21 Editat de Bogdan Dragan (2012-11-14 01:28)

Re: Salutari si bine v-am gasit!

danielt A scris:

Salutare,

Multe intrebari din prima. Se pare ca studiul propriu e unul din aspectele des ignorate.

Ce marca si model e sistemul CO2 nu prea conteaza, ai precizat niste modele dar nu si ce contin ele. Daca vrei raspunsuri ar fi bine sa detaliezi ce contine fiecare.

In general, o butelie de minim 5-6L este recomandata. La bazinul ala, chiar mai mare. Depinde si cat CO2 o sa bagi, dar 10L sau mai mare o sa te duca de mai putine ori la centrul de incarcat butelii.

Pentru plante, filtrul ala e suficient desi regula 10XVolumul acvariului  pentru debitul filtrului este cea dupa care sa te ghidezi.

Lumina nu e suficienta, in principal din cauza inaltimii. La volumul asta deja nu mai sunt fezabile tuburile. Cauta variante de MH sau suplimenteaza cu inca doua tuburi, de preferat 840-830-827.

UV-ul nu filtreaza nimic smile In functie de debit poti folosi unul de putere mai mare la debit mare sau unul mai mic la debit mic. Cam asta e tot ce trebuie respectat la UV. Daca il pui pe bypass poti folosi si un UV de 5W cu conditia sa-ti dai un debit corespunzator.

Substratul fertil este irelevant cat timp nu ai decis ce substrat o sa-l acopere. Suntem multi care fertilizam doar in coloana de apa, unii cu rezultate similare celor care folosesc substrat fertil. Daca ai de cand sa scoti plantele des, nu-ti recomand asa ceva.

A, inca ceva. Plantat cu carasi nu exista. Ori pestii, ori plantele. Da, poti creste carasi cu plante dar nu orice plante. Un astfel de acvariu se cheama doar in principiu plantat.

Ce stil vrei sa abordezi? Natural? Olandez? Mixt?

   Salutare,

Ai inteles gresit, sunt multe intrebari, sunt de acord, dar asta nu inseamna ca am neglijat studiul propriu. Nu am detaliat ce contin cele 2 seturi din simplul fapt ca am crezut ca stiti despre ce e vorba fiind amandoua seturi complete.
  Iata ce contine setul:
■Refillable 2,000g CO2 cylinder
■Pressure reducer Evolution Space
■Maxi-Flipper diffusor
■Special CO2 check valve
■CO2 Softflex hose, 2m
■CO2 long-term test Correct + pH
■Special CO2 indicator
■Spanner
■Allen key
■pH Controller Evolution DeLuxe 
■CO2 pH electrode
Am inteles ca imi trebuie o butelie mai mare, deci piesele ar trebui sa le cumpar pe bucati deoarece cele 2 seturi contin butelii de 2L.
Dupa cum am spus mai sus o sa incerc sa-mi mai cumpar un filtru cand o sa am ocazia!
Stiu ca UV nu filtreaza nimic, pana la urma o sa imi iau unul de 18W. Cred ca e suficient.
Substratul fertil o sa fie acoperit cu pietris de 2-4mm de la Hornbach.
Am vazut ca altii au reusit plantat cu carasi, exemple sunt chiar aici pe forum. Stiu ca merg doar anumite specii de plante, m-am documentat deja, si orice mit (cum este cel cu carasii si plantele) merge darmat, cred eu! smile
Mersi mult pt sfaturi!

22 Editat de Bogdan Dragan (2012-11-14 01:31)

Re: Salutari si bine v-am gasit!

Ancistrus A scris:
Bogdan Dragan A scris:

Ca si material filtrant am primit odata cu filtrul 8 litri de Siporax si 4 litri de inele ceramice (nu stiu firma). E ok sa le folosesc pe astea, sau sa schimb inelele ceramice cu altceva?

   Personal imi este greu sa-mi dau seama ce "inele ceramice" ai primit si despre ce vorbim!

  Exact asa ceva am primit, 4L, cred ca nu este de firma - http://fish.aquaristic.net/ceramic-tubes-1-l.html

23

Re: Salutari si bine v-am gasit!

Bogdan Dragan A scris:

Am vazut ca altii au reusit plantat cu carasi, exemple sunt chiar aici pe forum.

