1 Editat de scorpionul (2012-12-25 11:13)

Subiect: Phoenix

asa cum am promis mai demult, deoarece unul din proiectele mele a luat forma, va prezint aici asa cum arata el acum.
Detalii: 100X40X40, incalzitor substrat, lumina 3x39w, co2 butelie, fertilizare easy carbo, easy profito, pps-pro. Substrat roca vulcanica si volcanit. Filtrare interna eheim 2008 si 2010.

2

Re: Phoenix

Dragut acvariul.
Pana la urma la ce gazon te-ai hotarat?

Re: Phoenix

parvula imi place cel mai mult. Se pare ca a stagnat o perioada si a inceput sa se dezvolte. Acum am rarit mult plantele si am dat mai multa lumina gazonului. Sa vedem cum se dezvolta, dar probabil pe parvula voi merge

4

Re: Phoenix

Nu te-ai gandit la un filtru extern si pastrezi doar 2008 care isi face foarte bine treaba la filtrare mecanica?

Re: Phoenix

am un 2008 si un 2010 puse paralel unul langa celalalt. Ma gandesc demult la un extern dar nu am avut bani pentru asta. Cele 2 filtre interne isi fac bine treaba. Apa mea e cristal. Am pus acum 2 buturugi si o frunza de catappa care elibereaza tanin, de aceea apa mea e maronie

Re: Phoenix

o noua imagine a acvariului meu

7

Re: Phoenix

Foare foarte frumos :apl  :apl  ce lemn e acolo ca arata foarte tare :flove

Re: Phoenix

sunt 3 buturugi de mangrova asezate cu maiestrie. Inainte de a le pune in acvariu cred ca vreo ora le-am sucit pe uscat ca sa ma multumeasca o pozitie a lor

9 Editat de scorpionul (2013-01-03 21:31)

Re: Phoenix

poze, poze, poze

Re: Phoenix

nu au intrat pozele asa ca le mai atasez odata

11

Re: Phoenix

Foarte tare blyxa pe lemn, dar nu cred ca o sa-i mearga.

Re: Phoenix

are radacina infipta intr-o gaura in lemn. Ce este interesant e ca i-au dat radacini noi si isi schimba culoarea in bine. In concluzie eu zic ca ii merge bine. Si ma mai gandeam la ceva: care este diferenta intre o planta suspendata in apa si una infipta intr-un sol nefertil( inert)? In ambele cazuri ea este hranita prin fertilizantii din apa, inclusiv co2 care nu intra nici el in sol. O sa vad cum se comporta si voi actiona ca atare

Re: Phoenix

a venit vremea sa schimb neoanele. Am o combinatie de 3 T5X 39w. Doua osram 865 FQ 39w/865 HO constant Lumilux Cool Daylight si un osram HO 39w/830 Lumilux Warm White. Ce combinatii imi recomandati?

Re: Phoenix

Salut. Eu unul ti-as recomanda exact combinatia pe care o ai deja. Sunt foarte multumit de aceste neoane, cresc bine atat plantele verzi cat si cele rosii, ca sa nu mai vorbim de pret...De cat timp ai neoanele?

Re: Phoenix

le folosesc de vreo 7 luni, dar nu au fost noi. Nu stiu cat au mai fost folosite inainte. Asa am cumparat lampa sh. De ce vreau sa le schimb? pentru au inceput sa clipeasca 2 dintre ele( cand sunt stinse ceea ce cred ca este deja un semn de uzura). M-as axa pe ceva care sa incline catre spectrul albastru sa le dau mai multa vitalitate si mai putina inaltime

Re: Phoenix

Trebuie sa le schimbi daca ai luat lampa sh. Nu stiu ce neoane cu spectrul spre albastru sa-ti recomand.

17

Re: Phoenix

Daca esti dispus sa treci la ceva la un alt nivel si sa investesti o suma mai mare iti recomand Giesemann sau Aquamedic, au si albastru si rosu intr-o combinatie optima.

Re: Phoenix

problema la Giesemann e ca din cate stiu eu se gasesc doar in Iasi la Acvamax si imi este teama sa nu se sparga la transport

19

Re: Phoenix

Nu esti primul care cumpara neoane prin curier, probleme la trasport sunt mai rar, sunt ambalate corespunzator si asigurate.
Daca te decizi suna-ma si iti asigur eu fara costuri transportul.

20

Re: Phoenix

Salut,intre craciun si revelion mi-au venit mie 2 neoane de la Giesemann prin curierat rapid si nu au patit nimic.Distanta a fost destul de lunga, de la Iasi si pana la Hunedoara  :omfg
Poti comanda fara nici o roblema  :sok ....