61

Re: acvariu mare dupa mult timp

Da corect ,nu stiam ca vrea acvariu plantat.Am crezut ca  vrea acvariu neplantat :sbr

62

Re: acvariu mare dupa mult timp

johnny A scris:

Da corect ,nu stiam ca vrea acvariu plantat.Am crezut ca  vrea acvariu neplantat :sbr

Daca tot mi-ai dat dreptate, spune-i colegului care este riscul folosirii unei cantitati mari de Matrix, intr-un acvariu plantat, te rog!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

63

Re: acvariu mare dupa mult timp

Matrixul va scădea azotul folositor plantelor ,din câte știu eu.Oricum prea mult nu mă pricep la plantate .

64

Re: acvariu mare dupa mult timp

am citit undeva pe forum aici o discutie legata de matrix si intr-adevar o sa am grija la cantitatea de matrix pe care o folesc. Oricum am facut comanda de filtru+media deci o sa ma folosesc de ea:)

65

Re: acvariu mare dupa mult timp

johnny A scris:

Matrixul va scădea azotul folositor plantelor ,din câte știu eu.Oricum prea mult nu mă pricep la plantate .

Asa este!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

66

Re: acvariu mare dupa mult timp

aditzuca A scris:

am citit undeva pe forum aici o discutie legata de matrix si intr-adevar o sa am grija la cantitatea de matrix pe care o folesc. Oricum am facut comanda de filtru+media deci o sa ma folosesc de ea:)

   A nu se intelege ca este complet gresit, a se folosi o cantitate mare de Matrix, pentru un acvariu plantat! Coform discutiei la care faci referire, fertilizarea cu Azot trebuie suplimentata dar in urma unor observatii mai indelungate asupra plantelor, pentru a elimina pericolul de exces sau carenta a acestui element.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

67

Re: acvariu mare dupa mult timp

Merci! De incalzitoare ce ziceti? cam ce ar trebui sa folosesc pt dimensiunile astea?

68

Re: acvariu mare dupa mult timp

In jur de 500-600W. Exista si varianta unui termofiltru, care are incalzitorul incorporat.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

69

Re: acvariu mare dupa mult timp

prea tarziu deja eheim 2080 e pe drum

70 Editat de aditzuca (2013-02-14 17:51)

Re: acvariu mare dupa mult timp

nu ar fi mai bine sa iau doua incalzitoare la 300W fiecare? Ce marca e mai larg raspandita? Dar fiabilitate?

71

Re: acvariu mare dupa mult timp

Mai bine decit ce?
Combinatia o poti face cum vrei tu:
   - 2 x 300W
   - 3 x 200W
   - 5-6 x 100W
   Nu asta este important, ci puterea totala! Hagen, Tetra, Juwel, Hailea, Aquatic Nature, Sicce, Aquael, Eheim, Sera, JBL,
   Sper ca nu urmeaza sa dezbatem fiecare combinatie, in parte! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

72

Re: acvariu mare dupa mult timp

Eu am un Fluval Vue Tronic E300

73

Re: acvariu mare dupa mult timp

danielt A scris:

Eu am un Fluval Vue Tronic E300

Adica?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

74

Re: acvariu mare dupa mult timp

Era o sugestie, atat.

75

Re: acvariu mare dupa mult timp

nu arata rau fluvalul dar e mai scump de mai mult de 2 ori decat eheimul

76

Re: acvariu mare dupa mult timp

Este scump dar este cel mai destept de pe piata,afisaj lcd cu trei culori reglaj electronic si doi senzori de tempretura.Uite eu am unul de 150w Fluval  E si sincer chiar face fata la bazin de 640 litri.

77

Re: acvariu mare dupa mult timp

aditzuca A scris:

nu arata rau fluvalul dar e mai scump de mai mult de 2 ori decat eheimul

   M-ai facut curios, vreau sa-mi schimb si eu incalzitorul! Te rog, da-mi si mie modelele care au stat la baza calculului facut de tine!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

78

Re: acvariu mare dupa mult timp

Nu este nici o formula de calcul lol .Am fost sami cumpar si nu avea dcat unul de 150w care mia placut .Si lam cumparat ,lam bagat in acvariu.Mie unu imi tine constata temperatura daca scade sub 26.1grade.Si daca am vazut ca face fata nu am mai cumparat si pe sora lui.Asta am scris mai sus ca mie unul imi face  fata unul de 150w.Daca numi facea fata mai luam inca unu.Nu sunt chitros la watti lol

79 Editat de aditzuca (2013-02-16 00:16)

Re: acvariu mare dupa mult timp

pai am gasit fluvalu cu 230 de lei si eheimul cu 100 de lei:)))). Amandoua la 300W. Ma rog voiam sa spun ca am gasit fluval la un pret mai mult decat de 2 ori mai mare, dar se pare ca am probleme cu limba romana

80

Re: acvariu mare dupa mult timp

Baracuda A scris:

Mai bine decit ce?
Combinatia o poti face cum vrei tu:
   - 2 x 300W
   - 3 x 200W
   - 5-6 x 100W
  Nu asta este important, ci puterea totala! Hagen, Tetra, Juwel, Hailea, Aquatic Nature, Sicce, Aquael, Eheim, Sera, JBL,
   Sper ca nu urmeaza sa dezbatem fiecare combinatie, in parte! lol


aditzuca A scris:

pai am gasit fluvalu cu 230 de lei si eheimul cu 100 de lei:)))). Amandoua la 300W


Puteai sa ne anunti ceva genu:
'Am cumparat Eheim pentru am am gasit cu 100lei si Fluval cu 230 lei.'

Ai cumparat sau inca nu esti hotarat?

Ofera sfaturi nu jigniri!