum nu am ce sa fac cu el smile)

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)