Re: 500 litri prins pe un perete

EvilYuri A scris:
acvariidevis A scris:

acvariul nu are o tona, are 514 kg fara suport

+ nisip + pietre+ naiba mai stie ce baga in el..
Ps: are peste 550, ala de 460 de litri are 551 kg wink

xr1140 A scris:

Sper sa iti dai seama la timp ca e o nebunie proiectul si sa renunti la el sau eventual sa te dea vreun vecin in judecata.

eu totusi il sustin, vom intra in Guiness Book. Vreau sa-i "facem" pe astia http://www.youtube.com/watch?v=5wwDF58H … re=related

florin51 A scris:

mia ........... antrun fel de specialitate ..........asi dori sa te ajut sa realizam ............sal suspenzi dami.... siti voi face un plan care sa tina.
grosimea peretelui,din ce este facut peretele,daca cealalta parte este tot la tine in apartament,si daca esti dispus sa ai doua bari pe langa pat.

http://forum.acvarist.ro/images/smilies/scary2.gif

deci avem asa

357,5 litri
sticla de 12 mm 74,9 kg
substrat calculat la 8 cm 55,4 kg
probabil pietre 80-90 kg
de restul punem ceva pesti  ^:)^  ^:)^  ^:)^  ^:)^

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: 500 litri prins pe un perete

knox38 ideea nu e rea umai ca nu doresc sa fac un cort la patul meu sad ,asta ar merge pe acel perete cu fotoliile ,la mij;loc facand sertare pentru uz caznic.

43 Editat de dan.matei26 (2012-10-27 17:38)

Re: 500 litri prins pe un perete

knox38 A scris:

Salut, foarte interesant proiectul, nu pare chiar imposibil dar cred ca ar fi mai indicat ca sustinerea acvariului sa nu fie doar de perete. Te-ai gandit si la posibilitatea de a face un cadru metalic sau partial metalic cu sustinere in lateralele canapelei care va fi sub acvariu? E o idee, nu stiu cat de posibila si estetica este dar poate e mai bine... am facut o schita ca sa vezi la ce ma refer!

Succes si ape limpezi!

NU zic ca nu merge,dar ajungem sincer la ce am zis de la inceput ,adica cliseu/prost gust etc...parerea mea.Asa ,foarte simplu iei o schela de la un bloc in constructie si pui acvariu pe ea,si canapeaua sub.Cina naiba sta cu acvariul deasupra si se uita la tv...ideea e sa stai comod in casa ta si sa te uiti la acvariu tau ,nu schele,cadre metalice ,rute ocolitoare prin casa s.a.m.d..
Sa fim sinceri ca sa iasa ceva si de bun gust si frumos la asa cantitate de apa...nu se poate.
Deja nu se mai pune problema realizarii unui sistem ascuns si sigur de sustinere a unui acvariu ,ci este vorba doar de o ambitie de a realiza "ceva" , indiferent de tevile ,ramforsarile ,cadrele metalice folosite....orice numai sa iasa.Si ca cat de mare pare sa fie camera ,o sa intri lipit de usa ,capu jos sa nu spargi sticla acvariului (sau capul tau ,dupa caz) ,si o sa te pui in dreptul tv-ului sa te uiti la pesti .
NU zic ca nu va iesi proiectul ,insa va iesi ceva facut din ambitie si prost gust .Decat sa faci asa ceva , mai bine renovezi integral peretele ,il spargi si fac un acvariu incastrat.
Dar....e problema ta ,si eu ma retrag din acest topic care nu cred ca mai are nici o legatura cu realizarea unui proiect unic /frumos /sigur.
Iar sfaturile care le primesti sincer sunt date de oameni cu experienta ,care vor sa vada daca se poate asa ceva...INSA PE PIELEA TA.
Iar eu decat sa te sustin ,mai bine urmaresc  si atat ,unde poate duce nebunia.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

44 Editat de knox38 (2012-10-27 17:52)

Re: 500 litri prins pe un perete

La o greutate de aprox 600 kg luand in considerare ce a zis Taticu mai sus ... opinia mea ar fi ca e cel mai safe asa cu "cortuirea" canapelei...plus ca o sa fie destul de greu sa ii faci mentenanta volumul acvariului fiind foarte mare si chiar daca la schimbul de apa te ajuta o pompa cand vine vorba de curatatul substratului situatia se complica ca sa nu mai zic de prinderea pestilor mai agili ... dar totusi nu este imposibil!  :sok

@dan.matei26 - ai in mare parte dreptate in ceea ce ai zis dar se poate face ceva frumos si de bun gust respectand cerintele/necesitatile lui in ciuda faptului ca in loc sa stai cu acvariul in fata sa il privesti stai cu el deasupra capului.
Indiferent de ce spunem la final ramane la alegerea lui ce si cum va face, putem doar sa urmarim si sa speram ca rezultatul va fi unul care sa ne surprinda placut!

