41

Re: Un nou inceput

Incearca la Praktiker, eu cred ca au acolo.E si Real-ul linga ,unde stiu ca au un magazin cu pesti si mai mai multe produse pentru acvaristica.

42

Re: Un nou inceput

Baieti, colegul "Go0os3" se va descurca, mai mult ca sigur! A vrut doar sa ne verifice, sa vada daca stim, pe ce lume suntem... lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

43

Re: Un nou inceput

Coca la Praktiker nu tin nici un fel de nisip fin cat de cat sa fie alb l la magazinul de pesti din real este foarte scump am zis si mai sus intr- un mesaj .

Baracuda eu sper sa ma descurc foarte bine cu ajutorul vostru  pentru  ca unele persone au acvariu de ceva timp si se pricep exceptional .
Si nu iti face grija  nu incerc  sa verific pe absolut nimeni credema vreau doar sa fiu indrumat  catre un acvariu minunat . :acv

44

Re: Un nou inceput

Am glumit, prietene! lol  Nu-mi fac eu griji, din atita lucru!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

45

Re: Un nou inceput

Sa nu uitam e weekend si trebuie sa mergem sa ciocnim un pahar de bere big_smile  :noroc  :noroc

Astazi mi-o sosit 3 bucati de cioate  mai pe seara voi pune niste poze cu ele. :-

46

Re: Un nou inceput

Pune pozele, inainte sa bei berea...  lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

47

Re: Un nou inceput

http://imageshack.us/photo/my-images/69 … e0100.jpg/
Precum i-am promis lui Baracuda , inainte sa incep sa ciocnesc berile am facut poze la cioate .


Sper sa le fii pus bine .

48 Editat de Go0os3 (2013-02-09 21:49)

Re: Un nou inceput

Buna seara , tot ma cert intr-una cu mama mea care tot ma bate la cap sa nu asez acvariu in camera mea, ca nu cumva sa se sparga si sa ma caute vecina de la etajul inferior .

Acuma am o intrebare pentru personele care au confectionat din pal mobilierul .
Oare o sa reziste  la greutatea acvariului ...? :smoke
http://imageshack.us/photo/my-images/84 … 0067w.jpg/

Eu ma gandeam sa-l mai pun niste intariturii pentru a rezista mai bine

49

Re: Un nou inceput

Bine v-am regasit , dupa o lunga perioada de asteptare  sa se uste siliconul si sa vina toate intariturile , azi am asezat acvariul in pozitia lui .

http://imageshack.us/photo/my-images/71 … 0112c.jpg/

50

Re: Un nou inceput

Buna seara

51

Re: Un nou inceput

Salutare  si bine v-am gasit .

In 21 am pus apa in acvariu la ciclat cu 2 filtre interne (amandoua impreuna au undeva la 700 l/h ). Dupa o saptamana am pus in acvaariu  2 buc de corydoras  si 3 melci .
As avea o intrebare la un acvariu de 240 L este mult daca bag urmatoare speci :
- o pereche matura de sajica cichlasoma
- 4 nigrofasciatum cichlasoma
- 5 Thorichthys Meeki (cine ii are de vanzare doar asa ii vine )
- 1 buc plecostomus

52

Re: Un nou inceput

Fara Plecostomus!!!!!!!!!!!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Un nou inceput

eu cred ca mobilierul se va deforma. la mine s-a deformat la o lungime a acvariului de 80 cm si aveam acelasi tip de mobilier. a trebuit sa scot apa din el si sa schimb mobilierul cu un model cu doua intarituri (placi paralele cu marginile mobilierului) sub acvariu si spatele mobilierului plin, nu placa subtire. atentie si la contactul mobilierului cu podeaua, trebuie sa se sprijine pe toate laturile paralele. mai bine modifici acum, decat sa ai surprize mai tarziu

Pescar hoinar

54

Re: Un nou inceput

Pare ca a pus deja ceva intarituri, dar nu le vad decat in fata. Spatele este clar PFL si trebuia neparat schimbat cu PAL sau puse intarituri si acolo.

@Go0os3 ai grija cu ursul ala... sa nu iti manance pestii  :pp

55

Re: Un nou inceput

Poza a fost facuta exact la mijlocul lucrarii , deci sunt intarituri si in spatele mobilierului iar sub blatul origina mai este pus inca un blat la care din pacate am uitat sa fac poze ...

LupuMoralist contactul mobilei cu podeaua este directa fara nimica.
mobilierul s-a deformat foarte foarte putin deja e umplut cu aproape 220 L din data de 21 si sper sa nu am suprize suprize prin casa cand vin de la munca .

imarian am primit ordine de la prietena sa tin acolo ursul daca nu imi toarna CLOR in acvariu decii nu am ce face decat sa ma supun ...


Baracuda voii avea probleme mari cu  Plecostomus ??

Ieri a venit la mine viitorul Nas si mi-o adus un pestisor cadou,  l-o luat din Zoomania si o zis ca pe hartia de la acvariu scria "ciclide americane " dar nu stie ce specie este mai exact  mad  , ca urmare o trebuit sa-l cazez in acvariu .

Scuzatii de calitateea pozei

56

Re: Un nou inceput

Da, veii avea probleme, datorita dimensiunii, pina la care va creste!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

57

Re: Un nou inceput

Da stiu ca va creste dar momentan e miculut maxim 7 cm

58

Re: Un nou inceput

Asa e, e "miculutz", minca-l-ar nenea pe el! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

59

Re: Un nou inceput

Buna seara 
O  zii "frumoasa" de joi  in care a plouat toata ziua , dupa ce am ajuns acasa de la serviciu am avut  o supriza perechea de meeki mi-a depus pe pietricica .

60

Re: Un nou inceput

Isi apara temenic icrele .