21

Re: Salutare acvaristi si viitori prieteni !

Totusi ar trebui sa faca ceva cu substratul ala. Mi se pare prea mare.

Re: Salutare acvaristi si viitori prieteni !

EvilYuri A scris:

Totusi ar trebui sa faca ceva cu substratul ala. Mi se pare prea mare.

Da..sunt constient ca e cam prea mare pentru a planta iarba...pot sa pun deasupra un strat fin de nisip? Acel muschi il pot lua spre exemplu,de la tara din helesteu? Mentionez ca am helesteu maricel la tara. Iar dupa ce il legi cu fir de naylon,el se prinde de ramura sau tot timpul depinde de acel fir?

23

Re: Salutare acvaristi si viitori prieteni !

Iti trebuie ceva de 1-2mm, maxim 3. Nisip nu-i indicat intr-un substrat plantat. Se alege praful de radacinile plantelor.

24 Editat de petre79 (2012-11-06 00:10)

Re: Salutare acvaristi si viitori prieteni !

EvilYuri A scris:

Totusi ar trebui sa faca ceva cu substratul ala. Mi se pare prea mare.

Simplu....un substrat fertil...adica Aquabasis si Manado de la jbl...
Eu sunt de parere ca ii un substrat bun calitate/pret.......mai ales ca pentru acvariu colegului Radu nu ar trebui o cantitate foarte mare.....
Dupa achizitionarea substratului poate sa planteze si acel gazon....
Daca vrea un acvariu plantat trebuie sa si investeasca ceva bani......

25 Editat de radumihai89 (2012-11-06 00:21)

Re: Salutare acvaristi si viitori prieteni !

petre79 A scris:
EvilYuri A scris:

Totusi ar trebui sa faca ceva cu substratul ala. Mi se pare prea mare.

Simplu....un substrat fertil...adica Aquabasis si Manado de la jbl...
Eu sunt de parere ca ii un substrat bun calitate/pret.......mai ales ca pentru acvariu colegului Radu nu ar trebui o cantitate foarte mare.....
Dupa achizitionarea substratului poate sa planteze si acel gazon....
Daca vrea un acvariu plantat trebuie sa si investeasca ceva bani......

Iti multumesc pentru sfat. Oricum multi prieteni ma iau in gluma ca am aceasta pasiune,dar eu cred ca e cel mai frumos lucru,acela de a avea un acvariu. Simplu fapt ca ma uit la ei cand vin acasa,ma fac sa uit de orice suparare.

O sa caut acest substrat zilele astea si va tin la curent sa imi acordati sfaturi:) Doar ce am terminat filtrul extern si i-am dat drumul. Merge foarte bine. Scoate un mic zgomot dar cred ca e normal avand in vedere ca acolo e un mecanism care pompeaza apa. Dupa parerea voastra, ar mai trebui plantat mai mult acvariul meu? Sau ce schimbari decorative ati face?

26

Re: Salutare acvaristi si viitori prieteni !

EvilYuri A scris:

Iti trebuie ceva de 1-2mm, maxim 3. Nisip nu-i indicat intr-un substrat plantat. Se alege praful de radacinile plantelor.

Ai incercat tu si asa s-a intamplat daca pui nisip fin? Sau vorbesti doar din auzite ?  smile

@petre79... eu sunt de parere ca se pot obtine rezultate bune si fara substrat fertilizant, doar cu fertilizare in masa apei.  wink

27

Re: Salutare acvaristi si viitori prieteni !

Da, asa am patit acu' 3 ani. Ma rog, atunci nu se propagase fertilizarea in coloana apei.

28

Re: Salutare acvaristi si viitori prieteni !

visiniu A scris:

@petre79... eu sunt de parere ca se pot obtine rezultate bune si fara substrat fertilizant, doar cu fertilizare in masa apei.  wink

Ok .........atunci sa planteze ceva gazon in substratul care il are  neutral  neutral .......
Vom vedea reusitele dupa ceva timp  :smoke  :smoke ...
O seara placuta  smile ....