   Intreaba-i pe ei cum a fost, si daca-si mai doresc asa ceva lol

Re: Salutari si bine v-am gasit!

Baracuda A scris:

Dane, il pui pe noul nostru coleg, sa caute un filtru, cu un debit de 4500 litri/ora? lol

  Imi iau un filtru pt iazuri si am terminat treaba! smile

Re: Salutari si bine v-am gasit!

visiniu A scris:

Salur, Bogdan, si bine ai venit. Interesant si indraznet proiectul tau.  smile
Filtrarea, in mod normal ar trebui sa fie suficienta pentru acel acvariu... dar burduseste-l insa cu medii de filtrare biologica (Sera Siporax ar fi o alegere buna), fara sa uiti insa de filtrarea mecanica.
In ceea ce priveste iluminatul... sincer, la lungimea acvariului tau eu as fi mers pe neoanele de 80W (1449 mm). Dar daca tot ai inceput cu neoanele de 54W, lasa-le asa acum. Schimba unul din neoanele 865 cu un 830. Plantele care vor fi in bazinul tau vor aprecia asta.  smile  Daca va fi nevoie de suplimentare, se va vedea pe parcurs.
Succes !

   Asa o sa fac in ceea ce priveste filtrarea, am primit deja 8L de siporax odata cu filtrul si daca o sa am ocazia o sa imi mai cumpar un filtru.
  O sa schimb un 865 cu un 830, ca sa nu ma apuc sa le schimb pe toate acum, si pe parcus poate o sa mai schimb din ele.
Mersi mult pt sfaturi!

Re: Salutari si bine v-am gasit!

MariusMinu A scris:

Salut si bine ai venit !
Subiectul cu filtrarea deja a fost discutat, lampa UV in acvarii plantate este buna in situatia in care ai alga green water, in rest distruge microelementele din apa fapt ce duce la carente de fier (in special). Sunt de aceeasi parere cu colegii, dintre pestii pe care vrei sa-i detii scalarii se preteaza cel mai bine intr-un plantat. Referitor la neoane cred ca t5-urile sunt destul de puternice pentru acvariul tau doar ca lungimea trebuia aleasa cea de 150 cm, sunt neoanele de 80 W asa cum a spus si George :fok
Succes!

  Salut si bine te-am gasit!
  Mersi mult pt sfaturi. Parerile despre filtrare sunt impartite, dupa cum ma asteptam. Unii zic ca e suficienta, altii ca nu. Lampa UV vreau sa o cumpar in cazul in care o sa cresc carasi Ranchu, pt ca stiu ca sunt mai sensibili la boli si am inteles ca lampa UV ajuta in acest sens(am vazut la un coleg de forum care creste Oranda). Daca o sa vad ca nu este duficienta lumina o sa incerc sa trec pe tuburile de 150cm, dar nu acum pt ca mai am de investit in alte lucruri momentan.

Re: Salutari si bine v-am gasit!

dany112004 A scris:

E bine sa muti acvariul de acolo daca ai spatiu. Din ate stiu acvariul nu trebuie sa stea langa geam in bataia directa a luminii, din ce vad eu esti undeva la mansarda si lumina bate direct pe el.

   Salut si bine te-am gasit!
   Acvariul este intr-un apartament, nu este la mansarda.
   Ce vezi tu acolo, de seamana cu o fereastra este capacul acvariului ridicat, cu luminile aprinse. Acvariul este asezat pe peretele opus ferestrei, unde nu bate lumina.

Re: Salutari si bine v-am gasit!

Ancistrus A scris:
Bogdan Dragan A scris:

Am vazut ca altii au reusit plantat cu carasi, exemple sunt chiar aici pe forum.

   Intreaba-i pe ei cum a fost, si daca-si mai doresc asa ceva lol


   Deci imi recomanzi sa nu incerc si sa ma orientez spre altceva?  hmm

29

Re: Salutari si bine v-am gasit!