Cheers!  :noroc

Where My Shrimps At?

45 Editat de dan.matei26 (2012-10-27 18:02)

Re: 500 litri prins pe un perete

babanukriss A scris:

la etajul 2 nu e sus tare , am mai zugravit et 1 si parteru wink) cand veneam de la peste bagam in vana crapalaii si dadeam drumu la apa rece peste ei  si adormeam de oboseala de la drum si ma trezea soneria:))

Sunt pescar profesionist si iti zic sincer ca nu prea procedezi corect..de obicei nu numai in acest proiect.
1.De ce ai tu in apatament o vana imensa?
2.Daca ai adus crapii acasa de ce i-ai baga in vana,sa torni apa rece peste ei ,sa-i lasi sa isi revina?In loc sa ii lasi sa moara si sa-i cureti.
3.Cum sa dai drumu la apa si apoi sa adormi?

Inteleg ca vecinii stiu ca nu esti pe treaba ta.

Ce nu inteleg este stilul nostru romanesc ,in care toti suntem atotstiutori si mai ales marsavi. In loc sa linistim omul....sa nu faca vreo prostie grava ,noi.....il ambitionam in renumitul "n-ai curaj ,sa mori tu!"
Cei care il incurajeaza ,de ce nu incercati voi mah?Astia de vrei sa bateti recorduri si nimic nu vi se pare imposibil.E usor sa stai cu c--u in fotoliu ,faci o schita ,dai scan ,si apoi astepti...poate iese...dar la altu nu la mine.
|Din punctul meu de vedere sunteti aia care vedeti un om nebun ,ii dati o arma in mana si il invitati apoi in coafor si ii spuneti ca aia au ceva cu el.
NU stiu poate exegerez eu dar atat ipocrizie ca in Romania rar.
Reiese clar ca omul nu-i pe treaba lui ,si nu o zic cau rautate sau ceva babanu ,dar in loc colegii sa incerce sa te faca s aintelegi ca nu e ok ce faci pentru ,tine ,familie si vecini ...unii dintre ei: hai frate!!!!!!!!nu ai curaj!!!!!!!te ajut eu!!!!!uite schita buna aici!!

Si daca omul face proiectul si logic...se va intampla un accident....vad comentarii din partea voastra:frate ,ce nebun!!ai vazut mah ca nu a iesit????ah,scuze am calculat gresit!!!!eu ti-am zis ca e riscant!!!!

In acest post am vorbit in general ,fara sa dau exemple sau cu nici o directie la unele persoane,insa daca unii se simt lezati....aveti dreptate despre voi e vorba.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

46 Editat de Corydoras (2012-10-27 18:18)

Re: 500 litri prins pe un perete

acvariidevis A scris:

[deci avem asa

357,5 litri
sticla de 12 mm 74,9 kg
substrat calculat la 8 cm 55,4 kg
probabil pietre 80-90 kg
de restul punem ceva pesti  ^:)^  ^:)^  ^:)^  ^:)^

Din prospectul Eheim citire:

130x60x60 , adica 460 de litri = 551 kg

Ps1: se stie ca sticla din acvariile de firma, de regula, e' mai subtire
Ps2:  lol

47 Editat de babanukriss (2012-10-27 18:24)

Re: 500 litri prins pe un perete

deci avem asa

357,5 litri
sticla de 12 mm 74,9 kg
substrat calculat la 8 cm 55,4 kg
probabil pietre 80-90 kg
de restul punem ceva pesti
 

da asa este, dar asta este daca il bag intre fotolii subiectul este pentru 160x50x60 (Cel suspendat)

48 Editat de d4nu7z (2012-10-28 00:29)

Re: 500 litri prins pe un perete

http://img196.imageshack.us/img196/5144/29594810151053531095749.jpg   





deci se poate;)) si sa ai ceva imens deasupra capului ;'))

49

Re: 500 litri prins pe un perete

babanukriss A scris:

http://img196.imageshack.us/img196/5144/29594810151053531095749.jpg     





deci se poate;)) si sa ai ceva imens deasupra capului ;'))


Intr-un final suntem toti curiosi daca se poate duce la capat o astfel de idee pe care cei fara spatiu in casa si cu dorinta de a avea un acvariu mare o iau in calcul dar in cazul in care nu poti din orice motiv sa iti iei toate masurile de precautie necesare evitarii unui dezastru mai bine renunti.

Idei, schite etc iti putem pune la dispozitie pentru a-ti face tu un plan combinand ce crezi ca e mai bun de peste tot insa nici unu dintre noi nu isi doreste sa te vada inundat sau si mai grav cineva din familie,cunostinte sa pateasca ceva.

