41

Re: Salutari si bine v-am gasit!

Cel de la pagina doi.

Insa nu reiese din discutie ca UV-ul poate fi considerat mai de vina fata de alti factori. Concluzia pe care am tras-o e ca UV-ul se face simtit la valori scazute ale fierului, posibil atat de scazute ca oricum plantele ar semnala carente.

Re: Salutari si bine v-am gasit!

Pag. 2 postarile 17, 18.
Ce am inteles eu din discutie? Fierul se precipita in prezenta UV, acest proces este totusi lent si lipsa fierului din apa se poate suplini prin aditie zilnica cu doze marite. Nu stiu ce se intampla in timp daca lampa UV merge non stop. In acvarii plantate cel mai bine este sa fie folosita doar la nevoie si pe cat posibil noaptea, urmand ca dimineata sa fie pusa o doza marita de micro. Cel putin asta este parerea mea.

Re: Salutari si bine v-am gasit!

Azi am achizitionat si un UV JBL de 18W de la un coleg de forum (mersi mult johny). Sunt cu un pas mai aproape de inceperea setupului.
Am mai intrebat si pe pagina 2, am primit odata cu filtrul 8 litri de Siporax si 4L de inele ceramice, cred ca nu sunt de firma - http://fish.aquaristic.net/ceramic-tubes-1-l.html
Sunt ok pt. filtru (stiu ca Siporaxul e OK) sau sa schimb cu altceva inelele ceramice? Ce imi recomandati? Multumesc.

44

Re: Salutari si bine v-am gasit!

Inelele ceramice asigura filtrare mecanica, atat. Siporax ofera filtrare biologica pentru ca e facut din material poros ce permite colonizarea lui de catre flora bacteriana specifica. Ofera un suport aderent pe care acestea sa creasca fata de inelele ceramice.

Re: Salutari si bine v-am gasit!

danielt A scris:

Inelele ceramice asigura filtrare mecanica, atat. Siporax ofera filtrare biologica pentru ca e facut din material poros ce permite colonizarea lui de catre flora bacteriana specifica. Ofera un suport aderent pe care acestea sa creasca fata de inelele ceramice.

  Sa le schimb tot cu Siporax sau cu ceva de la Eheim?
  Ce imi recomanzi?
  Mersi mult!

46

Re: Salutari si bine v-am gasit!

Nu ai pentru ce  wink .poti renunta la cei 4 litri si sa bagi ceva matrix sau sa mergi pe roca vulcanica un material foarte bun.O spun din experienta. :sok

47

Re: Salutari si bine v-am gasit!

Pai ai trei optiuni. Siporax, Eheim SubstratPro si Seachem Matrix.

La 2080-ul ala exista kit-ul Eheim MediaSet ce contine SubstratPro si buretii inlocuitori care costa 360Lei.

Matrix e cel mai bun si cel mai scump iar Siporaxul e alternativa la cele doua smile

Materialul filtrant nu se consuma deci poti face o investitie initiala mai mare. Eu am cumparat MediaSet-ul la al meu caci filtrul vine gol.

48

Re: Salutari si bine v-am gasit!

Cel mai bine poate merge pe difersificarea materialului filtrant .Cu cat mai multe cu atat mai bine. :acv

49

Re: Salutari si bine v-am gasit!

MariusMinu A scris:

Pag. 2 postarile 17, 18.
Ce am inteles eu din discutie? Fierul se precipita in prezenta UV, acest proces este totusi lent si lipsa fierului din apa se poate suplini prin aditie zilnica cu doze marite. Nu stiu ce se intampla in timp daca lampa UV merge non stop. In acvarii plantate cel mai bine este sa fie folosita doar la nevoie si pe cat posibil noaptea, urmand ca dimineata sa fie pusa o doza marita de micro. Cel putin asta este parerea mea.

