21

Re: 500 litri prins pe un perete

babanukriss A scris:

as dorii si eu ..... a suspenda un acvariu pe unul din pereti camerei......cam la 700 de kg cu totul ......astept argumentele voastre pentru a ma indruma unde este mai bine

Argument? daca te mananca te scarpini,  nu te scarpina aiurea.
Cauta-ti alt mod de a-ti aranja acvariul.

22

Re: 500 litri prins pe un perete

Sa nu fiu acuzat de off-topic total ma bag si eu in hora asta desi cred ca se da prea multa importanta unui proiect exagerat de riscant mai ales a unui incepator.

DACA SI NUMAI DACA

Ai prindere pe partea cealalta a peretului fata de acvariu in placi din metal sau ranforsari intre cele patru puncte de prindere pentru ca eu vad console in L si sub si deasupra blatului pe care va sta bazinul.

Sau, ii faci prindere nu numai in consola ci si in doi stalpi din tavan in podea.

NUMAI atunci m-as gandi ca asa ceva ar fi posibil.

Ultimul calcul care bate spre tona mi se pare mai realist.
Constructia ar trebui sa tina 1.5 sau 2X greutatea reala a intregului ansamblu.

Prinderile trebuie sa tina "polita" din teava rectangulara pe care va sta blatul din PAL iar ca idee paranoica consolele sa fie pline cu un sfert de cerc din tabla.

Cred ca ar trebui sa ne inspiram din proiectarea buncarelor lui Saddam pentru un astfel de proiect.

23 Editat de Corydoras (2012-10-26 01:26)

Re: 500 litri prins pe un perete

Un rationament simplu: un zid suporta o forta venita de sus in jos nu din lateral.
E' la mintea cocosului.
Daca cocosul e' proprietar (al celor doua fete ale peretelui) ar face asa ceva

http://www.acvarist.ro/poze/acvarii/acvariu6.jpg

Re: 500 litri prins pe un perete

daca as avea spatiu as fi pus pe mobilier nu credeti? este vb de spatiu , optez pentru un 130x55x50 apoi oi vedea la renovarea apartamentului sau poate chiar o mutare ce oi face sad,revin cu poze cand este gata acvariul

Re: 500 litri prins pe un perete

daca il executi din sticla de 12 va avea 514kg cu apa si substratul socotit la 10 cm, daca il faci din sticla de 10 cu fundul dublu 511 kg cu apa si substratul de 10 cm, am pus substratul la 10 cm fiinca vei pune cu siguranta si cateva pietre.
recomandarea mea ar fi sa il faci un pic mai ingust, asa vei muta centrul de greutate mai aproape de perete si vei avea o greutate mai mica, spre exemplu daca vei face un acvariu cu o latime de 40 in loc de 55 vei avea: cu sticla de 12 376 kg.
nu ai spus din ce este peretele de care vrei sa suspenzi acvariul

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

26

Re: 500 litri prins pe un perete

danielt A scris:

Cred ca ar trebui sa ne inspiram din proiectarea buncarelor lui Saddam pentru un astfel de proiect.

Nici alea n-au rezistat, nici macar pesterile  lu' BinLaden  lol

27

Re: 500 litri prins pe un perete

Hai man ca se poate  smile

28

Re: 500 litri prins pe un perete

Se poate ca in imaginea care ai pus-o, dar cauta tot filmul constructiei acelui acvariu de dormitor, sa vezi ce implica...
Ca si alti co-forumisti, astept si eu cu nerabdare sa vad proiectul colegului nostru dus la final, mi-a starnit un interes deosebit.
@babanukriss@ daca reusesti ceea ce ti-ai propus poate ma gandesc chiar sa iti fac o vizita sa il vad in realitate  big_smile

29

Re: 500 litri prins pe un perete

ionut_dt A scris:

Hai man ca se poate  smile

   Vorbim de geam de geamgerie sau de acril gros special?

sebyup A scris:

@babanukriss@ daca reusesti ceea ce ti-ai propus poate ma gandesc chiar sa iti fac o vizita sa il vad in realitate  big_smile

   Cu tine va face testul cu canapeaua... daca te apuca frica sau nu big_smile

30

Re: 500 litri prins pe un perete

Cu toate ca subiectul este incitant prin originalitatea sa, va rog sa pastrati un ton civilizat! Am sters tot ce era de sters! Daca se repeta comentariile lipsite de respect, sterg subiectul. Una este sa glumim, alta este sa jignim!
   In alta ordine de idei, cred ca toti cei care am postat aici, ne-am declarat sceptici sau chiar impotriva acestui proiect. Titularul proiectului insista in realizarea lui, asa ca... sa-i uram succes si sa asteptam finalul! Oricum, de acum inainte, in cazul unui cutremur, chiar de magnitudine mica sau medie, nu ne vom gindi numai la propriile eventuale pagube ci si la acest acvariu! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