Daca situatia materiala iti permite sa faci o treaba sigura si care sa arate si bine pe langa... ca in poza prezentata de tine... atunci go 4 it ... ceva mai realist ar fi sa poti face un cadru metalic rezistent si sa il maschezi intr-un mobilier care sa iti acopere peretele si sa dea o forma placuta vizual cred ca merge..... doar sa  nu te alegi cu ceva la care sa te uiti si intr-un final sa fi dezamagit... big_smile

Where My Shrimps At?

50 Editat de Corydoras (2012-10-27 21:15)

Re: 500 litri prins pe un perete

babanukriss A scris:

deci se poate;)) si sa ai ceva imens deasupra capului ;'))

Da, se poate http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/med … lotina.jpg

  nu-i fotosop

51 Editat de sebyup (2012-10-27 22:45)

Re: 500 litri prins pe un perete

babanukriss A scris:

http://img196.imageshack.us/img196/5144/29594810151053531095749.jpg     
deci se poate;)) si sa ai ceva imens deasupra capului ;'))

Se poate, dar respectivul acvariu are 600 de galoane de apa, adica 2.271,24 litri, iar cu tot ce e acolo, inclusiv acvariu (care e din material acrilic) si tot ce e in interior ... cantareste 3 tone... si e facut de firma specializata pe acvarii extreme (am vazut filmul constructiei)...
Sincer...parca nu as sta cu atata greutate deasupra capului !!! big_smile
Sfatul meu dupa ce am vazut ce implica construirea unui acvariu extrem (asa s-ar putea numi si proiectul tau) este sa consulti o firma specializata pe construirea si amenajarea de acvarii sa vezi daca e realizabil in conditiile si cerintele pe care le ai tu, asta daca mai tii mortis sa iti realizezi proiectul...

52 Editat de babanukriss (2012-10-28 11:50)

Re: 500 litri prins pe un perete

http://imageshack.us/a/img28/5360/1001553p.jpg
http://imageshack.us/a/img27/4283/1001551e.jpg
http://imageshack.us/a/img233/2113/1001550a.jpg





si cu asta am rezolvat problema pentru moment ,poate pe viitor voi face si acel proiect....

53

Re: 500 litri prins pe un perete

Cu scuzele de rigoare, dar din ce inteleg eu ai vrut doar sa faci valuri cu proiectul asta suspendat, topicul l-ai inceput pe 24.10.2012 iar pozele astea cu rezolvarea problemei sunt din 15.10.2012, deci problema era rezolvata deja... :sevil

54

Re: 500 litri prins pe un perete

In limbaj de specialitate i se mai spune si troll.

55

Re: 500 litri prins pe un perete

Eu v-am spus sa nu-l mai hraniti. E singura cale de a scapa de ei. Probabil ca nici nu a realizat ce face.

Eu tot astept pozele cu acvariul prins de perete, cand o fi gata  :sbr

Re: 500 litri prins pe un perete

Cu scuzele de rigoare, dar din ce inteleg eu ai vrut doar sa faci valuri cu proiectul asta suspendat, topicul l-ai inceput pe 24.10.2012 iar pozele astea cu rezolvarea problemei sunt din 15.10.2012, deci problema era rezolvata deja...





deci astazi dimineatqa am facut pozele , azi noapte l-am montat este achizitionat de la userul brumarel , de la onesti daca nu credeti luati legatura cu el daca nu wink aseara am pus apa in el , il asiti mai usor pe forum.acvarist. ro

57

Re: 500 litri prins pe un perete

Pai regleaza-ti data la aparat. Nu vezi ca scrie mare pe ultimele poze ca ar fi facute pe 15 Octombrie smile

Noi n-avem de unde sa stim cand ai facut pozele. Poti sa-ti reglezi data sa indice ca-s facute si peste 1 an de acum.

Re: 500 litri prins pe un perete

mda aparatul nu este al meu personal nici nu am bagat de seama ca are data,doar la comentariile lui evil

Re: 500 litri prins pe un perete

EvilYuri A scris:
acvariidevis A scris:

[deci avem asa

357,5 litri
sticla de 12 mm 74,9 kg
substrat calculat la 8 cm 55,4 kg
probabil pietre 80-90 kg
de restul punem ceva pesti  ^:)^  ^:)^  ^:)^  ^:)^

Din prospectul Eheim citire:

130x60x60 , adica 460 de litri = 551 kg

Ps1: se stie ca sticla din acvariile de firma, de regula, e' mai subtire
Ps2:  lol

calculatia era facuta pe cele spuse de cel care isi dorea acvariul 130/55/50

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.