1

Subiect: Rift Lake Nyasa 578L

Salut! Sunt Marius, Oradea, am ales sa cresc ciclide Malawi, mai precis mbuna cu aproximatie de 4-5 ani, am avut o serie de acvarii prin casa ( 45l - 80L - 140L - 578L ) încercand varianta low-cost până acum.
Dorind mai mult, am gasit un spațiu, o fosta debara care a fost desfințată, oferindu-mi spațiul pentru un acvariu cu dimensiunile de: 146L /60l / 66 î =578,168Litri - considerând că poate fi o ameliorare pt patologia mea, m-am pus pe treabă!
Nu am gasit din pacate decat sticla de 10mm, care cică conferă factor de siguranța SAFETY cu pretenția întăriturilor de rigoare. (cost aprox 25 milioane lei vechi cu sticla + lipit, stand si capac din lemn masiv, sticlă pe post de precapac si pt captarea condensului, nisip aprox 60 kg, filtru extern JBL CristalProfi e1501 greenline, filtru intern pt recirculare si curenti - Resun 2500, și stancă calcaroasă de munte care desigur am cules-o eu gratuit aprox 100kg, poate cu putin mai mult). încă mă gandesc cum voi face iluminarea definitiva.

Rift Lake Nyasa

2

Re: Rift Lake Nyasa 578L

bine ai venit si pe aici. :sok

3

Re: Rift Lake Nyasa 578L

bine v-am gasit!  smile

Rift Lake Nyasa

Re: Rift Lake Nyasa 578L

salut. urmareste cu mare atentie posibila deformare a standului, care nu pare potrivit pentru acvariul tau. ar fi trebuit cel putin doua intarituri transversale si spatele plin. sper sa ma insel, dar am trecut prin asa ceva si nu e de gluma

Pescar hoinar

5 Editat de mrs79mrs (2012-12-29 21:30)

Re: Rift Lake Nyasa 578L

Standul e facut sa reziste la aprox 1500kg, intra la fix are 6 picioare si 5 lame transversale laterale calculate ca si grosime de tamplar pt dispersia rezistentei in functie de greutatea ce trebuie sa o suporte. Voi lua in considerare ce spui pentru orice eventualitate, in considerentul ca lemnul e lemn si mai lucreaza chiar daca e uscat, oricum am de gand sa intaresc colturile si locurile de imbinare cu niste coturi metalice. Multumesc pentru sfat!

Rift Lake Nyasa

6 Editat de mrs79mrs (2013-05-21 04:16)

Re: Rift Lake Nyasa 578L

19.05.2013 - pozele nu excelează în calitate dar până la urmă ce contează!

http://farm8.staticflickr.com/7364/8753564358_e92525b4a7_c.jpg

http://farm9.staticflickr.com/8280/8753624540_8ecc145720_c.jpg

Rift Lake Nyasa

Re: Rift Lake Nyasa 578L

Te rog frumos da mai multe detalii despre acel stand(grosimea lemnului,esenta,o schema).Ma bate gandul sa execut un proiect asemanator cu al tau dar la scara mai mica(350-400L).Apropo cat de multumit esti de filtrul green line ? La cat timp il curati?

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

8

Re: Rift Lake Nyasa 578L

Foarte,foarte frumos........  :apl
Un acvariu de nota maxima  :sok  :sok  :sok

9 Editat de mrs79mrs (2013-05-24 00:43)

Re: Rift Lake Nyasa 578L

gogosanuc A scris:

Te rog frumos da mai multe detalii despre acel stand(grosimea lemnului,esenta,o schema).Ma bate gandul sa execut un proiect asemanator cu al tau dar la scara mai mica(350-400L).Apropo cat de multumit esti de filtrul green line ? La cat timp il curati?

Salut, am vazut undeva pe net ideea, nu mai stiu unde, ca stil intra la cubism, va ramane asa fara usi, e din lemn masiv, uscat din esenta de rasinoase, imbinat (cepuit) si incleiat pt rezistenta. cica rezista la aproximativ 1500 de kg daca nu si mai mult, dat cu bait si lacuit in culoarea nucului.Standul  are 6 picioare si 5 lame transversale laterale calculate ca si grosime de tamplar pt dispersia rezistentei in functie de greutatea ce trebuie sa o suporte. La stand am mai pus o bordura care sa ascunda fundul si polistirenul, capacul este tot din acelasi lemn si culoare.



Sunt mulțumit de filtru, l-am curățat de vreo 3 ori din septembrie anul trecut până acum(aprox la 3 luni). Pentru dimensiunile tale zic că 1501 ar fi mai mult decât potrivit!

Rift Lake Nyasa

10

Re: Rift Lake Nyasa 578L

Multumesc mult pentru detalii!In poze nu am vazut nimic ca si prindere gen holsurub sau a folosit suruburi adaptoare pentru lemn?

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

11

Re: Rift Lake Nyasa 578L

gogosanuc A scris:

In poze nu am vazut nimic ca si prindere gen holsurub sau a folosit suruburi adaptoare pentru lemn?

mrs79mrs A scris:

e din lemn masiv, uscat din esenta de rasinoase, imbinat (cepuit) si incleiat pt rezistenta.

12 Editat de mrs79mrs (2013-05-26 22:18)

Re: Rift Lake Nyasa 578L

- Rift Lake Nyasa -

              -LED lightning -

                            MBUNA FRENEZY :bf  :of  :bf

                      http://youtu.be/cYRY47m1n5s

Rift Lake Nyasa