Bogdan Dragan A scris:

   Salutare,

Ai inteles gresit, sunt multe intrebari, sunt de acord, dar asta nu inseamna ca am neglijat studiul propriu. Nu am detaliat ce contin cele 2 seturi din simplul fapt ca am crezut ca stiti despre ce e vorba fiind amandoua seturi complete.
  Iata ce contine setul:
■Refillable 2,000g CO2 cylinder
■Pressure reducer Evolution Space
■Maxi-Flipper diffusor
■Special CO2 check valve
■CO2 Softflex hose, 2m
■CO2 long-term test Correct + pH
■Special CO2 indicator
■Spanner
■Allen key
■pH Controller Evolution DeLuxe 
■CO2 pH electrode
Am inteles ca imi trebuie o butelie mai mare, deci piesele ar trebui sa le cumpar pe bucati deoarece cele 2 seturi contin butelii de 2L.
Dupa cum am spus mai sus o sa incerc sa-mi mai cumpar un filtru cand o sa am ocazia!
Stiu ca UV nu filtreaza nimic, pana la urma o sa imi iau unul de 18W. Cred ca e suficient.
Substratul fertil o sa fie acoperit cu pietris de 2-4mm de la Hornbach.
Am vazut ca altii au reusit plantat cu carasi, exemple sunt chiar aici pe forum. Stiu ca merg doar anumite specii de plante, m-am documentat deja, si orice mit (cum este cel cu carasii si plantele) merge darmat, cred eu! smile
Mersi mult pt sfaturi!

Ai crezut gresit. Multi nu-si permit sumele cerute pe astfel de instalatii  lol

Mai ales ca banii cheltuiti pe o instalatie "profi" pot fi redirectionati altui scop unde nu ai optiuni alternative mai docile cu buzunarul cum ai la CO2.

Difuzorul maxi-flipper e slab ca performanta cand bagi caz peste un anumit debit. Nu e vina lui maxi-flipper ci e o limitare inerenta a difuzoarelor. Ai pe forum instructiuni cum faci un reactor de CO2 care este eficient si suporta debite incredibile de gaz. Ma refer la cel realizat din filtru de apa.

Daca tii neaparat sa-ti iei de firma, cumpara controller-ul, reductorul si electrovalva. Butelia de 2L mi se pare mica cand vorbim de un debit de peste 3 bule pe secunda. Eu nu mai pot sa numar cate bule bag ca si debit big_smile

Ca alternativa ai butelia de 5-6L din extinctor. Pretul cu tot cu montat de robinet te duce la 200-300 de lei.

Daca vanezi sau pui anunt ca esti interesat sa cumperi poti gasi oferte si de butelii mai mari. Eu am gasit una de 10L care s-a potrivit perfect in stand caci are pana in 70cm inaltime.

UV-ul merge, ti-am zis, puterea lui trebuie sa fie in raport cu debitul prin el.

Eu n-am zis ca nu merge deloc plantat cu carasi dar clar va fi o selectie a plantelor facuta de pesti, nu de tine big_smile

N-am vazut pana acum olandez cu carasi, am vazut cu discusi  :sbr

Asteptam sa ne tii la curent cu proiectul, mai baga poze!

30

Re: Salutari si bine v-am gasit!

Marius, ma vad nevoit sa te combat. De curind, am inceput un experiment cu linia de fertilizare de la Seachem: FLOURISH EXCEL (Carbon organic); PROPEL (Fier); ACTIVATE (Fosfor); SYNTHESIS (Azot); ENVY (fertilizant general); CARBONATE (Bicarbonat de Potasiu); MINERALIZE (Calciu + Magneziu); PREMIER (conditioner)
   Prima mea grija a fost sa aflu, daca/in ce masura, acesti fertilizanti sunt afectati de Ozon si de lampa UV.
   Raspunsul celor de la Seachem a fost categoric: Ozonul influenteaza prin oxidare dar UV-ul nu!!! In sprijinul afirmatiilor, cei de la Seachem mi-au spus ca la toate acvariile plantate ale lor (unele de peste 1200 litri), folosite in scopul cercetarii fertilizantilor produsi, folosesc non-stop lampi UV.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

31 Editat de MariusMinu (2012-11-14 12:41)

Re: Salutari si bine v-am gasit!

