Re: Phoenix

ce tip ti-ai comandat? si cat de multumit esti de culoarea din acvariu?

22

Re: Phoenix

Geisemann Aquaflora 2 bucati si leam inlocuit pe cele 2 Osram 830..
Foarte multumit din toate punctele de vedere,nici nu se compara cu ce-am avut..
Ti le recomand cu incredere...

Re: Phoenix

am rezolvat-o si pe asta. Am comandat 2 Giesemann Aquaflora si 2 Giesemann Midday. Voi face probe cu 2 aqua si 1 midday si voi incerca si varianta 1 aqua si 2 midday. Vedem ce iese mai frumos

Re: Phoenix

pai daca plantele sunt frumoase atunci ochii tai vor fi multumiti

25

Re: Phoenix

In contextul intrebarii lui Bitanu si pt. ca ma preocupa aceeasi problema, puteti sa recomandati o combinatie de neoane gieseman - 2 tuburi?
Multumesc

Re: Phoenix

nu am experienta tuburilor Giesemann. De aceea eu am comandat 4 tuburi, 2 Aquaflora si 2 Midday in ideea ca le voi schimba intre ele pana cand am rezultatul optim. Daca ar fi sa recomand ti-as recomanda un giesemann aquaflora si unul midday pentruca ele sunt facute sa lucreze impreuna( cel putin asa recomanda producatorul). La mine problema este ca lampa mea are 3 neoane deci va trebuie sa aleg una din variatiie 2 aguaflora si 1 midday sau a doua combinatie 2 midday si 1 aquaflora. Rezultatele se vor vedea in timp. O sa pun poze ca sa se vada cum este luminat acvariul in cat mai multe variatii, inclusiv doar aquaflora sau midday

Re: Phoenix

Dezastrul:
din pacate dragi prieteni acest topic se incheie aici. Am fost plecat in concediu aproape o luna. O parte din concediu l-am facut in tara, iar ultimele zile le-am programat pentru litoral peste granita. Cu zece zile in urma am trecut prin Bucuresti sa vad ce mai face acvariul lasat pe "pilot automat" pana la intorcerea mea. Am pus la punct tot ce se putea pune la punct inainte de a pleca: hranitor automat, prize digitale pentru toate cele: lumina, ventilator, etc. Un singur lucru nu l-am putut prevedea, si acela s-a intamplat: unul din prelungitoarele mele a cedat. Din pacate din acesta plecau toate celelalte. Dupa ce m-am asigurat ca totul este "bine" am plecat in concediu. La intorcerea mea acasa am vazut dezastrul: fara lumina, filtrare si alte cele, tot ce era viu in acvariu a murit. Singurele fiinte care prospera pe vreme de razboi sunt mustele si viermii. La mine au supravietuit doar melcii si viermii. Din pacate acestia din urma au prosperat excesiv de mult datorita "mancarii" din abundenta. Acum ma straduiesc ca acest dezastru sa se transforme intr-un nou inceput. Am muncit toata ziua sa curat totul dare degeaba. Raul s-a produs si nu mai poate fi indreptat. Singura mea varianta e sa o iau de la capat. Multumesc tuturor celor care au urmarit acest topic si ne vom revedea in Renasterea

28

Re: Phoenix

Imi pare rau, Bogdan, pentru cele intamplate... nu pot decat sa iti urez succes cu Renasterea, sunt convins ca va iesi ceva frumos din mainile tale.

Re: Phoenix

Nu putem prevedea totul...imi pare rau de ce ti s-a intamplat...Consider foarte utila postarea, in mod clar atunci cand voi pleca o perioada mai lunga de acasa o sa pun prelungitoare la fiecare filtru in parte...in caz ca cedeaza unul, ramane celalalt. Spor cu Renasterea!

Re: Phoenix

da si eu am tras o lectie din cele intamplate. Cel mai rau imi pare de pestii la care am tinut foarte mult, i-am adunat cu sarg si nu am reusit sa salvaz nici unul. De creveti nici nu mai vorbesc. Generatii peste generatii si schimburi permanente cu alti colegi pentru improspatarea sangelui. Dar asta este. Viata merge mai departe. Am avut nevoie de 4 zile ca sa curat totul si sa o iau de la inceput. Inca apa din noul setup miroase de la filtrarea ei prin filtre. Chiar daca acestea au fost spalate cu simt de raspundere, mirosul "mortii" este impregnat in plastic. Cu timpul va dispare si va apare iar soarele si o noua viata. Stiti cu totii cum este in savana: dupa dezastrul adus de seceta verii, odata cu ploile apare viata peste tot

31

Re: Phoenix

Bogdan, astazi aduc plantele pentru renastesterea despre care am vorbit si mai discutam atunci.
P.S. potrivit nume pentru urmatorul setup, avand in vedere cum s-a sfarsit cel anterior.

32 Editat de one.melk (2013-08-10 19:07)

Re: Phoenix

imi pare rau

Viata-i scurta. Daca tot n-o putem lungi, hai sa o facem lata!