121

Re: Bine v-am gasit

smile) eu stiu ?! la atata DIY cat se practica pe la noi...

122

Re: Bine v-am gasit

pelly67 A scris:

cu piulite nu merge? lol:lol::lol:

Nuuuuu mai intai trebuie pilite si doar pilitura,cate o lingurita de cate ori ai chef! smile)

123

Re: Bine v-am gasit

Prezentul de ...ieri.

124

Re: Bine v-am gasit

Ce face CO2 din acvariu lol:lol::lol:....foarte fain..nu te lasa Dane tongue

125 Editat de Avatar (2010-04-18 21:12)

Re: Bine v-am gasit

NU ma lassssssss....scot tot ce pot din plantele astea lol

Mai am cateva idei, urmeaza sa le pun in practica, vreau sa fac ceva forme din H. micranthemoides, daca tot creste asa repede si sanatos.

126

Re: Bine v-am gasit

Pfuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuiiiii!

Nu pot sa cred! E sigur acvariul tau.....?  .......

lol:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Minunat !!!

Data viitoare banuiesc ca pe asta il vei baga in concurs.........

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

127

Re: Bine v-am gasit

Al meu e big_smile...data viitoare cred ca o sa-l bag pe ala mic de 37l ca se dezvolta incet incet

Multumesc pentru aprecierile sincere, ca de obicei (venite din partea ta) !

128 Editat de Lucia (2010-04-18 21:55)

Re: Bine v-am gasit

Esti unul din "exemplele" sa spun asa, acestui site.

Meriti cu prisosinta toate aprecierile si laudele... smile

Urmaream si discutia despre Oliver Knott, si acolo in sinea mea i-am dat dreptate lui Paul.
Cu 2000 de euro, avem "oliveri" si printre noi, care cu acelas buget l-ar impresiona si pe el....

Mai mult... nu am cuvinte... sa spun (scriu) smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

129

Re: Bine v-am gasit

Un acvariu sanatos! Un buchet de Miriofilium Tuberculatum ar fi de efect ,sper sa-ti creasca destul de repede.Iar R. Macrandra pusa intr-un loc cu contrast sa se vada e pacat de ea

130

Re: Bine v-am gasit

bogdivaio A scris:

Ce face CO2 din acvariu lol:lol::lol:....foarte fain..nu te lasa Dane tongue

CO2 ca CO2,daca numai asta ar fi cauza! ....sufletul si pasiunea lui Dan sunt ingredientele de baza in acvariul asta!

131 Editat de Avatar (2010-04-18 22:27)

Re: Bine v-am gasit

Ma flatati de-a dreptul ! Nu am cuvinte destule sa-mi exprim starea euforica pe care mi-ati creat-o. Va multumesc mult, fara astfel de laude n-as fi ajuns aici, chiar discutasem cu cineva adineaori ca acum cateva luni, mai exact prin decembrie acvariul meu arata asa: http://yfrog.com/1xphoto0061lj si cu toate astea tot am primit laude, de ce, nu-mi explic, eu stiam ca e un acvariu gol, fara mai nimic prin el, dar am vazut ca sunt oameni valorosi pe forumul asta si astfel am avut taria sa merg mai departe, un incepator ca mine pe celelalte forumuri cunoscute era exclus din start, adica mi s-a taiat craca de sub picioare inca de la inceput, mi-am propus sa dau tot ce pot si sa le dovedesc ca se poate realiza ceva placut privirii (ca stiu ca nu e perfect, departe acest gand) si cu o experienta in acvaristica si acvarii plantate de doar cateva luni !

Va multumesc inca o data pentru aprecieri !

Narcis, chiar imi doresc o tufa sanatoasa si frumoasa de Miriofilium, dar este cam pretentioasa, acum insa vad ca o ia tare spre suprafata, a facut cativa pui deja. Cat despre rotala, nu am decat acel fir, ca de fapt e unul singur, l-am crescut de cand era doar de vreo 5cm, o sa mai tai din ea si replantez pe langa,dar mi-e mila pe bune, e tot mai frumoasa cum ajunge spre suprafata..

Paul, no comment. De cand ne stim ma lauzi intruna, intr-o zi mi-o iau in cap. Cu pasiunea ai dreptate, in momentul de fata e cea mai mare pasiune a mea si sper ca va fi in continuare.

132

Re: Bine v-am gasit

pelly67 A scris:
bogdivaio A scris:

Ce face CO2 din acvariu lol:lol::lol:....foarte fain..nu te lasa Dane tongue

CO2 ca CO2,daca numai asta ar fi cauza! ....sufletul si pasiunea lui Dan sunt ingredientele de baza in acvariul asta!

Mai eu atata susflet si pasiune pun la acvariul meu de ma doare inima si capul lol:lol: si tot nu iasa mai nimic mad..nu am CO2 presurizat frate si fara el trebuie sa ma multumesc cu rezultate mediocre,din pacate!

133 Editat de Avatar (2010-04-18 22:50)

Re: Bine v-am gasit

Eu datorita aditiei de Co2 mi-am permis sa ma joc cu formele plantelor...altfel, inainte sa le dau dioxid de carbon, H. micranthemoides era gata sa putrezeasca in subtrat, n-a dat niciun semn de crescut, imediat la cateva zile dupa ce am introdus Co2 si-a dat drumul, prima faza, frunzele au prins un verde deschis frumos, cum e acum, apoi a tot crescut, am taiat, am replantat in locurile dorite.

P.S: la finalul concursului am sa prezint un filmulet facut din vreo 40 cadre(1 in fiecare zi) +- cateva in care se vor vedea etapele evolutiei acvariului meu.

134 Editat de bogdivaio (2010-04-18 22:51)

Re: Bine v-am gasit

Poi la mine Micranthermum umbrosum era dezastru mad..crestea foarte greu si se tot chelea mad..pana m-am enervat si am scos-o toata din acvariu..fara CO2 nu ai ce face frate la un acvariu plantat daca vrei sa ai si rezultate,poti sa pui cata pasiune si dorinta vrei si altele de genu ca tot nu iti iasa...si miracolele trebuie sustinute cu ceva big_smile

135

Re: Bine v-am gasit

Da ,relativ pretentioasa,vrea multa lumina.Rotala nu o taia inca asteapta sa ajunga la luciul apei va da lastari multi ,abia atunci o trimezi.M agandeam sa o muti in partea dreapta cam in aceeasi pozitie sa straluceasca in verdele ala crud de acolo,zic eu ca efectul va fi mare

136

Re: Bine v-am gasit

Acolo ma gandesc si eu sa o mut in viitor, acum insa am lasat-o acolo pentru ca avea mai multa lumina, special pentru a observa evolutia.

137

Re: Bine v-am gasit

Sa-ti cauti si alti pestisori... mai colorati... ar merge ceva lila sau portocaliu... smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

138

Re: Bine v-am gasit

Nu prea cred ca se va orienta la pestisori colorati,deja se apropie de un scape! poate niste Rummy Nouse cu boturile lor rosii si mai ales ca astia chiar merg in banc.
Tot inainte ca mergi foarte bine!Am vazut de unde ai plecat,e ok!

139

Re: Bine v-am gasit

Rummy Nose, sunt simpatici si arata bine...o sa vad, acum nu mai am asa multi pestisori in acvariu, tot am donat, sau am facut schimb. Imi plac pestisorii mici big_smile

140

Re: Bine v-am gasit

Sau Rasbora ,dar astia stau in banc numai intr-un acvariu mai mare,in schimb Rummy zici ca sunt lipiti! smile