21 Editat de MemeL (2013-01-26 00:57)

Re: .....Sa facem si cunostinta

Ce neon imi recomandati la acest acvariu? Cunoasteti pe cineva care modifica capace la acvarii ? As veni cu un surplus de lumina ... bineinteles la sfaturile pe care le veti da. multam

P.S. am capac AquaPro MP 60 Eheim

... unidos para la musica

22

Re: .....Sa facem si cunostinta

MemeL A scris:

Ce neon imi recomandati la acest acvariu? Cunoasteti pe cineva care modifica capace la acvarii ? As veni cu un surplus de lumina ... bineinteles la sfaturile pe care le veti da. multam

P.S. am capac AquaPro MP 60 Eheim

Cred ca ai nevoie de un minim de 36W (0,5 - 0,7W/litru; 20 - 30 lumeni/litru). Amanunte despre tipurile de neoane, care sunt utile:
http://www.acvariidevis.ro/articole/ilu … orescente/

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

23 Editat de MemeL (2013-03-16 20:32)

Re: .....Sa facem si cunostinta

Baracuda A scris:
MemeL A scris:

Ce neon imi recomandati la acest acvariu? Cunoasteti pe cineva care modifica capace la acvarii ? As veni cu un surplus de lumina ... bineinteles la sfaturile pe care le veti da. multam

P.S. am capac AquaPro MP 60 Eheim

Cred ca ai nevoie de un minim de 36W (0,5 - 0,7W/litru; 20 - 30 lumeni/litru). Amanunte despre tipurile de neoane, care sunt utile:
http://www.acvariidevis.ro/articole/ilu … orescente/


Am luat legatura cu un tip care modifca capace. Acum vin in ajutor pentru eventuale sfaturi. El spune ca imi poate modifca capacul cu :

- 2 neoane de 15 W;
- 3 neoane de 15 W sau
- 2 neoane de 24W dar de lungime 438 mm

Intre timp acvariu a suferit ceva modificari, dupa 3 sapt de ciclare 0.05 < no2 , cateva poze

... unidos para la musica

24 Editat de MemeL (2013-03-16 20:33)

Re: .....Sa facem si cunostinta

big_smile

... unidos para la musica

Re: .....Sa facem si cunostinta

Salut! Sincer? Arata mai bine inainte decat acum...pietrisul ala albastru este oribil! Spor

26

Re: .....Sa facem si cunostinta

Salut! sincer ai facuto lata pune mana si lasa numai pietrisul din dreapta acvariului scapa cat mai repede de cel albastru smile este foarte urat

27 Editat de MemeL (2013-03-17 00:50)

Re: .....Sa facem si cunostinta

Da .... Nush ce sa zic sotiei ii place mult. sad Si iar sa ma apuc de modificari , iar ciclare, timp ... de acvariu cand ma mai bucur? O sa il las un timp asa ... apoi poate schimb contrastul la pietris. Dar, la capac sufar de inspiratie ...

... unidos para la musica

28

Re: .....Sa facem si cunostinta

Nu stiu ce este asa complicat la capac, ce vrei tu de fapt sa faci cu acvariul asta?

29

Re: .....Sa facem si cunostinta

Baracuda A scris:
MemeL A scris:

Ce neon imi recomandati la acest acvariu? Cunoasteti pe cineva care modifica capace la acvarii ? As veni cu un surplus de lumina ... bineinteles la sfaturile pe care le veti da. multam

P.S. am capac AquaPro MP 60 Eheim

Cred ca ai nevoie de un minim de 36W (0,5 - 0,7W/litru; 20 - 30 lumeni/litru). Amanunte despre tipurile de neoane, care sunt utile:
http://www.acvariidevis.ro/articole/ilu … orescente/

... pai sa zicem ca asta ?

" Cred ca ai nevoie de un minim de 36W (0,5 - 0,7W/litru; 20 - 30 lumeni/litru) "

... unidos para la musica

30

Re: .....Sa facem si cunostinta

Si atunci ce te opreste sa treci la treaba?

31 Editat de MemeL (2013-03-22 22:15)

Re: .....Sa facem si cunostinta

Care este cea mai buna combinatie de neoane la acest acvariu, asta vreau sa aflu mai exact. Maine capacul pleaca la modificat , mai exact 3x15w. Si vreau sa stiu ce neoane sa imi cumpar. Am deja 2 - unul este cel original narva daylight ; si un osram 827. Le pot folosi?

Multam

... unidos para la musica

32

Re: .....Sa facem si cunostinta

MemeL A scris:

Care este cea mai buna combinatie de neoane la acest acvariu, asta vreau sa aflu mai exact. Maine capacul pleaca la modificat , mai exact 3x15w. Si vreau sa stiu ce neoane sa imi cumpar. Am deja 2 - unul este cel original narva daylight ; si un osram 827. Le pot folosi?

Multam

hhhmmm ?!

... unidos para la musica

33

Re: .....Sa facem si cunostinta

Narva daylight il poti pastra, mai cumperi un osram 830 si un osram 865.

34

Re: .....Sa facem si cunostinta

Technics A scris:

Narva daylight il poti pastra, mai cumperi un osram 830 si un osram 865.

oky , multam

... unidos para la musica

35 Editat de MemeL (2013-04-02 20:40)

Re: .....Sa facem si cunostinta

BBA cumva? Capacul a fost modificat dar neoanele specificate de tine nu le-am luat inca. Cum scap de aceasta alga? Multumesc

... unidos para la musica

36

Re: .....Sa facem si cunostinta

poza

... unidos para la musica

37 Editat de MemeL (2013-05-02 19:54)

Re: .....Sa facem si cunostinta

Hop si un nano smile

25L / 2roci vulcanice / 2 radacinii/ 2x13w aquazonic 6500k/ mini filtru 250l/h

Acvariu are 5sapt, test <0,025 No2.

Astept sfaturi pentru urmatorii locatari.

... unidos para la musica

38 Editat de MemeL (2013-05-02 19:53)

Re: .....Sa facem si cunostinta

...

... unidos para la musica

Re: .....Sa facem si cunostinta

eu iti urez succes arata bine, fa rost de niste moss sa pui pe crengi din loc in loc,
dar am o curiozitate cu celalalt acvariu ce ai facut sau in ce stadiu este? spun asta deoarece daca ai dat cics cu unul mai mare cu asta o sa fie si mai greu(e doar o parere) hmm

Modestia este calitatea celor care nu au calitati.