41

Re: Salutare acvaristi si viitori prieteni !

Din pacate, nu ii dau prea mari sanse "muschiului". Incearca sa faci niste poze mai clare, se pare ca in acvariul tau, exista niste plante, care nu sunt de acvariu.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Salutare acvaristi si viitori prieteni !

Io nu as fi bagat muschiul ala in acvariu. Ai variante fara riscuri pentru acvaristica, printre cele mai nepretentioase ar fi java moos...

43 Editat de radumihai89 (2012-11-13 13:49)

Re: Salutare acvaristi si viitori prieteni !

Multumesc pentru raspunsuri. Cred ca o sa scot azi muschiul,desi are trei zile si nu s-a intamplat nimic cu el pana acum. Dar tin cont ca sfaturile vin de la niste profesionisti in ale acvaristicii. Azi am definitivat inca un acvariu de 63l si diseara o sa il umplu cu apa sa vad cum se comporta. As dori sa bag in el neoni si rasbora. E bine? Ce pesti as mai putea adauga in afara de cele doua rase?

Eu sunt din Craiova si nu prea am multe magazine de acvaristica...iar de aici de pe forum nu am cumparat niciodata,nu prea stiu cum se procedeaza,dar o sa ma documentez. Am gasit la un pet shop java moss,era asa ca si cand l-ai strange in pumn. Era un 'gogoloi' smile)) si mi-a fost frica sa il iau pt ca am zis ca daca ma apuc sa il desfac,il fac praf. De obicei asa se vinde?

Re: Salutare acvaristi si viitori prieteni !

Poate l-ai confundat cu Cladophora aegagropila...

Re: Salutare acvaristi si viitori prieteni !

Este o combinatie buna neoni cu rasbora (arlechin banuiesc). Mai poti pune vreo 2 ancistrusi si gata in 63 litri ajunge.
Cat despre "gogoloi" si eu cred ca a fost o confuzie intre java moss si cladophora (poate chiar din partea vanzatorilor de la pet shop)

Re: Salutare acvaristi si viitori prieteni !

Probabil...nu stiu ce sa zic. Cred ca omul vruia sa isi vanda marfa,indiferent daca era sau nu moss. Din pacate maine seara instalez acvariul pentru ca i-am facut azi proba si avea mici pori prin care iesea apa. Am dat geamul jos,l-am curatat de silicon si l-am lipit iar. Maine seara iarasi testul cu apa. Daca e etansat bine,cum sper si sa fie,pana duminica as vrea sa fac si capacul,filtrul si decorarea interna. Apropo,vreau sa il pun pe bar,in holul apartamentului si nu vruiam sa mai pun neon oentru ca deasupra barului am spoturi. Iar eu sta mereu cu ele aprinse. La cativa metri e geamul de la bucatarie pe unde patrunde suficienta lumina. Acvariul nu o sa fie in lumina directa soarelui. Ce ziceti,merge? Totodata arata si mai frumos fara capac si neon. O sa fac doar o rama de jur imprejurul acvarilui si un semi capac din sticla,ceva de genul. Lumina mai slaba influenteaza in vreun fel viata din acvariu? Salutare si ma scuzati pentru mesajul meu lung:)

Re: Salutare acvaristi si viitori prieteni !

Inca ceva. Acvariul o sa fie vizibil din toate partile. Cum as putea sa il decorez? Ma gandeam la niste plante medii..chiar spre mici,ca si marime. Si o buturuga de vita de vie ceva.

Cu privire la pesti,as dori sa combin neon,rasbora arlechin,zebre. Ce parere aveti de zebre? Cineva mi-a zis ca nu prea se impaca foarte bine cu neonii. Dintre pestii care se gasesc in general in petshopuri, colegi de acvariu pentru zebre ar mai fi ... ?

Re: Salutare acvaristi si viitori prieteni !

Lumina nu va influenţa cu nimic viaţa din acvariu a peştilor ci doar viaţa plantelor! Dacă ai de gând să faci cum ai zis fără lumină poţi să pui nişte anubiasi!

Re: Salutare acvaristi si viitori prieteni !

In locul spoturilor poti monta niste becuri pl 830.

Re: Salutare acvaristi si viitori prieteni !

Inca ceva. Acvariul o sa fie vizibil din toate partile. Cum as putea sa il decorez? Ma gandeam la niste plante medii..chiar spre mici,ca si marime. Si o buturuga de vita de vie ceva.

Cu privire la pesti,as dori sa combin neon,rasbora arlechin,zebre. Ce parere aveti de zebre? Cineva mi-a zis ca nu prea se impaca foarte bine cu neonii. Dintre pestii care se gasesc in general in petshopuri, colegi de acvariu pentru zebre ar mai fi ... ?

Re: Salutare acvaristi si viitori prieteni !

archangel22 A scris:

Lumina nu va influenţa cu nimic viaţa din acvariu a peştilor ci doar viaţa plantelor! Dacă ai de gând să faci cum ai zis fără lumină poţi să pui nişte anubiasi!

Multumesc pentru raapuns. Lumina o sa fie destula dupa parerea mea,atat timp cat eu tin spoturile aprinse in fiecare,de cand ma trezesc pana seara la 10-11. Distanta de la luciul apei laspoturi este de apeoximativ 80-90 cm.

Re: Salutare acvaristi si viitori prieteni !

Nu am mai postat de ceva vreme. Am mai facut niste modificari in acvariu,plus de asta,am mai dat drumul la inca un acvariu de aproximativ 70 de litri. Sa nu imi sariti in cap daca nu sunt aranjate profesional,dar eu am incercat sa fac un decor cat mai placut ochiului( sunt incepator). Orice remarca e binevenita,atat timp cat cel ce o posteaza da dovada de bunavointa:D

A crescut acea chestie alba pe radacinile de vita de vie. Nu le-am fiert inainte,stiu ... greseala mea. Am inteles ca nu e daunator pentru pesti si ca dispare in cateva zile. Este adevarat? Nu as mai vrea sa le scot sa le curat ca le scot cam greu sincer...

53

Re: Salutare acvaristi si viitori prieteni !

In cantitati mari si pe perioade lungi, nu as mai zice ca nu este daunator. Avantajul la tine este ca, poti scoate lemnul si poti indeparta mecanic mizga aceea, pina in momentul in care nu mai apare.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Salutare acvaristi si viitori prieteni !

Baracuda A scris:

In cantitati mari si pe perioade lungi, nu as mai zice ca nu este daunator. Avantajul la tine este ca, poti scoate lemnul si poti indeparta mecanic mizga aceea, pina in momentul in care nu mai apare.

O sa incerc sa le scot. Cum procedez? Le curat iar apoi le fierb in apa cu sare? Sau e de ajuns decat sa le curat? Odata ce le scot,as vrea sa le curat astfel incat dupa aceea sa numai apara.

Apropo,cat de daunator poate fi? A aparut de doua zile si deocamdata pestii sunt ok,nu a murit niciunul,nu si-a schimbat niciunul comportamentul. Corydorasii nu o pot consuma? Multumesc!

55 Editat de radumihai89 (2012-12-07 12:57)

Re: Salutare acvaristi si viitori prieteni !

Noi modificari in acvariu. Adica a fost doar o singura modificare pana sa bag pestii.