   "Still, I think it's compelling evidence of UV's effect on the residual. I am not sure this can be related to growth of the plants however. Even if the Fe is no longer in solution.........it's atoms are not being split atomically........no nuke reactor here.........so the Fe is stillin the system one way or the other, but the test method is failing to locate/measure it.
Sediment etc...........or perhaps when the chelation breaks, the plants take some more up vs ETDA chelated"
   Asta cred ca este concluzia singurului participant credibil, la discutia de pe respectivul forum - sublinierea cuvintului compelling = fortat.
   Faptul ca unii useri de pe acel forum afirma ca au facut masuratori, in urma carora rezulta scaderea cantitatii de fier din apa, este un fapt pozitiv dar nu determinant, chiar daca in dreptul numelor unora din ei apare particula "guru". Daca am inteles bine, masuratorile ar trebui facute cu aparatura speciala, testele dedicate pentru acvaristica neavind acuratetea necesara.
   Referitor la sinceritatea celor de la Seachem, in ceea ce priveste raspunsul la intrebarea mea, am urmatoarea teorie: nu ar avea nicun interes sa induca in eroare in acest caz, daca cei care le folosesc produsele ar face-o in conditii improprii, nu ar obtine rezultatele dorite si ar renunta la folosirea acestora. Cu alte cuvinte, nu vad de ce Seachem, si-ar taia craca de sub picioare. Alaturarea lor de firma din Hong Kong, care ne-a cam pacalit, mi se pare fortata si oricum situata in alta zona de intelegere a modului de actiune fata de clienti. Nu cred ca putem compara parsivenia chineza cu pragmatismul american.
   In consecinta, in urma experientelor proprii, am tras o concluzie asemanatoare cu a ta: in cazul in care lampa UV este folosita la un interval de timp mare (noaptea), dupa administrarea fertilizantilor pe baza de fier, nu va influenta capital asimilarea fierului de catre plante, cu atit mai mult, in situatia in care, fierul se administreaza zilnic, la primele ore ale zilei.
   In cazul in care, unii dintre cei care citesc aceste rinduri, se intreaba de ce atita tevatura pentru folosirea lampilor UV, trebuie spus urmatorul lucru: radiatiile acestor lampi actioneaza la nivelul ADN-ului organismelor vii, distrugindu-l. In categoria organismelor vii intra atit algele si infuzorii, asupra carora efectul este cel mai cunoscut, cit si o multime de alti germeni, multi dintre ei cu efect patogen. Astfel, prin folosirea lampilor UV, nu se urmareste "sterilizarea" ca obiectiv suprem, ci indepartarea unei cantitati cit mai mari de elemente nocive, din apa acvariului.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Salutari si bine v-am gasit!

Eu am privit lucrurile dintr-un unghi diferit, respectiv din pozitia unui ph-7,4, de aia am si specificat ca este important ph-ul din bazinele celor de la Seachem. La ph mare fierul se asimileaza mai greu de catre plante, iar daca mai apare si UV deja situatia se inrautateste vizibil. Seachem este o firma care se respecta, stiu asta, doar ca vanzatorul trebuie sa-si vanda marfa si mai infloreste putin lucrurile...

51

Re: Salutari si bine v-am gasit!

MariusMinu A scris:

Eu am privit lucrurile dintr-un unghi diferit, respectiv din pozitia unui ph-7,4, de aia am si specificat ca este important ph-ul din bazinele celor de la Seachem. La ph mare fierul se asimileaza mai greu de catre plante, iar daca mai apare si UV deja situatia se inrautateste vizibil. Seachem este o firma care se respecta, stiu asta, doar ca vanzatorul trebuie sa-si vanda marfa si mai infloreste putin lucrurile...

Mai Marius, cine mentine un pH 7,4 intr-un acvariu plantat si mai vrea sa obtina si performante?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Salutari si bine v-am gasit!

Cu parere de rau trebuie sa va spun ca eu incerc sa obtin ceva la ph-ul asta :stupid sa vad daca si reusesc.

53

Re: Salutari si bine v-am gasit!

MariusMinu A scris:

Cu parere de rau trebuie sa va spun ca eu incerc sa obtin ceva la ph-ul asta :stupid sa vad daca si reusesc.

De ce, cu parere de rau? Orice incercare aflata in afara tiparelor este meritorie, mai ales daca se obtin si rezultate notabile... din asa ceva rezulta progresul.
   Un alt exemplu de non-conformism este colegul nostru de forum "visiniu" (george), care a reusit sa ajunga cu plantele sale, la performante notabile, fara aditie de CO2. Asa ca, dece nu ai reusi si tu, la un pH situat in afara marjei 6,00 - 7,00, unanim recunoscuta de acvaristi, ca fiind ideala.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

54

Re: Salutari si bine v-am gasit!

Cu criticile de rigoare, as indrazni sa spun ca pH-ul nu are treaba cu dezvoltarea plantelor atat de mult pe cat se crede. Sunt multi alti factori din compozitia chimica a apei care in dezechilibru, exces sau absenta pot afecta dezvoltarea plantelor si in pH acid.