Seachem fiind o linie profi probabil ca inginerii de acolo si-au batut capul sa faca in asa fel incat sa creeze un micro care sa nu fie afectat de UV, la trace mix va spun sigur ca fierul este afectat de UV doar dupa 6 ore de functionare. Totusi va sfatuiesc sa fiti precaut fata de declaratiile pompoase pe care le fac vanzatorii, a se vedea cazul bubble... lol . Trebuie aflate mai  multe detalii referitoare la: puterea lampii UV, debitul filtrului pe care este montata lampa, cantitatea de fertilizant (ml / l apa) administrata zilnic si ph-ul apei, daca in acvariu sunt sau nu vietuitoare, pentru ca daca acvariul este exclusiv pentru plante se poate merge pe kh foarte mic, co2 peste 100ppm in felul asta se obtine un ph foarte mic (<6) la acest ph plantele asimileaza si cele mai mici urme de microelemente in timp foarte scurt stimulate bineinteles cu lumina din belsug (1w/l) deci plantele vor asimila fierul inainte ca lampa UV sa-l distruga. Astept cateva saptamani dupa care va intreb cum decurg treburile cu Propel vs. UV. :noroc

32 Editat de costyy_78 (2012-11-14 12:51)

Re: Salutari si bine v-am gasit!

danielt A scris:

Salutare,

Multe intrebari din prima. Se pare ca studiul propriu e unul din aspectele des ignorate.

Ce marca si model e sistemul CO2 nu prea conteaza, ai precizat niste modele dar nu si ce contin ele. Daca vrei raspunsuri ar fi bine sa detaliezi ce contine fiecare.

In general, o butelie de minim 5-6L este recomandata. La bazinul ala, chiar mai mare. Depinde si cat CO2 o sa bagi, dar 10L sau mai mare o sa te duca de mai putine ori la centrul de incarcat butelii.

Pentru plante, filtrul ala e suficient desi regula 10XVolumul acvariului  pentru debitul filtrului este cea dupa care sa te ghidezi.

Lumina nu e suficienta, in principal din cauza inaltimii. La volumul asta deja nu mai sunt fezabile tuburile. Cauta variante de MH sau suplimenteaza cu inca doua tuburi, de preferat 840-830-827.

UV-ul nu filtreaza nimic smile In functie de debit poti folosi unul de putere mai mare la debit mare sau unul mai mic la debit mic. Cam asta e tot ce trebuie respectat la UV. Daca il pui pe bypass poti folosi si un UV de 5W cu conditia sa-ti dai un debit corespunzator.

Substratul fertil este irelevant cat timp nu ai decis ce substrat o sa-l acopere. Suntem multi care fertilizam doar in coloana de apa, unii cu rezultate similare celor care folosesc substrat fertil. Daca ai de cand sa scoti plantele des, nu-ti recomand asa ceva.

A, inca ceva. Plantat cu carasi nu exista. Ori pestii, ori plantele. Da, poti creste carasi cu plante dar nu orice plante. Un astfel de acvariu se cheama doar in principiu plantat.

Ce stil vrei sa abordezi? Natural? Olandez? Mixt?

Daniel vreau sa te contrazic putin  si sper sa nu te superi...

in caz ca nu recunosti estet un acvariu plantat populat cu carasi care daca mi-aduc bine aminte a stat asa cum il vezi aproape 2 ani
http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … si/page/5/

33 Editat de costyy_78 (2012-11-14 12:48)

Re: Salutari si bine v-am gasit!

costyy_78 A scris:
danielt A scris:

Salutare,

Multe intrebari din prima. Se pare ca studiul propriu e unul din aspectele des ignorate.

Ce marca si model e sistemul CO2 nu prea conteaza, ai precizat niste modele dar nu si ce contin ele. Daca vrei raspunsuri ar fi bine sa detaliezi ce contine fiecare.

In general, o butelie de minim 5-6L este recomandata. La bazinul ala, chiar mai mare. Depinde si cat CO2 o sa bagi, dar 10L sau mai mare o sa te duca de mai putine ori la centrul de incarcat butelii.

Pentru plante, filtrul ala e suficient desi regula 10XVolumul acvariului  pentru debitul filtrului este cea dupa care sa te ghidezi.

Lumina nu e suficienta, in principal din cauza inaltimii. La volumul asta deja nu mai sunt fezabile tuburile. Cauta variante de MH sau suplimenteaza cu inca doua tuburi, de preferat 840-830-827.

UV-ul nu filtreaza nimic smile In functie de debit poti folosi unul de putere mai mare la debit mare sau unul mai mic la debit mic. Cam asta e tot ce trebuie respectat la UV. Daca il pui pe bypass poti folosi si un UV de 5W cu conditia sa-ti dai un debit corespunzator.

