41

Re: ajutor bba

Pai intrebarea despre apa de retea ca vector de contaminare ramane valabila. Doua acvarii cu parametri diferiti pot explica prezenta algai doar intr-unul. Daca sunt doua acvarii identice m-ai inchis smile

42

Re: ajutor bba

Chestia cu doua acvarii identice este spusa din experienta personala, din aceasta cauza nu as fi foarte convins de contributia apei din retea ca factor de contaminare important. Dar nici nu exclud asta.

43

Re: ajutor bba

Eu demult am incercat sa mai inteleg alga asta. La mine a aparut cand am migrat pe apa de osmoza. Initial amestecam apa de la robinet pana am tranzitionat complet la osmoza. Atunci a inceput "petrecerea". Nu este exclus ca alga sa fi pandit momentul propice si tranzitia la apa moale o fi trezit-o la viata.

De scapat n-am scapat complet nici pana acum dar n-am mai avut Alternanthera asa curata si frumoasa de multa vreme. Mi-e mila s-o tund.  :flove

44

Re: ajutor bba

Daca nu gresesc locuiesti in Dr. Taberei, de ce ai trecut pe apa de osmoza?
Alternanthera intr-adevar este un magnet pentru bba.

45

Re: ajutor bba

Mi se parea acvaristica prea usoara  lol

Lasand gluma la o parte, pe atunci stiam mai putine ca acum. Nici acum nu stiu destule, dupa unii, dar nu pot sa zic ca regret decizia. Regret mai mult ca mi-am luat pH controller care de prin vara anului trecut serveste ca monitor de pH.

O sa-l vand la un moment dat si-mi iau aparat de masurat pH-ul de indata ce aflu de unde-mi cumpar unul smile

Alternanthera e intr-adevar un magnet pentru GSA si BBA. Ce apreciez la planta asta, totusi, este flexibilitatea parametrilor apei in care creste. Merge si in apa dura si in apa moale si cu lumina multa si cu lumina putina.

Daca reusesti s-o tii curata e o alta poveste smile

P.S: Iar am iesit in decor  :stupid

46

Re: ajutor bba

N-o sa ma mai urmaresti mult ca a pus taticu' geana pe mine si dupa postarea din seara asta o sa-ti fac cu mana prin vitrina... din exterior. Partea cu imploratul pe la alte forumuri de unde am ales voluntar sa ies cu scandalul de rigoare o sa ramana visul ud al rapitorilor smile