31

Re: 500 litri prins pe un perete

@Ancistrus@ Nu vreau sa faca cu mine testul cu canapeaua (am familie si copil care inca se mai bazeaza pe mine :- ), as vrea sa il vad sa zic asa dupa vreo 2-3 saptamani de stat pe perete.
Trebuie sa recunosc ca mie cel putin mi-a cam dat de gandit proiectul colegului si chiar am mai intrebat prietenii care mai lucreaza in zidarie daca e viabil proiectul lui...raspunsul lor a fost negativ, insa as vrea sa il vad finalizat.
@babanukriss@ Iti doresc succes si o sa urmaresc cu foarte mare interes proiectul tau. :fok

PS. Episodul cu acvariul si cu patul face parte din serialul Tanked si este din  seria 2 episodul 3, asta in cazul in care sunt doritori care vor sa vada cat s-a lucrat la un asemenea proiect.

32

Re: 500 litri prins pe un perete

Totusi, la ce etaj stai babanule ?

Re: 500 litri prins pe un perete

la etajul 2 nu e sus tare , am mai zugravit et 1 si parteru wink) cand veneam de la peste bagam in vana crapalaii si dadeam drumu la apa rece peste ei  si adormeam de oboseala de la drum si ma trezea soneria:))

34 Editat de Corydoras (2012-10-26 23:55)

Re: 500 litri prins pe un perete

Bun asa, si totusi, cate etaje are blocul ?

incercam un exercitiu de imaginatie

master preview
http://stack.meme.ro/stiri/2012-01/78686_cladire_01JPG.jpg

Re: 500 litri prins pe un perete

smile)=)) buna asta:))

36

Re: 500 litri prins pe un perete

salut,am citit ideea ta si mia starnit un anumit interes si totodata si placerea de a avea si oameni cu tupeu eu sunt antrun fel de specialitate si asi dori sa te ajut sa realizam ceva frumos asta daca vrei si te tine un pic de tot si buzunarul. daca vrei neaparat sal suspenzi dami urmatoarele detali siti voi face un plan care sa tina.
grosimea peretelui,din ce este facut peretele,daca cealalta parte este tot la tine in apartament,si daca esti dispus sa ai doua bari pe langa pat.

37 Editat de xr1140 (2012-10-27 02:36)

Re: 500 litri prins pe un perete

Daca as fi oricare dintre vecinii tai te-as da in judecata ... ii pui pe toti in pericol cu proiectul tau. O tona agatata la jumatatea unui perete il transforma intr-o saratea.

Sper sa iti dai seama la timp ca e o nebunie proiectul si sa renunti la el sau eventual sa te dea vreun vecin in judecata.


da... si florin51 ar fi complice in dosar. smile

Re: 500 litri prins pe un perete

acvariul nu are o tona, are 514 kg fara suport

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

39 Editat de Corydoras (2012-10-27 03:37)

Re: 500 litri prins pe un perete

acvariidevis A scris:

acvariul nu are o tona, are 514 kg fara suport

+ nisip + pietre+ naiba mai stie ce baga in el..
Ps: are peste 550, ala de 460 de litri are 551 kg wink

xr1140 A scris:

Sper sa iti dai seama la timp ca e o nebunie proiectul si sa renunti la el sau eventual sa te dea vreun vecin in judecata.

eu totusi il sustin, vom intra in Guiness Book. Vreau sa-i "facem" pe astia http://www.youtube.com/watch?v=5wwDF58H … re=related

florin51 A scris:

mia ........... antrun fel de specialitate ..........asi dori sa te ajut sa realizam ............sal suspenzi dami.... siti voi face un plan care sa tina.
grosimea peretelui,din ce este facut peretele,daca cealalta parte este tot la tine in apartament,si daca esti dispus sa ai doua bari pe langa pat.

http://forum.acvarist.ro/images/smilies/scary2.gif

40 Editat de knox38 (2012-10-27 14:10)

Re: 500 litri prins pe un perete

Salut, foarte interesant proiectul, nu pare chiar imposibil dar cred ca ar fi mai indicat ca sustinerea acvariului sa nu fie doar de perete. Te-ai gandit si la posibilitatea de a face un cadru metalic sau partial metalic cu sustinere in lateralele canapelei care va fi sub acvariu? E o idee, nu stiu cat de posibila si estetica este dar poate e mai bine... am facut o schita ca sa vezi la ce ma refer!

Succes si ape limpezi!

Where My Shrimps At?