55

Re: Salutari si bine v-am gasit!

danielt A scris:

Cu criticile de rigoare, as indrazni sa spun ca pH-ul nu are treaba cu dezvoltarea plantelor atat de mult pe cat se crede. Sunt multi alti factori din compozitia chimica a apei care in dezechilibru, exces sau absenta pot afecta dezvoltarea plantelor si in pH acid.

   Daca pH-ul nu are atita importanta in dezvoltarea plantelor, dece s-au intocmit tabele pentru fiecare element micro si macro, in care sunt trecute valorile ideale ale pH-ului, la care acesti nutrienti sunt absorbiti in cantitate maxima de catre plante?
   Cred ca pui carul inaintea boilor, sunt valori ale pH-ului, la care anumiti nutrienti incep sa fie asimilati in cantitati extrem de mici, culminind cu valori la care absorbtia devine 0. Deci, o fi sau nu important pH-ul, determina el sau nu, dezvoltarea plantelor?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

56

Re: Salutari si bine v-am gasit!

Sunt de acord cu ceea ce sustine dl Radu (Baracuda)... valoarea PH-ului are cea mai mare importanta in dezvoltarea plantelor, in sensul asimilarii nutrientilor si cresterii lor. Eu simt asta pe pielea mea... neavand Co2, nu pot avea un PH macar un pic acid, ceea ce vine la teava cred ca este peste 7, chiar 7,5. In consecinta, ritmul de crestere a plantelor este unul mai scazut...
Sunt de acord insa si cu ceea ce a spus Daniel... "Sunt multi alti factori din compozitia chimica a apei care in dezechilibru, exces sau absenta pot afecta dezvoltarea plantelor si in pH acid."
Pana la urma, la asta se rezuma totul. Echilibru  ^:)^

57

Re: Salutari si bine v-am gasit!

visiniu A scris:

Sunt de acord cu ceea ce sustine dl Radu (Baracuda)... valoarea PH-ului are cea mai mare importanta in dezvoltarea plantelor, in sensul asimilarii nutrientilor si cresterii lor. Eu simt asta pe pielea mea... neavand Co2, nu pot avea un PH macar un pic acid, ceea ce vine la teava cred ca este peste 7, chiar 7,5. In consecinta, ritmul de crestere a plantelor este unul mai scazut...
Sunt de acord insa si cu ceea ce a spus Daniel... "Sunt multi alti factori din compozitia chimica a apei care in dezechilibru, exces sau absenta pot afecta dezvoltarea plantelor si in pH acid."
Pana la urma, la asta se rezuma totul. Echilibru  ^:)^

   Nu i-am atras atentia lui Daniel ca "sare" din subiect, iti atrag tie, discutia era despre pH! Oricum, te rog sa nominalizezi "factorii", daca tot ati deschis acest subiect, poate reusesc sa fac si eu legatura, intre ce am spus eu si ce spuneti voi! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

58

Re: Salutari si bine v-am gasit!

Ok, nu mai deviez de la subiect decat cu o intrebare, o nelamurire... de ce nu in toate acvariile care beneficiaza de un PH acid plantele nu sunt ceea ce ar trebui sa fie ? Mai este ceva la mijloc...  smile
In legatura cu PH-ul, cred ca este clara pozitia mea din ceea ce am scris.

59

Re: Salutari si bine v-am gasit!

Mai intai sa avem ce absorbi, ca pH-ul il facem cum vrem noi atunci cand stim cum se controleaza. La urma urmei e doar o cifra, n-avem nevoie decat sa stim cum il ajustam in jos, caci acolo e beleaua mare  big_smile

Re: Salutari si bine v-am gasit!

Baracuda A scris:

Orice incercare aflata in afara tiparelor este meritorie.

As prefera sa am eu apa ca a voastra, bucurestenilor, si sa nu am nici un merit (in cazul in care reusesc ceva) dar sa ma bucur de plante fara atatea batai de cap. Tin lumina cat mai putina 2x39w si neonele sunt la 17 cm deasupra acvariului. Cred ca asta este alt factor important, lumina, care trebuie ajustata in functie de ph. Daca ph-ul este mare sunt suficienti putini Watti, daca este mic trebuiesc mai multi. Ducand la extrema aceasta conceptie cred ca pot creste in apa dura pe care o am plante recunoscute ca fiind plante de apa moale, vreau sa cumpar tonina belem in curand sa vad ce se intampla.