Substratul fertil este irelevant cat timp nu ai decis ce substrat o sa-l acopere. Suntem multi care fertilizam doar in coloana de apa, unii cu rezultate similare celor care folosesc substrat fertil. Daca ai de cand sa scoti plantele des, nu-ti recomand asa ceva.

A, inca ceva. Plantat cu carasi nu exista. Ori pestii, ori plantele. Da, poti creste carasi cu plante dar nu orice plante. Un astfel de acvariu se cheama doar in principiu plantat.

Ce stil vrei sa abordezi? Natural? Olandez? Mixt?

Daniel vreau sa te contrazic putin  si sper sa nu te superi...

in caz ca nu recunosti estet un acvariu plantat populat cu carasi care daca mi-aduc bine aminte a stat asa cum il veziaproape 2 ani

scuze de calitatea pozei, nu stiu de ce se vede asa ,dar poti sa te uiti aici sa vezi mai multe  :
http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … si/page/5/

Re: Salutari si bine v-am gasit!

costyy_78 A scris:

Daniel vreau sa te contrazic putin  si sper sa nu te superi...

in caz ca nu recunosti estet un acvariu plantat populat cu carasi care daca mi-aduc bine aminte a stat asa cum il vezi aproape 2 ani
http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … si/page/5/

   Salut Costi,

Superb acvariul, il mai ai?
Despre tine era vorba cand am spus ca exista cineva pe forum cu un acvariu exact cum imi doresc eu. Sper sa ma ajuti cu cateva sfaturi si idei daca poti. Mersi mult!

Re: Salutari si bine v-am gasit!

danielt A scris:

Ai crezut gresit. Multi nu-si permit sumele cerute pe astfel de instalatii  lol

Mai ales ca banii cheltuiti pe o instalatie "profi" pot fi redirectionati altui scop unde nu ai optiuni alternative mai docile cu buzunarul cum ai la CO2.

Difuzorul maxi-flipper e slab ca performanta cand bagi caz peste un anumit debit. Nu e vina lui maxi-flipper ci e o limitare inerenta a difuzoarelor. Ai pe forum instructiuni cum faci un reactor de CO2 care este eficient si suporta debite incredibile de gaz. Ma refer la cel realizat din filtru de apa.

Daca tii neaparat sa-ti iei de firma, cumpara controller-ul, reductorul si electrovalva. Butelia de 2L mi se pare mica cand vorbim de un debit de peste 3 bule pe secunda. Eu nu mai pot sa numar cate bule bag ca si debit big_smile

Ca alternativa ai butelia de 5-6L din extinctor. Pretul cu tot cu montat de robinet te duce la 200-300 de lei.

Daca vanezi sau pui anunt ca esti interesat sa cumperi poti gasi oferte si de butelii mai mari. Eu am gasit una de 10L care s-a potrivit perfect in stand caci are pana in 70cm inaltime.

UV-ul merge, ti-am zis, puterea lui trebuie sa fie in raport cu debitul prin el.

Eu n-am zis ca nu merge deloc plantat cu carasi dar clar va fi o selectie a plantelor facuta de pesti, nu de tine big_smile

N-am vazut pana acum olandez cu carasi, am vazut cu discusi  :sbr

Asteptam sa ne tii la curent cu proiectul, mai baga poze!


  Salut,

Nu stiu daca m-as baga sa confectionez singur un reactor CO2 realizat din filtru de apa. Nu cred ca am ajuns la nivelul ala, inca ma chinui sa adun info ca sa iasa totul bine si sa nu fac greseli majore.
O sa-mi iau ce imi trebuie de firma, si o sa mai ramana sa-mi cumpar o butelie mai mare.
Poti sa detaliezi putin treaba cu UV-ul, cu puterea lui care trebuie sa fie in raport cu depitul care trece prin el?
Mersi mult!

36 Editat de costyy_78 (2012-11-14 15:21)

Re: Salutari si bine v-am gasit!

