1 Editat de Corydoras (2012-10-30 01:25)

Subiect: Amazonia 112 L

Ma bate gandu' sa ma axez pe un biotop specific Amazonului. As dori cateva sfaturi referitoare la speciile de pesti si plante necesare acestui biotop. De asemenea si ceva sfaturi referitoare la iluminare m-ar interesa.
Biotopul il voi face intr-un acvariu de 112 litri 80x35x40.
Ca punct de referinta am ales

http://www.youtube.com/watch?v=QuVaCCwJ … plpp_video

http://www.youtube.com/watch?v=pfU8kC5H … re=related

http://www.youtube.com/watch?v=P2md9tSFTBo

desigur, la o scara mai mica sad

Re: Amazonia 112 L

Intr-un biotop amazonian nu prea se baga plante, deci filmuletele 1 si 3 sunt mai apropiate de biotop.

Re: Amazonia 112 L

ai deja cateva exemple ,cristi ti-a sugerat corect cum e mai realistic....la treaba...sa vedem ce iese smile :noroc
Plante..americane (Echinodorus etc ) pesti...caracidae ,ciclide ,etc..ai ce alege.de preferat pesti care iubesc lumina slaba.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: Amazonia 112 L

Pentru inceput ma gandesc la plante de suprafata ca Limnobium laevigatum si Pistia stratiotes
Pentru iluminare las varianta pe care o am acum, un Sylvania si un Philips 865, amandoua de 18W.
Locatarii ar fi vreo 3-4 cory, o pereche de Nannostomus eques, o pereche de Laetacara curviceps . Posibil si 2-3 Otocinclus vittatus

Ca substrat voi utiliza nisip de 1mm din HB.
Ce fel de frunze se pot baga in apa, fara riscul de a putrezi ?

Re: Amazonia 112 L

stejar si conuri si mai era ceva ,colegul cristi stie mi abine si te poate lamuri

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: Amazonia 112 L

Apropo de populatie, Cristi, caracidele tale ar fi compatibile in acest tip de acvariu ??? :-

Re: Amazonia 112 L

Frunzele putrezesc sigur, indiferent ca bagi de stejar sau migdal (Catappa).
   Pentru tanin si efect de salbatic se mai folosesc si conurile de arin.

EvilYuri A scris:

Apropo de populatie, Cristi, caracidele tale ar fi compatibile in acest tip de acvariu ??? :-

   Da, sunt pesti amazonieni.

8 Editat de Corydoras (2012-10-14 16:37)

Re: Amazonia 112 L

Ancistrus A scris:

   Da, sunt pesti amazonieni.

Au nevoie de acvariu bine plantat ? la asta m-am referit cand am intrebat daca sunt compatibil cu acest biotop.
Vreau sa ma axez pe un acvariu slab plantat. Hardscape-ul va predomina.

Re: Amazonia 112 L

Caracidele nu au neaparat nevoie de acvarii plantate, doar sunt din Amazon smile

10 Editat de Corydoras (2012-10-14 19:16)

Re: Amazonia 112 L

Am inceput amenajarea

https://lh6.googleusercontent.com/-p2DEL7gy3zA/UHrHlZte8DI/AAAAAAAAAGI/0a_-_bKy8m0/s640/IMG_0155.JPG
Ce parere aveti de acest aranjament ?
Tevaraia de la Eheim va disparea in viitorul apropiat.

Eventual se poate muta intr-o sectiune mai potrivita.

11 Editat de dan.matei26 (2012-10-14 20:53)

Re: Amazonia 112 L

parerea mea este ca ai prea multa piatra,prea putin lemn.in colturi merg niste plante,la suprafata la fel,si cateva buturugi cu plante agatatoare...fa-l mai salbatic.fara ceva plante si doar asa,te apropii mai mult de un acvariu african nonlake.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

12

Re: Amazonia 112 L

Pe langa ce a spus dan.matei26 iti pun si eu un filmulet, este o varianta de biotop careia nu are cine sa-i reproseze ceva smile
http://www.youtube.com/watch?v=Vw3WSiIq … BC0EA8F87E

13 Editat de Corydoras (2012-10-14 21:13)

Re: Amazonia 112 L

Urmeaza inca o buturuga ramificata in partea dreapta. Plantele de asemenea urmeaza in zilele urmatoare, deabia azi m-am sucit pe amazon big_smile
Desigur, vreau si apa "colorata"
Cu pietrele urmeaza  sa ma ....hotarasc, ce naiba, exista si pietre in Amazon smile
Totusi, spatiul e' destul de mic sad si nu exista posibilitati de mai mare, desi as vrea.

14

Re: Amazonia 112 L

Am citit si eu despre ce vrei sa faci.Foarte frumos si succes in continuare.De ce nu faci si apa putin neagra  si sa reduci lumina o sa fie mai frumos.

15

Re: Amazonia 112 L

Apa o voi face neagra, lumina va fi redusa automat de plantele de suprafata.
Sper sa iasa bine.

16

Re: Amazonia 112 L

cum faci apa neagra??ca in viitor ma bate gandul sa fac la fel cu discusii mei.deocamdata sunt in steril

0749.650.678

17 Editat de Corydoras (2012-10-14 23:02)

Re: Amazonia 112 L

Ori utilizez Tetra Torumin ori taninul eliberat de radacina care lipseste din decor big_smile.
De asemenea, si frunzele de migdal cred ca coloreaza apa satisfacator.
Vad ca si JBL Tormec activ bagat in filtru schimba apa.

18

Re: Amazonia 112 L

Cu frunze nu faci apa neagra,si nici cu lemn eu folosesc black water de la sera .Eu introduc frunze de migdal cam o frunza la 7 zile si 15 ml black la 5 zile.

19

Re: Amazonia 112 L

Jbl tormec ai grija cum il folosesti ca scade mult ph,trebui sa fi atent cu el.Eu am un butoi de 60 litri cu un filtru extern care il tin sa filtreze apa core o folosesc la schimbul in bazin.In filtru am tormec decat intrun compartiment  si in rest zeolit si matrix.Il tin la decantat cam 7 zile si folosesc apa la schimbat ,intradevar se coloreaza un pic maro dar tot completez cu black water

20 Editat de Corydoras (2012-10-15 00:14)

Re: Amazonia 112 L

Pana la urma cred ca voi utiliza produsul de la Tetra.
In alta ordine de idei, in cautare de vietati am gasit la colegul Detrius din Iasi Nannacara anomala si Laetacara curviceps. Din informatiile de pe net trag concluzia ca cate o familie din fecare ar fi compatibile in bazinul meu cu cory si  caracidele de la Cristi :pls

....hai si un ancistrus, doi, poate schhimb bazinul cu unul mai mare primavara viitoare. E pacat sa n-ai un ancistru in bazin
Deocamdata ma axez pe procurarea "cherestelei", balariilor  si a caracidelor de la Cristi