Re: Salutare acvaristi si viitori prieteni !

Eu am adaugat fertilizant de la jbl,sub forma de bile la radacinile plantelor. Au inceput sa se dezvolte radacinile dar nu stiu daca neaparat din cauza acelui fertilizant.

30

Re: Salutare acvaristi si viitori prieteni !

@EvilYuri:
http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … oarte-fin/

@petre79... cu siguranta ii lipseste experienta noului nostru coleg pentru a putea face asta. Acum depinde si la ce fel de gazon te referi.  wink

31

Re: Salutare acvaristi si viitori prieteni !

radumihai89 A scris:

Eu am adaugat fertilizant de la jbl,sub forma de bile la radacinile plantelor. Au inceput sa se dezvolte radacinile dar nu stiu daca neaparat din cauza acelui fertilizant.

Plantele se hranesc si prin frunze, nu numai prin radacini. Vei avea nevoie de fertilizanti care se dozeaza in coloana de apa, fertilizanti care contin macro si microelemente. Sunt colegi pe forum care vand asa ceva, la preturi foarte bune:
http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … ru-plante/

P.S.: Bine ai venit, Radu !

32 Editat de Corydoras (2012-11-06 01:38)

Re: Salutare acvaristi si viitori prieteni !

Baracuda A scris:

   Poza dovedeste posibilitatea cresterii plantelor intr-un asemenea substrat, fara pericolul de a li se "sufoca" radacinile, daca indeplinim trei conditii:
   - lipsa substratului fertilizant
   - sifonarea periodica, judicioasa
   - melci de substrat

Nu am indeplinit nici o conditie sad

LE: ba am indeplinit una, n-aveam substrat fertilizant lol

33

Re: Salutare acvaristi si viitori prieteni !

visiniu A scris:

@petre79... cu siguranta ii lipseste experienta noului nostru coleg pentru a putea face asta. Acum depinde si la ce fel de gazon te referi.  wink


radumihai89 A scris:

Totodata as dori sa plantez iarba de marime mica. Am vazut ca arata superb.

Am impresia ca se refera la parvula........cam greu in pietrisul care il are....

Re: Salutare acvaristi si viitori prieteni !

Intr-un acvariu maternitate de 30-35 de litri,pot sta pui de guppy,xipho,molly?

35

Re: Salutare acvaristi si viitori prieteni !

Ei pot sta. smile
Depinde de numarul lor, marimea pana la care vrei sa ii tii acolo. Asigura-le un burete bolborositor si schimburi de apa zilnice.

36

Re: Salutare acvaristi si viitori prieteni !

EvilYuri A scris:

Iti trebuie ceva de 1-2mm, maxim 3. Nisip nu-i indicat intr-un substrat plantat. Se alege praful de radacinile plantelor.

   Apreciez evolutia ta ca acvarist, am remarcat citeva sfaturi/observatii pertinente dar te sfatuiesc sa te tii la curent cu forumul, tot timpul afli ceva nou. In sensul nisipului/substratului fin, de curind s-a discutat acest subiect si s-a tras o concluzie, zic eu, destul de interesanta: http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … oarte-fin/
   A face afirmatii despre lucruri pe care nu le stapinesti bine, nu este constructiv, mai ales pentru necunoscatori/incepatori, care vor lua informatia ca fiind valabila.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

37

Re: Salutare acvaristi si viitori prieteni !

Omul invata pana  moare, asta-i regula nescrisa.

Re: Salutare acvaristi si viitori prieteni !

Bine ai venit Radu!

Re: Salutare acvaristi si viitori prieteni !

Va multumesc!

Re: Salutare acvaristi si viitori prieteni !

Update cu acvariul.
Muschiul e luat de pe o creanga care era deasupra unui parau. Se va prinde? Ce nevoie as avea de o veste pozitiva in legatura cu muschiul ca imi place tare mult cum vine pe creanga..