Bogdan Dragan A scris:
costyy_78 A scris:

Daniel vreau sa te contrazic putin  si sper sa nu te superi...

in caz ca nu recunosti estet un acvariu plantat populat cu carasi care daca mi-aduc bine aminte a stat asa cum il vezi aproape 2 ani
http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … si/page/5/

   Salut Costi,

Superb acvariul, il mai ai?
Despre tine era vorba cand am spus ca exista cineva pe forum cu un acvariu exact cum imi doresc eu. Sper sa ma ajuti cu cateva sfaturi si idei daca poti. Mersi mult!

sal
nu il mai am , am refacut setup-ul ,dar nu pentru ca nu mergea ok, sau ca am avut batai de cap cu el  ( cum crede Ancistrus  big_smile ) pur si simplu am considerat ca am realizat ce mi-am propus si trebuie sa merg mai departe la urmatoarea etapa.

daca te pot ajuta cu ceva , oricand cu placere  smile

37

Re: Salutari si bine v-am gasit!

MariusMinu A scris:

Seachem fiind o linie profi probabil ca inginerii de acolo si-au batut capul sa faca in asa fel incat sa creeze un micro care sa nu fie afectat de UV, la trace mix va spun sigur ca fierul este afectat de UV doar dupa 6 ore de functionare. Totusi va sfatuiesc sa fiti precaut fata de declaratiile pompoase pe care le fac vanzatorii, a se vedea cazul bubble... lol . Trebuie aflate mai  multe detalii referitoare la: puterea lampii UV, debitul filtrului pe care este montata lampa, cantitatea de fertilizant (ml / l apa) administrata zilnic si ph-ul apei, daca in acvariu sunt sau nu vietuitoare, pentru ca daca acvariul este exclusiv pentru plante se poate merge pe kh foarte mic, co2 peste 100ppm in felul asta se obtine un ph foarte mic (<6) la acest ph plantele asimileaza si cele mai mici urme de microelemente in timp foarte scurt stimulate bineinteles cu lumina din belsug (1w/l) deci plantele vor asimila fierul inainte ca lampa UV sa-l distruga. Astept cateva saptamani dupa care va intreb cum decurg treburile cu Propel vs. UV. :noroc

   Marius, nu mai bine imi aduci si tu niste argumente in sprijinul afirmatiei tale, eventual certificate de o sursa credibila?
   Toti cei care imi cunosc acvariile, stiu foarte bine ca folosesc lampi UV de citiva ani buni, concomitent folosind si diversi fertilizanti, din surse diferite (Cristi Ionescu, Easy Life, Dennerle, Dupla, etc.) Rezultatele reies din nenumaratele poze puse pe acest forum.
   Intebarea pusa celor de la Seachem, a avut scopul de a afla de la inca o sursa demna de increde, ceea ce de fapt stiam, din experienta.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

38

Re: Salutari si bine v-am gasit!

Daca vrei sa fie de firma, atunci cauta reactor de CO2 nu difuzor. Ideea e sa cauti ceva care sa dizolve CO2-ul in apa astfel incat sa nu mai fie sub forma de bule. Difuzorul nu face asta.

Subiectul carasilor in plantat il consider inchis, faci cum crezi in acvariul tau dar parerea mea e ca te inhami la ceva care necesita mai multa experienta decat ai acum. La fel si cu discusii. Nu stiu cata acvaristica ai in spate pentru ca am vazut destui incepatori care s-au descurcat de minune, sper sa fii unul dintre ei wink

Radiatia UV are nevoie de timp pentru a-si face efectul. Apa care circula prin el trebuie sa o faca cu o viteza adecvata ca UV-ul sa aiba efect. Altfel va avea un randament scazut. Cat de mare sa fie debitul poti aproxima doar.

Re: Salutari si bine v-am gasit!

Baracuda A scris:

Marius, nu mai bine imi aduci si tu niste argumente in sprijinul afirmatiei tale, eventual certificate de o sursa credibila?

Am gasit zeci de discutii pe tema lampa UV vs. fierul din apa dar am ales-o pe asta din 3 motive:
1 cineva si-a pus ambitia sa testeze la interval de o ora apa din acvariu din momentul in care a pornit lampa UV.
2 in discutie intra si Tom Barr
3 Imi place cum se termina  lol
Stiu ca va pricepeti cat de cat la engleza...

http://www.barrreport.com/showthread.ph … ailability

40

Re: Salutari si bine v-am gasit!

Care din ei este Tom Barr?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!