Subiect: Imi poate spune cineva ce sunt acestea ?

Nu stiu ce sunt si ma gandeam ca poate cineva le cunoaste. Daca stiti vreo denumire sau vreun link despre ele va rog sa-mi spuneti .

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

2 Editat de brutusanf (2012-11-18 11:34)

Re: Imi poate spune cineva ce sunt acestea ?

Mi-ai aparut niste basicute, basici, bilbi cu un lichid transparent. Le am cam de 1 luna sau 2, erau mici la inceput iar cu timpul s-au marit considerabil. Imi poate spune cineva ce sunt astea, daca sunt periculoase si ce este cu acel lichid transparent ? Mentionez ca aditivez coralii cu Reef energy de la Red Sea.

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

3

Re: Imi poate spune cineva ce sunt acestea ?

basicile alea sint rosi si niste alge cind incep sa se sparga sa vezi invazie de alge rosi ce o sa ai in acvariu ca mine eu am scos pietrele la uscat sa scap de ele sint frumoase la inceput dar dupa ce te invadeaza   :stupid

4 Editat de brutusanf (2012-11-18 11:50)

Re: Imi poate spune cineva ce sunt acestea ?

Da, asa ziceam si eu ca ar fi algele rosii dar problema este ca au crescut foarte mult si nu s-au spart crezand ca sunt altceva . Acum de dimneata am curatat piatra de ele ca sa nu am probleme mai incolo. Zoanthusii aceia s-au inmultit foarte bine de cand aditivez, erau cate 4 polipi la inceput de o parte si de alta .

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

5

Re: Imi poate spune cineva ce sunt acestea ?

aha da chiar daca ai curatato tu tot apare asa am patit eu pina nu am pus piatra la uscat nu am scapat asa ca iti urez succes,spor la munca :noroc

Re: Imi poate spune cineva ce sunt acestea ?

incearca sa faci schimburi de apa un pic mai dese

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Imi poate spune cineva ce sunt acestea ?

Pai fac o data pe saptamana. Trebuie mai des si ce as rezolva Flo ?
Eu cred ca tot vor aparea dar nu ma deranjeaza, nu cresc atat de rapid, peste noapte, asa ca am timp sa le tai sau sa le curat de pe piatra.

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

Re: Imi poate spune cineva ce sunt acestea ?

cata apa schimbi pe saptamana? ce substante folosesti pentru intretinerea acvariului?

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Imi poate spune cineva ce sunt acestea ?

Acvariul este de 65 l, aditie de Reef Energy A si B-Red Sea. Doresc sa-mi cumpar programul de culor de la Red Sea Coral Color, daca nu pe toate deocamdata macar pe B si C. Schimb de apa saptamanal cam 12 -13 l . Sare Red Sea.

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

Re: Imi poate spune cineva ce sunt acestea ?

mie nu mi se par a fi alea alge rosii:d