81

Re: acvariu mare dupa mult timp

Am gasit nu inseamna am si cumparat. Nu nu am luat inca dar ma bate gandul sa dau 900 de mii pe 2 din china de 350 de W noi cu 3 ani garantie.

82

Re: acvariu mare dupa mult timp

Pai, eheim jager 300W 105 lei la petmart si fluvalul 230 lei lapetmagia. Nu am stat sa caut neaparat cele mai mici preturi existente , dar diferenta e prea mare intre ele ca sa am vreo sansa in a gasi un fluval mai ieftin decat eheimul. De fapt asta am vrut sa zic de la inceput.

83

Re: acvariu mare dupa mult timp

Inevitabil, discutia treneaza intr-un punct, din care reiese faptul ca nu stim care sunt diferentele intre Fluval Hagen) si Jager (Eheim).
   A se citi "user manual-ul" pentru ambele si vom vedea ce stie sa faca fiecare...
   Sint curios ce marca sunt incalzitoarele de 350W.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

84

Re: acvariu mare dupa mult timp

aditzuca A scris:

Pai, eheim jager 300W 105 lei la petmart si fluvalul 230 lei lapetmagia. Nu am stat sa caut neaparat cele mai mici preturi existente , dar diferenta e prea mare intre ele ca sa am vreo sansa in a gasi un fluval mai ieftin decat eheimul. De fapt asta am vrut sa zic de la inceput.

   Editeaza si adauga sau modifica textul initial, daca de fiecare data cind vrei sa spui ceva, adaugi mesaj nou, ajungem la... pepeni! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

85

Re: acvariu mare dupa mult timp

Poti opta decat cu unul AQUA MEDIC TITANIM de 500W ,dar iti trebui controller .Si stai si linistit nu se va sparge  intrucat nu are sticla hmm

86

Re: acvariu mare dupa mult timp

Ce se mai aude cu proiectul! :smoke

87 Editat de aditzuca (2013-03-20 00:13)

Re: acvariu mare dupa mult timp

Pai se aude in felul urmator: am fost plecat si am stagnat. Acum cateva zile am bgat apa in el si "plangea" usor in coltul cu problema, am lipit 3 sticle de circa 150x50cm in coltul respectiv si gata acum acvariul e plin si numai curge. Am cumparat un filtru eheim 2080 cu mediile originale ale filtrului, joi trag o fuga la bucuresti  si iau 4 neoane Osram 865 de 39W T5 si sambata fabricam capacul. Incalzitoarele 2 x 350W sunt pe drum. O sa pun poze. cand foi fi gata. Am facut rost si de niste buturugi de vie dar tibi zicea ca nu ar fi bune ca sunt scoase anul asta asa ca acum sunt in cautare de buturugi scoase anul trecut haha. Tot de la Bucuresti o sa iau niste nisip/pietris. Ar mai trebui ceva?:)) A da pestii si plantele....nu stiu cum ma descurc la capitolul asta ca e frig afara. Din slobozia nu prea as lua ca singurul pet shop nu arata prea bine (pesti morti in acvarii). si nu stiu daca se pot lua de pe net (accept orice donatie haha).

88

Re: acvariu mare dupa mult timp

Adi tu umple acvariul cu tot ce trebuie si pesti si eu am sa-ti dau ceva managuense si loielei (jagur si jaguar  galben) , am o gramada de puiet, peste 2-3 luni sa aiba ce manca ha ha ha . . .

89

Re: acvariu mare dupa mult timp

hahaha tibi ce vrei sa imi faci?:)) Ieri am pus apa din fantana sa vaz ce si cum (inca nu am testere de apa) si azi de deimineatza.....surpriza...apa s-a inverzit in asa hal incat abia mai vad la 10 cm in acvariu. Pe semne ca nu e prea buna:))))). O sa schimb apa astazi cu apa de la robinet

90

Re: acvariu mare dupa mult timp

Cumparati si o lampa Uv o sa ai nevoie de ea.

91

Re: acvariu mare dupa mult timp

O sa iau. Marea ciclare a inceput . Mentionez ca filtrul a fost folosit si deja e o cultura de bacterii in burete.

92

Re: acvariu mare dupa mult timp

Asteptam vesti . :sok

93

Re: acvariu mare dupa mult timp

aditzuca A scris:

Marea ciclare a inceput . Mentionez ca filtrul a fost folosit si deja e o cultura de bacterii in burete.

   M-as mira sa mai fie vreo bacterie in viata acolo...

Re: acvariu mare dupa mult timp

Astea sunt menghinele. i-mi pare rau ca nu am poze cu lipirea fetelor, eram prea ocupat.

95 Editat de aditzuca (2013-04-07 18:10)

Re: acvariu mare dupa mult timp

poze

96 Editat de aditzuca (2013-04-27 00:05)

Re: acvariu mare dupa mult timp

http://imageshack.us/a/img716/4103/imgp3625p.jpg

http://imageshack.us/a/img255/4217/imgp3624.jpg

97

Re: acvariu mare dupa mult timp

Vad ca a intrat la apa acvariu.Felicitari  :apl  Baga ceva bacteri il el sal ciclezi mai repede si mai usor.Succes incontinuare cu el. wink

98

Re: acvariu mare dupa mult timp

esti pe drumul cel bun. sa ne mai pui poze cu evolutia bazinului in timp  wink

Multi vad, putini cunosc !

99

Re: acvariu mare dupa mult timp

primii locatari. Setupul e departe de a fi finalizat. Mai lucram.
http://img96.imageshack.us/img96/447/imgp3657j.jpg
http://img849.imageshack.us/img849/4845/imgp3652.jpg
http://img837.imageshack.us/img837/5646/imgp3659f.jpg

100

Re: acvariu mare dupa mult timp

am scos aerarea din acvariu si am "capatat" o instalatie de CO2 care consta din: butelie de 10kg, reductor de presiune + un numarator de bule si un difuzor DIY "a la" Bitanu. Deocamdata nu am ph controler si electrovalva. Bulele se dizolva dar nu in totalitate ci raman cam cat o gamalie de ac. As vrea sa va intreb ( avand in vedere dimensiunile acvariului ) cam cat timp sa las instalatia on si la cam cat timp se va vedea primul efect asupra phului. Despre dizolvarea bulelor ce spuneti? cam cum trebuie sa fie? O sa achizitionez si ph controlerul dar deocamdata nu imi permit.