21

Re: ajutor bba

Gabi... sifoneaza temeinic substratul, asigura o circulatie uniforma a apei la nivelul substratului, indeparteaza manual sau cu Easy Carbo cat de mult poti.
Si nu te mai juca cu CO2-ul !!!!!   lol

22

Re: ajutor bba

^:)^

Moca nu exista,  ieftin nu rezista.

23

Re: ajutor bba

piticu se juca mai mult

Moca nu exista,  ieftin nu rezista.

24

Re: ajutor bba

Am scapat eu de Utricularia Gibba, o sa scap si de asta smile

Pregatesc solutia de 1:19 clor ca sa fac o curatenie generala a instrumentelor contaminate.

25

Re: ajutor bba

Daniel... cauza, nu alga in sine.  Bag-o si pe ea in seama cu ceva Easy Carbo si o foarfeca ascutita.  smile

26

Re: ajutor bba

Eu am auzit ca de BBA se scapa cu bere... dupa cateva peturi la 2,5 nici acvariul nu-l mai vezi, ce sa mai vorbim de alge!

27

Re: ajutor bba

Ancistrus A scris:

Eu am auzit ca de BBA se scapa cu bere... dupa cateva peturi la 2,5 nici acvariul nu-l mai vezi, ce sa mai vorbim de alge!

Cristi, te contrazic... este in functie de acvarist. Uneori se poate scapa mult mai ieftin, cu un singur PET.  lol

Sa nu cumva sa va treaca prin minte sa puneti bere in acvariu !!!!  lol  lol  lol

28

Re: ajutor bba

Cauza e contaminarea. Am luat-o de la cineva, cel mai probabil cu niste pesti ca am vazut-o expusa la Maxipet. Alga asta n-o faci. La fel ca si filamentoasa din specia Cladophorelor. Asta nu se induce chimic ci o aduci si e suficient sa fie ba in tractul intestinal al pestilor sub forma de spori sau pe plante.

Numitorul comun la alga asta este apa acida. Fluctuatiile de CO2 sunt povesti. Am avut nivelul de CO2 zig-zag de cand ma stiu dar de cand tin pH-ul in zona 6-6,4 si-a facut si ea aparitia.

29

Re: ajutor bba

A reusit cineva pana la urma sa scape de BBA?

30

Re: ajutor bba

danielt A scris:

sa fie ba in tractul intestinal al pestilor sub forma de spori sau pe plante.

sau apa de la retea...

31

Re: ajutor bba

Si clorul ce face?

32

Re: ajutor bba

danielt A scris:

Si clorul ce face?

touche...

33

Re: ajutor bba

niku, daca ai vreo legatura cu acvaristica si ai ceva concret de spus, te invitam sa o faci ... daca nu ...

34 Editat de niku (2013-02-25 17:03)

Re: ajutor bba

Technics A scris:

niku, daca ai vreo legatura cu acvaristica si ai ceva concret de spus, te invitam sa o faci ... daca nu ...

doar mi-am dat si eu cu parerea...scuzati-mi intentia...nu o sa se mai intample!
on topic:
http://www.antena3.ro/romania/surprize- … 45228.html
http://www.publika.md/apa-cu-viermi-la- … 93361.html
http://www.ziare.com/magazin/specie/rus … net-698452

este nevoie doar de un singur spor de bba care sa poata ajunge prin apa de la retea si acvariul....(stiti si voi mai departe).

35

Re: ajutor bba

Technics A scris:

niku, daca ai vreo legatura cu acvaristica si ai ceva concret de spus, te invitam sa o faci ... daca nu ...

Nu mai bine explici Dumneata unde greseste colegul si pe ce baza ai determinat ca are sau nu legatura cu acvaristica? Daca nu...

36

Re: ajutor bba

Daniel, nu vreau sa intru in polemica cu tine (daca cumva astepti asta)
Ce am avut de spus, am spus si m-am adresat colegului
P.S. oricum nu cred ca ultimele postari in acest topic ajuta la eradicarea bba.

37

Re: ajutor bba

Nici eu nu vreau o polemica cu nimeni dar NOI discutam despre BBA pana la interventia Dumitale. Ai testat cumva apa de la retea? Ai niste concluzii care ne eludeaza pe noi astia care au legaturi cu acvaristica ocazional?

Mie mi se pare o suspiciune valida sa credem ca sporii unei alge pot sa supravietuiasca tratamentului cu clor. Intrebarea mea era retorica. Daca s-o fi inteles altceva, scuze.

Nu sunt avocatul lui Niku ci doar eram curios daca exista ceva care sa sustina un atac neprovocat sau erai intr-o dispozitie neplacuta. Si pe mine ma mai apuca uneori si dau niste raspunsuri in doi peri la intrebari banale.

38

Re: ajutor bba

Daniel, hai sa trecem de la acvaristica ocazionala la cea de zi cu zi, daca chiar toate interventiile au fost pe subiect  tongue
La cel fel de testare a apei din retea faci referire?

39

Re: ajutor bba

Testarea dupa microorganisme. Ma astept ca acesti spori sa fie microscopici si ma mai astept sa si reziste clorului. Treaba e ca alga asta parca nu e indigena.

40 Editat de Technics (2013-02-25 19:55)

Re: ajutor bba

Atat timp cat lampa UV nu distruge acesti spori, ma indoiesc ca ar putea fi afectati de clorul aflat in apa din retea, clor care oricum este intr-o concentratie destul de mica.
De ce doua acvarii alimentate de acasi retea de apa, unul are bba si altul nu are?
Sa nu fie apa din retea principalul factor care favorizeaza aparitia bba?